Na Lwów spadły rakiety. Wojska rosyjskie znów ostrzeliwują instytut w Charkowie, w którym jest instalacja jądrowa [RELACJA NA ŻYWO]

2022-03-26 07:01 aktualizacja: 2022-03-27, 07:31
Lwów, Fot. Twitter
Lwów, Fot. Twitter
Rosjanie zaatakowali Lwów. Po godz. 16 czasu lokalnego w mieście słychać było eksplozje. Wcześniej ogłoszono alarm bombowy. Mieszkańcy chowają się w schronach. Wojska rosyjskie dokonały również ataku rakietowego na bazę paliwową w Dubnie. Znów ostrzeliwują instytut w Charkowie, w którym jest instalacja jądrowa - podają władze Ukrainy.

22:43 Stoimy z wami - zapewnił Ukraińców w sobotę w Warszawie prezydent USA Joe Biden. Ta wojna jest już strategiczną porażką Rosji, Zachód jest silniejszy i bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek, a obrona w ramach art.5 każdej piędzi terytorium NATO to święty obowiązek - podkreślił.

22:37 Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapowiedział w sobotę przekazanie pomocy dla ukraińskich służb państwowych i policji o wartości 100 mln dolarów.

22:13 Wołodymyr Zełenski jest w takiej sytuacji, że ma prawo zgłosić każdą potrzebę, nawet najbardziej abstrakcyjną, każdą. Ja nie mam prawa się żachnąć na żadne jego oczekiwanie, natomiast ich realizacja to jest inna sprawa - powiedział prezydent Andrzej Duda. Kancelaria prezydenta Ukrainy opublikowała komunikat, w którym Zełenski wyraża rozczarowanie tym, że jego kraj nie otrzymał od Polski MIG-ów.

22:10 Wojska rosyjskie ostrzelały domy w Korosteniu w obwodzie żytomierskim; liczba ofiar jest ustalana - poinformowała w sobotę na Telegramie ukraińska prokuratura generalna.

22:01 Hiszpania przyjęła dotąd około 40 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, z czego 17,5 tys. już ubiega się o status tymczasowej ochrony, a ponad 20 tys. oczekuje na rozmowę w tej sprawie w ministerstwie przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji – poinformował w sobotę dziennik „La Vanguardia”, powołując się na źródła rządowe.

21:55 Na Ukrainie zorganizowano w sobotę 10 korytarzy humanitarnych, dzięki którym ewakuowano z miast objętych działaniami wojennymi 5208 osób - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.

21:50 Instytut naukowy w Charkowie, na terenie którego jest badawcza instalacja jądrowa, znów jest ostrzeliwany przez wojska rosyjskie - podał w sobotę ukraiński państwowy inspektorat nadzoru jądrowego.

21:45 Wojska rosyjskie dokonały ataku rakietowego na bazę paliwową w Dubnie w obwodzie rówieńskim na północnym zachodzie Ukrainy – poinformował w sobotę szef władz obwodowych Witalij Kowal w nagraniu zamieszczonym na Telegramie.

21:40 Bawaria i Dolna Saksonia, to pierwsze kraje związkowe RFN, które podjęły zdecydowane działania przeciwko „Z” – propagandowemu symbolowi agresji Rosji na Ukrainę – informuje w sobotę „Bild”.

21:34 Tylko niewiele ponad 1,1 tys. dzieci ukraińskich uchodźców, które przybyły do Rumunii po rozpoczęciu wojny, wznowiło zajęcia szkolne - podał w sobotę minister oświaty tego kraju Sorin Cimpeanu.

21:14 Prezydent Duda o odcięciu się Polski od gazu i ropy z Rosji: powinniśmy to zrobić jak najszybciej:

"Wszystko to powinniśmy zrobić jak najszybciej, nie mam co do tego żadnych wątpliwości, zwłaszcza jeżeli rosyjska agresja na Ukrainę będzie trwała nadal" - oświadczył w sobotę prezydent Andrzej Duda pytany o "odcięcie się" Polski od dostaw rosyjskiej ropy i gazu.

21:06 Mer Sławutycza w obwodzie kijowskim, Jurij Fomiczew potwierdził w sobotę, że miasto jest okupowane przez wojska rosyjskie. Poinformował także o śmierci trzech mieszkańców.

21:04 "Putin chciał powiedzieć 'Hello!' przebywającemu w Polsce prezydentowi USA Joe Bidenowi, stąd to uderzenie rakietowe na skład paliw we Lwowie" - ocenił na sobotniej konferencji prasowej mer Lwowa Andrij Sadowy.

20:49 "Ostrzały rakietowe we Lwowie były próbą zastraszenia Ukraińców i dyplomatów państw demokratycznych, którzy przebywają w tym mieście" - ocenił w sobotę Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

20:48 "Dziś cały wolny świat jednoczy się w sprzeciwie wobec napaści Rosji na Ukrainę. Ważny jest także głos ludzi świata kultury – jednym z nich jest amerykański aktor Sean Penn, z którym również miałem okazję porozmawiać na ten temat" - podał w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

20:41 "Będziemy czynili wszystko, by nie dopuścić do sytuacji, by zawieszenie broni było wymuszane kosztem Ukrainy" - takie zapewnienie prezydent Andrzej Duda złożył w sobotniej rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

20:37 Mer Lwowa Andrij Sadowy ocenił w sobotę, że ostrzały rakietowe, dokonane tego dnia na miasto, były sygnałem ze strony Rosji dla prezydenta USA Joe Bidena, który tego dnia składał wizytę w Polsce.

20:33 Ukraińscy ministrowie: obrony Ołeksij Reznikow i spraw zagranicznych Dmytro Kułeba podziękowali za pomoc płynącą z Warszawy i za decyzję chroniącą budynek ambasady Ukrainy przed rosyjskimi roszczeniami - poinformował w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

20:21 Rosyjski atak rakietowy na Lwów w trakcie wizyty prezydenta USA w Polsce, to sygnał płynący z Kremla - stwierdził w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

20:17 Ukraińcy walczą dziś za nas, a my pomagamy im w Polsce, w Brukseli, w Waszyngtonie i także przez takie wizyty, jak ta - prezydenta Bidena w Warszawie - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

20:09 Rosyjska propaganda kontynuuje oczernianie władz Ukrainy. Ataki dotyczą m. in. rzekomych zbrodni przeciwko Rosjanom na Ukrainie, dyskryminacji mniejszości rosyjskojęzycznej czy wykorzystywania cywilnych obiektów do działań wojennych - poinformował w sobotę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

20:01 Premier Morawiecki o ataku na Lwów: To sygnał Rosjan, że będą posuwać się dalej; dlatego wzmacniamy wschodnią flankę NATO.

"Jest to bardzo wyraźny sygnał Rosjan, że będą się posuwać dalej i my sobie z tego zdajemy sprawę, dlatego wzmacniamy wschodnią flankę NATO" – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki pytany o rosyjski atak rakietowy na Lwów.

19:42 Już 12 dziennikarzy zginęło, a 10 zostało rannych od początku agresji Rosji na Ukrainę – poinformowała w sobotę prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa na Facebooku.

 

Розкривати світові правду про путінську агресію смертельно небезпечно – на війні загинуло вже 12 журналістів Вони...

Posted by Ірина Венедіктова on Saturday, March 26, 2022

 

19:31 Rząd federalny wreszcie zdejmuje klapki z oczu, jeśli chodzi o obronę Ukrainy - zauważa w sobotę "Bild". „Czołgi Putina mają teraz prawdziwy problem, produkcji niemieckiej” – podkreśla gazeta i wyjaśnia, że Ukraina zakupiła 5,1 tys. nowoczesnych granatników przeciwpancernych RGW90 HH „Matador” od niemieckiej firmy zbrojeniowej Dynamit Nobel Defense.

19:22 Siły rosyjskie nasilają terror wobec ludności cywilnej w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

 

Оперативна інформація станом на 18.00 26.03.2022 щодо російського вторгнення Відео...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Saturday, March 26, 2022

 

19:20 Zachód przez lata ignorował ostrzenia krajów Europy Wschodniej na temat Władimira Putina i obecna napaść Rosji na Ukrainę jest tego skutkiem - ocenili eksperci uczestniczący w konferencji UCL Leaders, która w sobotę odbyła się w Londynie.

19:15 Armia ukraińska podała w sobotę, że przejęła kontrolowany wcześniej przez wojska rosyjskie Trościaniec w obwodzie sumskim na północy Ukrainy i że wyparła stamtąd siły rosyjskiej kantemirowskiej dywizji pancernej.

 

❗️Офіційна інформація❗️ Тростянець звільнений від російської окупації. Сьогодні силами 93 бригади Холодний Яр, за...

Posted by 93-тя ОМБр Холодний Яр on Saturday, March 26, 2022

19:00 Dziecko w miejscowości Wełyka Nowosiłka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy znalazło fragment rakiety Tornado-C, który wybuchł, w wyniku czego zginęło – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskie biuro rzecznika praw obywatelskich.

18:39 "W wyniku nowych ataków rakietowych na Lwów doszło do znacznych szkód w obiektach infrastrukturalnych. Budynki mieszkalne nie zostały uszkodzone. Pożary nadal są gaszone" - poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy na Twitterze.

18:17 We Lwowie doszło do kolejnego ataku rakietowego - poinformował mer miasta Andrij Sadowy. Wcześniej portal Hromadske podał, że we Lwowie znów słychać eksplozje.

"Jeszcze jeden atak rakietowy na Lwów" - napisał Sadowy na swoim kanale na komunikatorze Telegram.

18:12 Ukraiński portal Hromadske: we Lwowie znów słychać eksplozje

18:02 W wyniku ataku rakietowego we Lwowie doszło do pożaru obiektu przemysłowego, gdzie przechowywane jest paliwo; infrastruktura cywilna nie ucierpiała - poinformował mer Lwowa Andrij Sadowy. "Na miejscu pracują wszelkie odpowiednie służby. Proszę wszystkich o pozostanie w schronach aż do odwołania alarmu przeciwlotniczego" - napisał Sadowy na komunikatorze Telegram.

18:00 W ostrzale artyleryjskim miejscowości w obwodzie kijowskim zginęło trzech mieszkańców, rannych zostało sześć osób - podało na Facebooku biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Wszczęło ono postępowanie dotyczące ostrzałów.

"Według danych śledztwa w wyniku ostrzałów artyleryjskich wojsk najeźdźców na wsie: Tarasiwka, Trebuchiw i Szewczenkowe w rejonie (odpowiednik powiatu-PAP) browarskim, a także na miasto Bucza, zginęło trzech miejscowych mieszkańców, a sześć osób jest rannych" - podało biuro prokuratora.

17:56 Rosyjscy żołnierze przemocą wyprowadzili i wywieźli w nieznanym kierunku personel medyczny, chorych i inne osoby, które chroniły się w piwnicach jednego ze szpitali w Mariupolu – poinformowała tamtejsza rada miejska na Telegramie.

Jak podała rada, w szpitalu przebywało około 700 osób, ale nie wiadomo, ilu ludzi wywieziono.

17:42 Miasto Lisiczańsk w obwodzie Ługańskim zostało zaatakowane przez siły rosyjskie rakietami Grad i Toczka-U, w wyniku czego miejscowa kopalnia została pozbawiona prądu i pod ziemią utknęli górnicy – podał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj, cytowany przez Radio Swoboda.

„Ratownicy ledwo nadążają z gaszeniem płomieni. Przez ostrzał zapalił się budynek w Lisiczańsku i została pozbawiona prądu kopalnia, gdzie pod ziemią przebywają pracownicy. Teraz trwają próby wydostania ich na powierzchnię” – oznajmił Hajdaj.

17:13 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przechwyciła rozmowę telefoniczną żołnierza rosyjskiego, w której ten mówi, że jego koledzy zgwałcili kobietę i 16-letnią dziewczynę. SBU poinformowała o tym w sobotę na Telegramie.

„Ludzie tu już dziczeją, sami nie wiedzą, co robić: a to sobie j…ą z granatnika, a to j…ą całą serię z karabinu. W sąsiedniej wiosce chłopcy zgwałcili dorosłą kobietę i 16-letnią dziewczynę” – opowiada żołnierz w rozmowie. Żołnierz dodaje, że gwałcicieli trzeba „rozstrzeliwać na ch…”.

17:09 Szef obwodu lwowskiego Maksym Kozycki potwierdził, że doszło do dwóch ataków rakietowych w granicach miasta i według wstępnych ustaleń poszkodowanych zostało pięć osób. "W granicach Lwowa doszło do dwóch uderzeń rakietowych. Informacja o trafieniu w budynek mieszkalny bądź inne obiekty infrastruktury nie potwierdziła się. Według wstępnych danych poszkodowanych zostało pięć osób" - napisał Kozycki na swoim kanale na komunikatorze Telegram.

17:05 W mieście Sławutycz w obwodzie kijowskim wojska rosyjskie próbowały rozpędzić proukraiński protest. Mer Jurij Fomiczew poinformował, że dwie osoby są ranne, w tym jedna ciężko.

16:57 Prawie 4,5 tys. budynków mieszkalnych zniszczyły od początku agresji na Ukrainę rosyjskie wojska – poinformował minister rozwoju Ukrainy Ołeksij Czernyszow na briefingu. Podkreślił, że siły rosyjskie zniszczyły też prawie 100 przedsiębiorstw, 400 instytucji oświatowych i 150 zakładów ochrony zdrowia. Dodał, że straty z tytułu zniszczeń mogą sięgać dziesiątek miliardów dolarów i cały czas rosną.

16:47 Ponad 30 chorych na raka dzieci wywieziono z Ukrainy za granicę od początku rosyjskiej agresji, by tam kontynuować ich leczenie – poinformowała małżonka prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska na Instagramie. Zamieściła fotografię małego Paszy, chorego na rzadki rodzaju nowotworu, synka jednego z ukraińskich żołnierzy. Jak wyjaśniła, dzieci są przewożone przez Lwów na specjalne leczenie „do Polski, a w razie konieczności – dalej do najlepszych klinik Europy i świata”. „Trzydzieścioro innych dzieci właśnie przybyło do Polski wraz z ośmioma brygadami pogotowia ratunkowego z Polski, Niemiec i Czech” – dodała Zełenska.

Instagram

16:43 Mniej niż połowa ludności pozostała w obleganym przez siły rosyjskie Czernihowie na północy Ukrainy, gdzie wciąż nie ma prądu – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na mera miasta Władysława Atroszenkę.

„Z wcześniejszych 280-290 tys. zostało 120-130 tys. mieszkańców. Udało się wywieźć z miasta szpital onkologiczny oraz szereg innych instytucji. Ale pod okupacją pozostaje instytut psychoneurologiczny i dom starców” – powiedział Atroszenko.

16:39 Armia ukraińska nie tylko się broni, ale na wielu kierunkach podejmuje skuteczne działania ofensywne i odpiera przeciwnika - poinformował na briefingu rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez agencję Ukrinform.

"Jeśli chodzi o możliwe okrążenie Kijowa, to nie chciałbym ujawniać szczegółów wszystkich operacji i działań specjalnych, prowadzonych przez siły zbrojne Ukrainy. Mogę jednak podkreślić, że armia ukraińska nie tylko się broni. Na bardzo wielu kierunkach, w wielu strefach operacyjnych, siły zbrojne przechodzą do skutecznej ofensywy i odpierają przeciwnika" - powiedział rzecznik.

Zapewnił, że wojska rosyjskie mają problemy logistyczne. Są przypadki porzucania przez żołnierzy rosyjskich sprzętu, w którym zabrakło paliwa - relacjonował. Mówił także o przypadkach "masowego poddawania się" Rosjan.

16:13 Po południu na północną część Lwowa spadły rakiety. Z centrum Lwowa widać gęste kłęby dymu, unoszące się nad miastem. Według niepotwierdzonych informacji zbombardowany został skład paliwowy i jednostka wojskowa, znajdujące się w okolicach ulicy Łyczakowskiej. 

O godz. 16.12 lokalnego czasu we Lwowie ogłoszono alarm bombowy. Mieszkańcy ukryli się w schronach. Dziennikarze PAP, przebywający w centrum prasowym, także musieli zejść do podziemi.

Po chwili nad północną częścią miasta można było zobaczyć gęsty dym, a w powietrzu wyczuwalny był charakterystyczny zapach spalenizny. W centrum Lwowa nie słychać było eksplozji.

16:12 Prezydent Andrzej Duda rozmawia z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowała po południu KPRP w mediach społecznościowych. Do rozmowy z prezydentem Ukrainy doszło bezpośrednio po sobotnim spotkaniu prezydenta Dudy ze składającym wizytę w Polsce prezydentem USA Joe Bidenem.

16:09 W pobliżu Lwowa słychać było trzy eksplozje - poinformowała agencja Reutera, powołując się na urzędnika Rady Miasta Lwowa. Reuters poinformował również o unoszącym się nad północno-wschodnią częścią miasta dymie. 

15:55 Pięć osób cywilnych zginęło w wyniku piątkowego ostrzału artyleryjskiego przez siły rosyjskie Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowała Prokuratura Generalna. Rakiety trafiły w domy mieszkalne i cywilną infrastrukturę w południowej części miasta. Uszkodzone zostały również środki transportu.

15:37 41 osób odniosło obrażenia w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy w ciągu ostatniej doby na skutek działań wojsk rosyjskich – poinformowała szefowa władz obwodowych Hanna Zamazejewa na Telegramie. „Na szczęście wśród poszkodowanych nie ma dzieci. Wszyscy ranni zostali przewiezieni do naszych placówek medycznych i otrzymują niezbędną pomoc” – oznajmiła.

Telegram

15:27 Omówiliśmy najważniejsze potrzeby ukraińskiej armii; wyrażam ostrożny optymizm - napisał na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, komentując spotkanie z prezydentem USA Joe Bidenem w Warszawie.

15:17 Jurij Fomiczow, mer miasta Sławutycz, leżącego ok. 60 km od elektrowni atomowej w Czarnobylu, jest już na wolności - podała agencja Ukrinform. Wcześniej  informowano o uprowadzeniu mera przez wojska rosyjskie, które wkroczyły do miasta.

14:05 Mer Kijowa Witalij Kliczko odwołał w sobotę dodatkową godzinę policyjną, która według wcześniejszej zapowiedzi miała obowiązywać w stolicy Ukrainy i obwodzie kijowskim przez całą niedzielę – przekazała stacja CNN, cytując komunikat na Telegramie.

13:54 Ukraina otrzymała od USA zobowiązania dotyczące dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa w zakresie współpracy obronnej - przekazał dziennikarzom szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po sobotnim spotkaniu w Warszawie, gdzie rozmawiał ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Antonym Blinkenem.

13:47 Trzeba sprawić, żeby Rosja nie mogła korzystać z żadnych furtek, by omijać sankcje; pracujemy z krajami, które mają jeszcze zbyt łagodną pozycję w tej kwestii; jesteśmy pewni, że Rosja nie wyrwie się spod sankcji - mówił szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba po spotkaniu z Antony Blinkenem i Lloydem Austinem.

13:26 W obwodzie charkowskim siły ukraińskie nie tylko bronią swoich pozycji, ale również rozpoczęły kontrofensywę - poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Dodał, że wyzwolono kilka okupowanych wcześniej przez Rosjan miejscowości.

"Trwają walki na kierunku Mała Rohań; Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły tam kilka miejscowości" - napisał Syniehubow w wiadomości na Telegramie. Mała Rohań jest położona na wschodnich obrzeżach Charkowa.

12:37 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w sobotę na Facebooku, że Białoruś zamierza dyslokować swe wojska na poligony z punktów stałego rozmieszczenia.

"Na kierunku wołyńskim nieprzyjaciel nie prowadzi działań ofensywnych. Jednocześnie zwraca się uwagę na wyprowadzanie jednostek Sił Zbrojnych Republiki Białoruś z punktów stałego rozmieszczenia na poligony" - czytamy w komunikacie.

12:31 Strategia Rosji na początku inwazji na Ukrainę zawiodła i teraz rosyjska armia musi zdecydować, co robić dalej: eskalować czy deeskalować – ocenił profesor studiów strategicznych z Uniwersytetu w St Andrews w Szkocji Phillips O’Brien, cytowany w sobotę przez BBC.

12:27 Rosjanie mają przygotowywać deportację Ormian, Azerów i Turków meschetyńskich z Chersonia na Krym - powiedziała w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal informacyjny RBK.

"Według dostępnych informacji okupanci zaplanowali akcję pokazową i zamierzają przymusowo deportować etnicznych Ormian, Azerów i Turków meschetyńskich z Chersonia na okupowany (przez Rosję) ukraiński Krym" – powiedziała Wereszczuk.

12:07 Ukraina jest gotowa udostępnić swoje podziemne magazyny dla strategicznych rezerw gazu Unii Europejskiej - oświadczył w sobotę na Facebooku minister energii Ukrainy Herman Hałuszczenko.

"Ukraina, pomimo agresji militarnej ze strony Rosji, nadal jest silnym i wiarygodnym partnerem Europy w sprawach bezpieczeństwa energetycznego. Wspólne zakupy gazu i jego przechowywanie w podziemnych ukraińskich magazynach pozwoli nam pozbyć się dyktatury państwa terrorystycznego i zapewni niezawodność dostaw energii dla całego kontynentu europejskiego" – napisał Hałuszczenko.

 

Європа здійснює рішучі кроки для відмови від російського газу! Європейські держави працюватимуть над створенням...

Posted by Герман Галущенко on Saturday, March 26, 2022

12:01 W otoczonym przez Rosjan Mariupolu na południu Ukrainy wciąż pozostaje ponad 100 tys. osób, które potrzebują ewakuacji - ogłosiła w sobotę wicepremier Iryna Wereszczuk. Mer miasta Wadym Bojczenko przekazał, że sytuacja w Mariupolu jest nadal krytyczna, a w centrum toczą się walki uliczne.

11:53 Składający wizytę w Polsce prezydent USA Joe Biden dołączył w sobotę do odbywającego się w Warszawie spotkania szefów MON i MSZ Ukrainy i USA. Minister ON Ukrainy Ołeksij Reznikow informował wcześniej, że rozmowy dotyczą m.in. współpracy politycznej i wojskowej.

11:36 Uzgodniono plany uruchomienia w sobotę 10 korytarzy humanitarnych, by ewakuować cywilów z miast objętych działaniami wojennymi na Ukrainie - ogłosiła wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana przez agencję Reutera.

11:20 "Wraz z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą rozmawiam o bieżących sprawach oraz współpracy politycznej i wojskowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i sekretarzem obrony Llyodem Austinem" - napisał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na Twitterze.

"To pierwsze takie spotkanie w formacie 2+2" - napisał Reznikow. Do swojego wpisu załączył zdjęcie rozmawiających delegacji.

11:04 Wojska rosyjskie niechętnie angażują się w walki w mieście, preferując bombardowania i ostrzał artyleryjski, co ma na celu zmniejszenie strat, ale odbywa się kosztem dalszych ofiar wśród ludności cywilnej - oceniło w sobotę rano brytyjskie ministerstwo obrony.

11:03 Apeluję o zwiększenie eksportu energii, by każdy w Rosji zrozumiał, że nie można wykorzystywać dostaw surowców do szantażowania innych krajów - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w sobotę w wystąpieniu online na forum liderów w Dosze, stolicy Kataru.

10:57 Od soboty wieczorem do poniedziałku rano w Kijowie i w obwodzie kijowskim będzie obowiązywać godzina policyjna - podał w sobotę w komunikatorze Telegram mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Godzina policyjna będzie obowiązywać od 20:00 (19:00 polskiego czasu) w sobotę do 7:00 (6:00 w Polsce) w poniedziałek.

10:47 Prezydent USA Joe Biden spotka się w sobotę w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą i szefem resortu obrony Ołeksijem Reznikowem uczestniczącymi w rozmowach z ich amerykańskimi odpowiednikami - Antonym Blinkenem i Lloydem Austinem.

10:35 Rosyjskie wojska wkroczyły do miasta Sławutycz, około 60 km na wschód od elektrowni atomowej w Czarnobylu - podały w sobotę w komunikatorze Telegram władze obwodu kijowskiego.

"Rosyjscy okupanci wdarli się do miasta Sławutycz i zajęli szpital miejski" - czytamy we wpisie.

09:49 Możliwe będzie prowadzenie ewidencji małoletnich obywateli Ukrainy z pieczy zastępczej i tych, którzy przyjechali do Polski bez opieki - przewiduje podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

09:48 Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły około 16,4 tys. żołnierzy - poinformował w sobotę środę rano na Facebooku Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 26 marca to według ukraińskich danych: około 16,4 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 575 czołgów, 1640 bojowych pojazdów opancerzonych, 293 systemy artyleryjskie, 91 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 51 systemów obrony przeciwlotniczej, 117 samolotów, 127 śmigłowców, 1131 pojazdów kołowych, siedem jednostek pływających, 73 cysterny, 56 bezzałogowców, dwa systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.

 

🇺🇦 Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 26.03 орієнтовно склали / 🇬🇧 The total combat losses of the enemy from...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Saturday, March 26, 2022

09:39 Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która zakłada, że z zawartych w niej rozwiązań będą mogli skorzystać także ci uchodźcy, którzy przybyli do Polski nie bezpośrednio z Ukrainy.

09:35 Oczekujemy mocnych deklaracji od prezydenta USA, ale jeszcze bardziej czynów. Ja oczekiwałbym od Joe Bidena odwagi, takiej jaką mają przywódcy Polski. Odwagi w sferze bezpieczeństwa i pomocy militarnej - powiedział w sobotę ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia.

09:21 W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło 136 dzieci, a 199 zostało rannych - przekazało w sobotę biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Dodało, że ataki sił rosyjskich zniszczyły 570 placówek edukacyjnych, z czego 73 całkowicie.

09:11 Wojska rosyjskie celowo ostrzeliwują magazyny z żywnością w Siewierodoniecku - podał w sobotę w komunikatorze Telegram gubernator obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Rosjanie wzięli na cel magazyny żywności w Siewierodoniecku – wiedzą, gdzie się znajdują, choć nie wiedzą, czy są pełne czy też nie. Wróg dokonał kilku precyzyjnych trafień w magazyny żywności w Siewierodoniecku w ciągu tygodnia. Ostatni 25 marca wieczorem. Na szczęście nikt nie został ranny" - napisał Hajdaj.

08:41 Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przeszedł zawał serca, dlatego od połowy marca nie pojawiał się publicznie - poinformował w piątek wieczorem doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Dodał, że Szojgu przechodzi rehabilitację w jednym z moskiewskich szpitali.

 

У Шойгу инфаркт. Поэтому он не появляется на публике с середины марта. Инфаркт у Шойгу случился после жёсткой...

Posted by Антон Геращенко on Friday, March 25, 2022

08:36 Rosyjskie wojsko ogłosiło rozpoczęcie ćwiczeń z udziałem ponad 3 tys. żołnierzy w pobliżu Japonii, w tym na wyspach, o których zwrot zabiega rząd w Tokio – podały w sobotę japońskie media. Według nich manewry mogą być próbą ostrzeżenia Japonii w sprawie Ukrainy.

08:18 W związku z wysokimi stratami wojennymi na Ukrainie przeprowadzenie wiosennego poboru może okazać się dla Rosji problematyczne - przewiduje Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych w podsumowaniu sytuacji operacyjnej opublikowanym w sobotę na Facebooku.

"Biorąc pod uwagę wysoki poziom bezpowrotnych i sanitarnych strat sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej oraz zaangażowanie poborowych w działania wojenne, rozpoczynająca się 1 kwietnia br. wiosenna kampania poborowa może stać się problematyczna" - czytamy w komunikacie.

 

🇺🇦 Оперативна інформація станом на 06.00 26.03.2022 щодо російського вторгнення / 🇬🇧 Operational information at 06.00 on...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Friday, March 25, 2022

08:02 Miesiąc po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, Rosja wywołała być może największą katastrofę humanitarną w Europie od czasu II wojny światowej. Zginęło co najmniej tysiąc ukraińskich cywilów, a jedna czwarta mieszkańców kraju musiała opuścić swoje domy. Rosjanie masowo atakują infrastrukturę cywilną, domy, szpitale i szkoły.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło co najmniej 1081 cywilów, a 1707 zostało rannych, jednak rzeczywista liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie znacznie wyższa - podało w piątek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

07:09 Rosjanie próbują zintensyfikować działania grup dywersyjno-zwiadowczych na terenie Kijowa w celu destabilizacji systemu administracji państwowej i wojskowej - poinformował w sobotę rano Sztab Generalny ukraińskich sił zbrojnych na swoim profilu w serwisie Facebook.

 

🇺🇦 Оперативна інформація станом на 06.00 26.03.2022 щодо російського вторгнення / 🇬🇧 Operational information at 06.00 on...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Friday, March 25, 2022

07:03 Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od rosyjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończyły się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspieranych pieniędzmi z Moskwy – pisze „Die Welt”.

06:54 Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła w ciągu ostatniej doby kolejne trzy rosyjskie samoloty i co najmniej pięć pocisków manewrujących – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskich sił powietrznych.

06:39 "Wojna potrwa jeszcze miesiąc" - uważa Oleh, mieszkaniec Lwowa, który po nocy, mimo trwającej godziny policyjnej, rozwozi pasażerów autobusu z Warszawy po mieście. Reporter PAP pisze o swoich pierwszych wrażeniach po przekroczeniu granicy polsko-ukraińskiej.

06:17 Dywan z fiołków w kolorach flagi ukraińskiej, czyli niebieskim i żołtym udekorował trawnik na jednym z głównych placów w Rzymie, Piazza Risorgimento, w pobliżu murów Watykanu to inicjatywa władz Wiecznego Miasta, które przyjmuje uchodźców z Ukrainy i niesie pomoc ludności tego kraju.

05:11 Według Mychaiło Podoljaka, doradcy szefa urzędu prezydenta Ukrainy, Rosja może przygotowywać atak na Polskę, państwa bałtyckie i Kazachstan - informuje agencja Ukrinform.

"Federacja Rosyjska może dokonać ofensywy na pełną skalę na Polskę, państwa bałtyckie i Kazachstan w ramach globalnej specjalnej operacji militarnej mającej na celu demilitaryzację i denazyfikację. Tak oświadczył członek parlamentu rosyjskiego Sawostjanow. To tylko początek. Rosja otwarcie obiecuje, że będzie dużo europejskiej krwi" - napisał Podoljak cytowany przez Ukrinform.

04:43 Mimo spadku intensywności działań wojennych po stronie wroga, sytuacja pozostaje trudna i Ukraina musi przygotować się na kolejne ataki - powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Anna Maliar, cytowana przez agencję Ukrinform.

"Jeżeli mówimy o generalnej sytuacji na froncie to po pierwsze, front jest olbrzymi, szeroki na 1800 kilometrów. W chwili obecnej intensywność operacji ofensywnych wroga zmniejszyła się, ale w rzeczywistości przygotowuje się do kontynuowania tych działań" - powiedziała Maliar.

01:16 Administracja prezydenta Joe Bidena przygotowuje sankcje wobec rosyjskich firm dostarczających sprzęt, i usługi rosyjskim siłom zbrojnym i służbom wywiadowczym - twierdzi w piątek dziennik "Wall Street Journal".

Według dziennika, powołującego się na źródła w administracji, sankcje mogą być ogłoszone przez Departament Skarbu już w przyszłym tygodniu.

00:13 Solidna ukraińska obrona przeciwlotnicza ograniczyła rosyjskie loty załogowe poza linię frontu, co zmusza Rosję do większego korzystania z dronów i innych bezzałogowych statków powietrznych - oceniło w piątek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej ministerstwo zwróciło uwagę, że wśród kolejnych 65 rosyjskich obywateli i podmiotów, które w czwartek objęto sankcjami, znalazła się firma zbrojeniowa Kronsztadt, producent drona Orion i innych bezzałogowych statków powietrznych (UAV).

00:00 Ukraina nie zadowoli się kompromisem na rosyjskich warunkach w celu zakończenia wojny. Nie ofiara ale agresor musi zapłacić za pokój - oświadczył w piątek szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak cytowany przez agencję Ukrinform.

"Nie będziemy usatysfakcjonowani żadną konfiguracją, która zagraża suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy. Nie zadowoli nas kompromis na rosyjskich warunkach" - oświadczył Jermak.

"Ofiara agresji nie może płacić za pokój. Nadszedł czas aby zapłacił agresor. Apelujemy o wzmocnienie reżimu sankcji i wzywamy do embarga na rosyjską energię" - dodał.

22:14 W Kijowie zatrzymano obywatela Rosji, który przewoził broń palną i prawie 450 sztuk amunicji - poinformowała kijowska prokuratura miejska. Jak czytamy w komunikacie prokuratury, podczas przeszukania samochodu, którym kierował Rosjanin, znaleziono karabinek AKM i prawie 450 nabojów.

Telegram

21:37 W piątek na Ukrainie udało się przeprowadzić ewakuacje przez dwa korytarze humanitarne, w tym z oblężonego Mariupola, ogółem ewakuowano 7331 osób – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

"Z Mariupola do Zaporoża wyjechało dzisiaj własnym transportem 2800 osób" - przekazała Wereszczuk. Dodała, że 4 tys. mieszkańców Mariupola ewakuowano w sposób zorganizowany autobusami z Berdiańska, do którego dostali się wcześniej.

21:24 Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że w ciągu 48 do 72 godzin ma zamiar rozmawiać z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o ewakuacji ludności z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy.