11 cudzoziemców przeszło przez graniczną rzekę Świsłocz. Zostali zatrzymani

2022-03-26 11:53 aktualizacja: 2022-03-26, 12:14
Patrol Straży Granicznej Fot. PAP/Wojtek Jargiło
Patrol Straży Granicznej Fot. PAP/Wojtek Jargiło
11 cudzoziemców przeszło w piątek z Białorusi przez graniczną rzekę Świsłocz, zostali zatrzymani - podała straż graniczna. Inna grupa 56 osób nieudanie próbowała sforsować granicę ze wsparciem białoruskich służb, które rzucały kamieniami w polskie patrole.

Na Twitterze straż graniczna podała, że przez Świsłocz przeszły dwie grupy - pięciu obywateli Iraku i sześciu obywateli Kazachstanu. Te osoby zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy straży z posterunku w Bobrownikach.

56 osób, które w rejonie posterunku Czeremcha (Podlaskie) próbowały przejść do Polski to obywatele m.in. Jemenu, Togo i Kuby. "Białoruskie służby rzucały kamieniami w polskie patrole, nikt nie przeszedł na stronę Polski" - zaznaczyła we wpisie straż.

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji o czasowym zakazie przebywania w pasie przy granicy z Białorusią - na obszarze 183 miejscowości - 115 w woj. podlaskim i w 68 w lubelskim.

Zakaz obowiązuje od 2 września 2021 r. - najpierw w formule stanu wyjątkowego - do 30 listopada 2021 r., a po tym terminie i zmianie przepisów - zgodnie z rozporządzenia szefa MSWiA. W pasie granicznym trwa budowa bariery technicznego i elektronicznego zabezpieczenia granicy państwowej. Ma się ona zakończyć tak jak obecne rozporządzenie - do połowy roku.

autor: Aleksander Główczewski

mar/