W Czechach rozpoczęły się wybory do Izby Poselskiej

2017-10-20 18:22 aktualizacja: 2018-09-26, 19:49
 Andrej Babis, Slovak-born billionaire and leader of the ANO movement, waits for casting his ballot at a polling station during voting in the parliamentary elections in Prague, Czech Republic, 20 October 2017. Fot. PAP/ EPA/MARTIN DIVISEK
Andrej Babis, Slovak-born billionaire and leader of the ANO movement, waits for casting his ballot at a polling station during voting in the parliamentary elections in Prague, Czech Republic, 20 October 2017. Fot. PAP/ EPA/MARTIN DIVISEK
W Czechach rozpoczęły się w piątek po południu wybory do Izby Poselskiej. Sondaże wskazują, że do parlamentu może dostać się nawet osiem partii, a faworytem jest centroprawicowy ruch ANO byłego ministra finansów i miliardera Andreja Babisza.

Zgodnie z przyjętą w czeskich wyborach parlamentarnych praktyką głosowanie rozłożono na piątek i sobotę. Pierwszego dnia odbywać się ono będzie od godziny 14 do 22, a drugiego od godziny 8 do 14. W wyborach startuje 7,5 tys. kandydatów reprezentujących 31 partii. Uprawnionych do głosowania jest ponad 8 mln Czechów.

Oficjalne wyniki głosowania zostaną ogłoszone w poniedziałek, jednak - jak wskazuje agencja dpa - pierwsze wiarygodne szacunki pojawią się już w sobotę po południu.

Według sondaży faworytem wyborów jest ANO kierowany przez Babisza, zwanego "czekim Trumpem". ANO może liczyć na ponad jedną czwartą głosów, podczas gdy w poprzednich wyborach w 2013 roku uzyskał niecałe 19 proc. Natomiast Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD) obecnego premiera Bohuslava Sobotki, która cztery lata temu zajęła pierwsze miejsce z wynikiem niemal 20,5 proc., ma obecnie poparcie na poziomie tylko około 15 proc.

O drugie miejsce z socjaldemokratami rywalizować będzie Komunistyczna Partia Czech i Moraw (KSCM), która podobnie jak cztery lata temu ma szansę na ok. 15 proc. głosów. Poparcie na poziomie nieco poniżej 10 proc. notują prawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) oraz obiecujący referendum w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej ruch Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD). Przywódca SPD Tomio Okamura stał wcześniej na czele ugrupowania Usvit (Świt), które w 2013 roku uzyskało niecałe 7 proc. głosów.

Mandatowy próg 5 proc. głosów mogą także przekroczyć wzorujący się na szwedzkiej partii o tej samej nazwie Piraci, liberalno-konserwatywny ruch TOP 09 oraz będąca trzecim ugrupowaniem obecnej koalicji rządowej Unia Chrześcijańska i Demokratyczna - Czechosłowacka Partia Ludowa (KDU-CSL).

Wejście do 200-osobowej Izby Poselskiej przedstawicieli aż ośmiu partii byłoby wydarzeniem bez precedensu w dotychczasowej historii samodzielnej Republiki Czeskiej - tak jak było nim zdobycie w 2013 roku mandatów poselskich przez siedem ugrupowań. (PAP)

mobr/ kar/

TEMATY: