Mundial w Katarze. Tęczowe flagi będą odbierane kibicom przez służby porządkowe

2022-04-01 15:49 aktualizacja: 2022-04-01, 20:56
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
Tęczowe flagi będą odbierane kibicom podczas piłkarskiego mundialu w Katarze  Nie będzie to traktowane jako łamanie praw społeczności LGBTQ, wręcz przeciwnie - jako przeciwdziałanie potencjalnym atakom ze strony innych fanów - poinformowali organizatorzy turnieju.

Generał dywizji Abdulaziz Abdullah Al Ansari oświadczył, osoby LGBTQ są mile widziane i będą przyjmowane w Katarze od 21 listopada do 18 grudnia na ośmiu stadionach tegorocznych mistrzostw świata, podobnie jak pozostali kibice. Ta deklaracja została wypowiedziana w imieniu władz katarskich, mimo że miejscowe prawo jest bardzo konserwatywne wobec społeczności o orientacji LGBTQ.

"Jeśli nasze służby porządkowe nie odbiorą tęczowych flag, to może zrobić to ktoś inny. Nie mogę zagwarantować zachowania całej widowni" - zastrzegł generał.

Al Ansari jest dyrektorem Departamentu Współpracy Międzynarodowej i przewodniczącym Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Kataru.

 

"Wszyscy zobaczą, że każdy jest mile widziany w Katarze, nawet jeśli mówimy o ludziach LGBTQ. Jesteśmy po to, aby gwarantować bezpieczeństwo podczas turnieju. Nieraz musimy zawczasu reagować, aby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli. Nie zmienimy naszej religii na 28 dni mistrzostw świata" - podkreślił w wypowiedzi dla agencji AP.

Dwa lata temu FIFA słowami dyrektora ds. odpowiedzialności społecznej i edukacji Joyce'a Cooka oświadczyła, że „tęczowe flagi i koszulki będą mile widziane na stadionach w Katarze”. Ostatnio potwierdził to dyrektor generalny turnieju Nasser Al-Khater.

Komentarze Al Ansariego na temat konfiskaty tęczowych flag kibiców wywołały jednak zamieszanie wśród aktywistów, w tym Chrisa Paourosa, członka rady doradczej Angielskiego Związku Piłki Nożnej i powiernika antydyskryminacyjnej organizacji Kick It Out, która chce bezpiecznego i integracyjnego turnieju.

„Ta niespójność i ciągły brak szczegółów, jeśli chodzi o sposób, w jaki zostanie to zapewnione poza retoryką +wszyscy są mile widziani+, są co najmniej niepokojące” – powiedział Paouros.

mar/