Niemcy masowo kupują przydomowe bunkry. Cena robi wrażenie

2022-04-13 13:05 aktualizacja: 2022-04-13, 13:33
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wolfgang Kumm PAP/DPA
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wolfgang Kumm PAP/DPA
Inwazja Rosji na Ukrainę i ryzyko rozszerzenia się konfliktu militarnego przysłużyły się wykonawcom wszelkich przydomowych schronów. Firma, która je wykonuje za naszą zachodnią granicą, przyjmuje obecnie zlecenia do zrealizowania na przełomie tego i następnego roku (czyli za 111 do 180 dni roboczych od złożenia zamówienia).

Wcześniej mieliśmy dziesięć telefonów dziennie, teraz mamy ponad sześćdziesiąt na godzinę” – mówi w wywiadzie dla niemieckiego dziennika „Die Welt” kierownik marketingu firmy BSSD, oferującej przydomowe bunkry.

Twierdzi on, że od początku wojny w Ukrainie popyt na tego typu obiekty wręcz „eksplodował”. Zwłaszcza gdy na samym początku inwazji Władimir Putin zasugerował użycie pocisków atomowych wobec państw NATO.

W niemieckim dzienniku podkreśla się, że siedemdziesiąt siedem lat po zakończeniu II wojny światowej do kraju powrócił strach przed bombardowaniami.

Ile kosztuje przydomowy schron?

W odpowiedzi na to Bunker Schutzraum Systeme Deutschland (BSSD) oferuje bunkry chroniące przed zagrożeniem chemicznym, biologicznym i jądrowym. Najmniejszy taki azyl o powierzchni 9,6 mkw. kosztuje 49 tys. euro (ok. 227 tys. zł). Na model komfortowy, o powierzchni 90 mkw., trzeba już wydać 360 tys. euro (ok. milion siedemset tysięcy zł). Do tego dochodzi kilka tysięcy euro za montaż.

Taki luksusowy bunkier oferuje m.in. poczwórny korpus ze stali o wymiarach 6 x 3 x 2,50 m, system filtrów gazu BS75, drzwi pancerne, zawory przeciwwybuchowe, minikuchnię i sześć łóżek.

Niestety, dopłacić trzeba już m.in. za: zapas filtrów powietrza, opcję nadzoru domu (nad bunkrem), inteligentny system sterowania bunkrem, czujnik ruchu, toaletę wodną, zbiornik na wodę, infradźwiękowy system alarmowy, miernik tlenu wewnątrz i na zewnątrz, podłączenie domu do prądu lub energii słonecznej, wyrzutnię gazu łzawiącego lub dymu (w celu odstraszania napastników). (PAP Life)

mj/