3. rocznica pożaru Notre Dame w Paryżu. Katedra zaprasza wiernych na modlitwę na dziedziniec

2022-04-15 12:02 aktualizacja: 2022-04-15, 12:05
Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT
W 3. rocznicę pożaru, która w tym roku przypada w Wielki Piątek, katedra Notre Dame w Paryżu zaprasza wiernych na dziedziniec na modlitwę za ofiary wojen, pandemii, przemocy i nienawiści oraz na kontemplowanie tajemnicy Krzyża. Z kolei w Niedzielę Wielkanocną odprawione zostanie na dziedzińcu nabożeństwo.

W Wielki Piątek o godz. 12.20 wyruszy procesja z rue du Cloitre Notre-Dame na dziedziniec katedry, plac Jana Pawła II, który może pomieścić od 600 do tysiąca osób. Następnie odczytane zostaną teksty misjonarza Charlesa de Foucauld, który w maju br. zostanie kanonizowany w Rzymie.

De Foucauld był francuskim trapistą, prezbiterem, eremitą, który przebywał przez wiele lat wśród muzułmańskich Tuaregów na Saharze w Algierii. Na podstawie stworzonej przez niego reguły zakonnej po jego śmierci, w 1933, powstało Zgromadzenie Małych Braci Jezusa.

"To radość, ważne, abyśmy mogli odprawić krótką ceremonię" - stwierdził rektor katedry Patrick Chauvet, który będzie celebrował uroczystość wraz z administratorem diecezji Georgesem Pontierem, byłym przewodniczącym Konferencji Biskupów Francji, który zastępuje arcybiskupa Paryża do czasu wyznaczenia następcy abp. Michela Aupetit. Ceremonię uświetni chór Maitrise Notre-Dame de Paris.

Z kolei w Wielkanocną Niedzielę o godz. 13. na dziedzińcu katedry odprawiona zostanie msza św. otwarta dla wiernych, pod przewodnictwem bpa Thibaulta Verny’ego, wikariusza generalnego diecezji paryskiej.

Po dwóch latach zabezpieczenia i czyszczenia katedry rozpoczęto I etap odbudowy sklepień z pomocą kamieni z kamieniołomów w departamencie Oise. Do odbudowy zawalonych lub uszkodzonych sklepień, a także do renowacji wysokich przęseł, ścian bocznych i balustrad potrzeba 1000 metrów sześciennych bloków kamiennych. Potrzebne są zarówno twarde kamienie do rekonstrukcji łuków sklepień i bardziej miękkie do budowy sklepień.

Kamieniołomy luteckiego basenu geologicznego, będącego historycznym źródłem zaopatrzenia w kamienie dla katedry, są w stanie dostarczyć wszystkie kamienie potrzebne do prac renowacyjnych.

"Kamieniołom La Croix-Huyart w Oise okazał się jedynym, który był w stanie dostarczyć twarde kamienie kompatybilne z kamieniami oryginalnymi. Zidentyfikowano 9 kamieniołomów, które dostarczają kamieni, które są estetycznie i fizykochemicznie kompatybilne z kamieniami pochodzącymi ze średniowiecza" – wyjaśnia Frédérique Meyer z Instytucji publicznej odpowiedzialnej za konserwację i restaurację katedry Notre-Dame de Paris.

Od marca 2022 r. rozpoczęto wydobycie i przygotowanie bloków w kamieniołomie La Croix-Huyart. W nadchodzących tygodniach inne z ośmiu kamieniołomów na tym terenie zaczną dostarczać bardziej miękkie bloki kamienne. Po przekazaniu ich kamieniarzom kamienie będą obrabiane w warsztatach lub na miejscu.

W 2021 r. wyselekcjonowano i wysłano do suszarni ponad tysiąc 150-200-letnich dębów, które posłużą do odrestaurowania iglicy Viollet-le Duc, a kilka tygodni temu w atelier w Herault na południu Francji odrestaurowano elementy wielkich organów katedry. Pozostałe ich części są naprawiane w Correze i Vaucluse.

Trwa również renowacja malowideł ściennych i kaplic katedry. Zewnętrze katedry, za które odpowiada instytucja państwowa, ma zostać odbudowane w stylu identycznym z oryginałem, środek katedry, za którego odbudowę odpowiada Diecezja Paryża, ma zawierać elementy nowoczesne, m.in. obrazy twórców współczesnych, multimedialne animacje. Propozycje te budzą jednak kontrowersje wśród historyków sztuki i samych wiernych.

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że ponowne otwarcie najważniejsze świątyni Paryża nastąpi w 2024 r.

Pożar światyni wybuchł po godzinie 18, 15 kwietnia 2019 roku. Płomienie objęły dach. Później rozprzestrzeniły się na jedną z wież budowli. Z płonącej katedry udało się uratować koronę cierniową, jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, a także niektóre kielichy i XIII-wieczną tunikę króla Ludwika IX Świętego.

Przyczyna pożaru wciąż nie została ustalona, ale prokuratura w Paryżu "zdecydowanie" wykluczyła podpalenie i akt terrorystyczny.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

js/