Henryk Miśkiewicz, Republika i Jacek "Budyń" Szymkiewicz laureatami Złotych Fryderyków

2022-04-20 18:03 aktualizacja: 2022-04-20, 18:22
Uroczystość wręczenia Fryderyków (kwiecień, 1999 r.). Zespół "Republika" z Grzegorzem Ciechowskim. Fot. PAP Leszek Wróblewski
Uroczystość wręczenia Fryderyków (kwiecień, 1999 r.). Zespół "Republika" z Grzegorzem Ciechowskim. Fot. PAP Leszek Wróblewski
Jazzman Henryk Miśkiewicz, zespół Republika i – pośmiertnie – lider grupy Pogodno Jacek "Budyń" Szymkiewicz zostali laureatami Złotych Fryderyków w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu – podało w środę biuro prasowe ZPAV.

"Do grona postaci szczególnie wyróżnionych przez Akademię Fonograficzną dołączają: Henryk Miśkiewicz – znakomity muzyk jazzowy, zespół Republika, który od 40 lat buduje historię polskiej muzyki rozrywkowej oraz Jacek 'Budyń' Szymkiewicz – twórca, który zarażał żarliwością artystyczną, niepokornością i odwagą. Opuścił nas nagle 12 kwietnia tego roku, pozostawiając muzyczny świat w niedowierzaniu, z dziurą w sercu i pustką po wybitnym talencie do igraszek słowem" – poinformowało w środę biuro prasowe Związku Producentów Audio Video.

Urodzony w Żaganiu 2 czerwca 1951 roku Henryk Miśkiewicz ukończył Liceum Muzyczne we Wrocławiu i Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny) w klasie klarnetu. Artysta - jak zaznaczono w jego nocie biograficznej - przygodę z jazzem rozpoczął w wieku 16 lat, zdobywając wyróżnienie na Festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu jako klarnecista i początkujący kompozytor. Był wielokrotnie nagradzany, zdobył trzy Fryderyki. Grał m.in. z Ewą Bem, Anną Marią Jopek, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Marcinem Wasilewskim, Jarosławem Śmietaną i Markiem Napiórkowskim.

Złotego Fryderyka odbiorą także muzycy zespołu Republika. "W kwietniu ubiegłego roku minęło 40 lat od pierwszego koncertu grupy, której twórczość wciąż wzbudza emocje, będąc częścią historii polskiej muzyki rozrywkowej i świadectwem zmieniającej się polskiej rzeczywistości" – zaznaczono.

Nagrodę przyznano także Jackowi "Budyniowi" Szymkiewiczowi. Wokalista, multiinstrumentalista i autor tekstów zmarł 12 kwietnia br. Od 1996 r. był związany ze szczecińską grupą Pogodno, z którą nagrał dziesięć płyt m.in. "Pogodno", "Pielgrzymka psów", "Opherafolia" i ostatnią, w 2017 r., "Sokiści chcą miłości".

Współtworzył, wraz z Piotrem "Bajzlem" Piaseckim, duet Babu Król, który zadebiutował albumem "Sted" z aranżacjami utworów Edwarda Stachury. Solowo wydał m.in. album "Kilof" i "Baset/Dublin One Way" (połączony ze słuchowiskiem Krzysztofa Czeczota). Z zespołem Chango pod koniec ubiegłego roku wydał album "Ukryte do wiadomości". Był także twórcą muzyki do spektakli teatralnych.

Złotym Fryderykiem w kategorii muzyki rozrywkowej uhonorowani zostali dotychczas m.in. Ewa Demarczyk, Lech Janerka, Jacek Kaczmarski, Kora (Olga Sipowicz), Wojciech Młynarski, Czesław Niemen, zespoły Dżem i Perfect, a w kategorii muzyki jazzowej m.in. Czesław Bartkowski, Urszula Dudziak, Wojciech Karolak, Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz, Michał Urbaniak, Wanda Warska i Jan "Ptaszyn" Wróblewski.

Fryderyki przyznawane są od 1994 roku w ponad 30 kategoriach muzyki rozrywkowej, jazzowej i poważnej. Autorką wręczanej od 1998 roku statuetki jest Dorota Dziekiewicz-Pilich.

Laureatów nagród wskazuje co roku Akademia Fonograficzna – powołane przez Związek Producentów Audio Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1,7 tys. artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa.

Zwycięzcy są wybierani w drugiej turze tajnego głosowania. Członkowie Akademii wskazują wówczas jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulegnie liczba zwycięzców.

Laureaci Złotych Fryderyków wybierani są zawsze jednogłośnie przez członków Rad Akademii poszczególnych sekcji.

Gala Muzyki Muzyki Rozrywkowej i Jazzu odbędzie się 29 kwietnia w szczecińskiej Netto Arenie. Wcześniej, w najbliższy piątek, w Operze na Zamku w Szczecinie, wręczone zostaną Fryderyki w kategorii muzyki poważnej. (PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

mmi/