Adam Niedzielski: dziękuję Modernie za rozpoczęty dziś dialog

2022-04-22 18:06 aktualizacja: 2022-04-22, 18:06
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Wstępna reakcja firmy na nasze propozycje uelastycznienia warunków kontraktu dotyczącego zakupu szczepionek, pozwala kontynuować rozmowy. Dziękuję Modernie za rozpoczęty dziś dialog - przekazał w piątek szef MZ Adam Niedzielski.

Trwa spór z producentami dotyczący odmowy przez Polskę przyjmowania i płacenia za kolejne dawki szczepionki przeciw COVID-19. Wcześniej w piątek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w tej chwili Polska "z powodu siły wyższej" jest na etapie złożenia wypowiedzenia kontraktu z firmą Pfizer.

Dodał, że również w przypadku Moderny rozważany jest ten krok, jednak tutaj toczą się jeszcze rozmowy.

Pole do rozmów 

W piątek późnym popołudniem na Twitterze Niedzielski podziękował firmie Moderna za "rozpoczęty dziś dialog."

"Wstępna reakcja firmy na nasze propozycje uelastycznienia warunków kontraktu dot. zakupu szczepionek pozwala kontynuować rozmowy. Koncern widzi pole do ich prowadzenia, dlatego liczę na wypracowanie kompromisowego rozwiązania" - podkreślił szef MZ.

Elastyczność w realizacji kontraktów

MZ akcentuje, że nie możemy obecnie przyjmować kolejnych dostaw, m.in. dlatego, że Polska musi być przygotowana na wydatkowanie znacznych środków na leczenie obywateli Ukrainy. Ministerstwo oczekuje od firm elastyczności w realizacji kontraktów. Resort zapewnia, że mamy zapasy szczepionek przeciw COVID-19 i dla wszystkich chętnych ich wystarczy.

We wtorek minister zdrowia przekazał, że pod koniec ubiegłego tygodnia Polska skorzystała z klauzuli siły wyższej, stanu wyższej konieczności i poinformowała Komisję Europejską i firmę Pfizer, że odmawia przyjmowania kolejnych szczepionek przeciw COVID-19 i wykonywania za nie płatności.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

an/