Sekretarz Stanu USA po powrocie z Kijowa: Rosja już przegrała, Ukraina już odniosła sukces

2022-04-25 08:45 aktualizacja: 2022-04-25, 16:47
Blinken pojechał w niedzielę do Kijowa wraz z ministrem obrony USA Lloydem Austinem. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
Blinken pojechał w niedzielę do Kijowa wraz z ministrem obrony USA Lloydem Austinem. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
Rosja już przegrała, a Ukraina już odniosła sukces, bo celem Rosjan było pozbawienie Ukrainy niezależności i to się nie udało - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken na konferencji prasowej, po powrocie z Kijowa, gdzie w niedzielę rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Rosja coraz bardziej brutalizuje swoją agresję na Ukrainę, ale Ukraińcy są silni - dodał szef amerykańskiej dyplomacji.

Podkreślił, że przekazał Zełenskiemu zapewnienie o dalszej pomocy dla Ukrainy.

Będziemy kontynuować wsparcie (dla Ukrainy - PAP), aż do ostatecznego sukcesu - zaznaczył.

Blinken i Austin udali się do Kijowa pociągiem z Polski. Z przyczyn bezpieczeństwa nie towarzyszyli im dziennikarze. Konferencja prasowa po ich powrocie odbyła się również na terenie Polski, w pobliżu granicy z Ukrainą. Była to pierwsza wizyta tak wysokich przedstawicieli amerykańskiej administracji od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę na Ukrainę 24 lutego. 

 

Sekretarz stanu przekazał, że rozmowy w Kijowie trwały trzy godziny. Dodał, że zapowiedział podczas nich m.in. szybki powrót amerykańskich dyplomatów na Ukrainę oraz nominowanie nowego ambasadora USA w tym kraju.

Na granicy 

Jak relacjonuje agencja AP, konferencja prasowa Blinkena, w której brał udział również Austin, odbyła się w Polsce, blisko granicy z Ukrainą. Przedstawiciele mediów nie uczestniczyli w wizycie amerykańskich ministrów na Ukrainie z przyczyn bezpieczeństwa i czekali w Polsce na ich powrót.

Pierwszym elementem zwycięstwa jest sama wiara w zwycięstwo i to się udało; wierzymy, że Ukraina wygra wojnę z Rosją, jeżeli będzie miała odpowiednie wsparcie i wyposażenie - powiedział minister obrony USA Lloyd Austin w poniedziałek po powrocie z Kijowa.

"Charakter walk się zmienia (...) teraz (siły ukraińskie - PAP) potrzebują broni dalekiego zasięgu. Słyszeliśmy, jak mówili o tym, że potrzebują czołgów. I robimy wszystko co możemy, by uzyskać dla nich takie wsparcie, takie rodzaje artylerii i amunicji, które okażą się efektywne w tej fazie walk" - zaznaczył Austin na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Amerykańska pomoc 

Austin przypomniał, że w ostatnim pakiecie amerykańskiej pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy znalazły się m.in. haubice kalibru 155 mm i setki tysięcy sztuk amunicji. Dodał, że zachęca rządy innych państw do przekazywania Kijowowi podobnej pomocy i już docierają do niego sygnały, że wiele krajów przekaże Ukrainie artylerię i amunicję. "Będziemy naciskać tak mocno jak tylko możemy, tak szybko jak się da, by dostarczyć (Ukrainie - PAP) to, czego potrzebuje" - podkreślił szef Pentagonu.

Austin uda się teraz do Niemiec, gdzie we wtorek w amerykańskiej bazie Ramstein spotka się ze swoimi odpowiednikami z kilkunastu krajów, by omówić kwestię długoterminowej pomocy zbrojeniowej dla walczącej z rosyjską inwazją Ukrainy.

 

an/