"Doskonała wiadomość dla Europy". Światowi przywódcy gratulują Emmanuelowi Macronowi

2022-04-25 08:53 aktualizacja: 2022-04-25, 13:52
Emmanuel Macron/ Fot. JB Autissie/PAP/Panoramic
Emmanuel Macron/ Fot. JB Autissie/PAP/Panoramic
Prezydent Emmanuel Macron wygrał niedzielne wybory prezydenckie we Francji z wynikiem 58,54 proc. Na liderkę Zjednoczenia Narodowego zagłosowało 41,46 proc. – podało ministerstwo spraw wewnętrznych. Ze świata płyną gratulacje dla prezydenta elekta.

W niedzielę wieczorem Emmanuelowi Macronowi zwycięstwa w wyborach prezydenckich we Francji pogratulował premier Mateusz Morawiecki. Polska i Francja mają wiele wspólnych wyzwań i wspólnych interesów – zaznaczył szef polskiego rządu.

Każde wybory są świętem demokracji. Nawet po najbardziej gorącej kampanii przychodzi czas żmudnej pracy. Polska i Francja mają wiele wspólnych wyzwań i wspólnych interesów. Przed nami czas pracy nad nimi. Przyszłość Europy leży w naszych rękach. Gratuluję

Gratulacje przekazał także Andrzej Duda. 

Bardzo się cieszę, że będziemy mogli kontynuować dialog – napisał.

Paryż w Warszawie 

Do gratulacji przyłączyli się także politycy polskiej opozycji. 

Gratuluję prezydentowi Francji @Emmanuel Macron zwycięstwa w wyborach i drugiej kadencji. Jestem przekonany, że pod jego przywództwem relacje polsko-francuskie będą się dobrze rozwijać, a rola Francji w UE i NATO będzie wzmacniać nasze wspólne sojusze” – napisał na Twitterze Marszałek Senatu, Tomasz Grodzki.

Do reelekcji Emmanuela Macrona odniósł się także Donald Tusk.

Dzięki Twojej wygranej będzie więcej Europy w Europie. I mniej Rosji. A już niedługo nadejdzie taki dzień, że będziemy mieli Paryż w Warszawie - napisał.

Prawdziwy przyjaciel

"Gratulacje dla prezydenta i prawdziwego przyjaciela Emmanuela Macrona z okazji zwycięstwa w wyborach" - napisał Zełenski w poniedziałek we wczesnych godzinach porannych na Twitterze .

Przywódca Ukrainy podziękował za poparcie Francji i wyraził przekonanie, że wspólnie "kroczymy razem ku nowym zwycięstwom".

"Za silną i zjednoczoną Europę!" - zakończył swoje życzenia Zełenski.

 

Potrzeba solidarnej Europy 

Charles Michel, szef Rady Europejskiej, komentując wynik wyborów prezydenckich nad Sekwana, napisał na swoim koncie na Twitterze: 

W tych burzliwych czasach potrzebujemy solidnej Europy i Francji całkowicie oddanej bardziej suwerennej i strategicznej Unii" i podkreślił, że "możemy liczyć na Francję przez kolejne pięć lat.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen  wyraziła  natomiast nadzieję na  "kontynuację doskonałej współpracy". Jak zaznaczyła wygrana Macrona  "posunie Francję i Europę do przodu".

Pismo gratulacyjne opublikował także premier Belgii Alexander De Croo. "W tę niedzielę Francuzi dokonali mocnego wyboru. Postawili na pewniki i wartości Oświecenia", a także dodał, że "potrzebujemy silnej i zjednoczonej Europy".

Nie zabrakło też gratulacji od premiera Czech Petra Fiali:

"Doskonała wiadomość dla Europy"

Do gratulacji dołączyła się również prezydent Słowacji Zuzana Czaputova 

 

Natomiast słowacki premier  Eduard Heger ocenił, że "Populizm i destrukcja zostały pokonane. Jest to odpowiedzialny wybór i doskonała wiadomość dla Europy". 

Konstruktywna współpraca 

Mark Rutte, Premier Królestwa Niderlandów, gratulując Emmanuelowi Macronowi wskazał także, że oczekuje kontynuacji "szerokiej i konstruktywnej współpracy w ramach UE i NATO oraz dalszego zacieśniania doskonałych stosunków" w relacjach obu państw.

Pierwszy telefon

Jak poinformował Pałac Elizejski jako pierwszy z gratulacjami do francuskiego prezydenta elekta zadzwonił kanclerz Niemiec Olaf Scholz, który  w tym kontekście napisał  na Twitterze, że zwycięstwo prezydenta Macrona to wotum zaufania dla Europy. "Cieszę się, że będziemy kontynuować naszą dobrą współpracę" - dodał.

Głos z Białego Domu 

Także prezydent USA Joe Biden pogratulował Emmanuelowi Macronowi ponownego wyboru na urząd prezydenta, podkreślając wieloletnie partnerstwo obu krajów i wskazując na wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć.

"Francja jest naszym najstarszym sojusznikiem i ważnym partnerem na arenie międzynarodowej" - napisał Biden w niedzielę wieczorem (czasu lokalnego) na Twitterze.

Amerykański przywódca zaakcentował potrzebę kontynuowania ścisłej współpracy, m.in. w zakresie pomocy dla Ukrainy, obrony demokracji i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

 

an/