Minister klimatu: magazyny gazu są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach

2022-04-26 18:55 aktualizacja: 2022-04-27, 08:50
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - przekazała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że magazyny gazu są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach - zapewniła.

"Polska posiada niezbędne rezerwy gazu oraz źródła dostaw, które chronią nasze bezpieczeństwo - od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 proc. Nie zabraknie gazu w polskich domach" - napisała na Twitterze szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Za kilka miesięcy zostanie oddany do użytku gazociąg Baltic Pipe; to kolejny element bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreślił we wtorek na Twitterze rzecznik rządu rzecznik rządu Piotr Müller.

"Za kilka miesięcy zostanie też oddany do użytku gazociąg Baltic Pipe. Decyzja o jego budowie została podjęta przez rząd PiS i konsekwentnie realizowana w ostatnich latach. To kolejny element bezpieczeństwa energetycznego Polski" - napisał rzecznik rządu, odnosząc się do wpisu minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

Gazociąg Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów ma zacząć działać 1 października 2022 r. 

(PAP)
gn/