Putin: Syria uniknęła rozpadu dzięki Rosji, Turcji i Iranowi

2017-11-22 18:10 aktualizacja: 2018-10-05, 20:55
epa06344114 Russian President Vladimir Putin (C), Iranian President Hassan Rouhani (L) and Turkish President Recep Tayyip Erdogan (R) shake hands during their meeting in the Black sea resort of Sochi, Russia, 22 November 2017. Leaders of Russia, Turkey and Iran meet in Sochi to discuss settlement  of the situation in Syria.  EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT 
Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / K
epa06344114 Russian President Vladimir Putin (C), Iranian President Hassan Rouhani (L) and Turkish President Recep Tayyip Erdogan (R) shake hands during their meeting in the Black sea resort of Sochi, Russia, 22 November 2017. Leaders of Russia, Turkey and Iran meet in Sochi to discuss settlement of the situation in Syria. EPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL MANDATORY CREDIT Dostawca: PAP/EPA. PAP/EPA © 2017 / MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / K
Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w środę, przyjmując w Soczi przywódców Turcji i Iranu, że dzięki trzem krajom udało się zapobiec rozpadowi ogarniętej konfliktem Syrii. Działania bojowe na większą skalę przeciw bojownikom dobiegają końca - oświadczył.

Bojownikom "zadano decydujący cios" - zapewnił Putin na początku spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim.

"Kończą się działania bojowe na dużą skalę przeciwko przestępczym ugrupowaniom terrorystycznym. Dzięki wysiłkom Rosji, Iranu i Turcji udało się zapobiec rozpadowi Syrii, nie dopuścić, by opanowali ją terroryści, uniknąć katastrofy humanitarnej" - powiedział Putin.

Ocenił, że teraz należy skoncentrować się na zapewnieniu normalizacji sytuacji w Syrii w dłuższej perspektywie. "Mam na myśli przede wszystkim proces uregulowania politycznego i finalizację rozmów na ten temat w ramach genewskiego procesu (negocjacyjnego)" - mówił Putin, odwołując się do rozmów pod egidą ONZ w Genewie.

W spotkaniu prezydentów w Soczi - pierwszym w tym gronie - uczestniczą także szefowie ministerstw spraw zagranicznych oraz obrony Rosji, Syrii i Iranu. Erdogan i Rowhani przed spotkaniem z Putinem przeprowadzili rozmowy dwustronne.

Jak zauważają moskiewscy komentatorzy, spotkanie prezydentów poprzedziły intensywne kontakty Rosji z krajami określanymi jako główni gracze w konflikcie syryjskim. Putin w ciągu ostatnich miesięcy odwiedził Turcję i Iran, a w Moskwie złożył wizytę król Arabii Saudyjskiej. 11 listopada ogłoszono wspólne oświadczenie USA i Rosji w sprawie Syrii, zaakceptowane przez Putina i prezydenta USA Donalda Trumpa.

8 listopada Rosja i USA wraz z Jordanią i po konsultacjach z Izraelem podpisały memorandum, którego treści nie opublikowano. Zaś na dwa dni przed spotkaniem z Erdoganem i Rowhanim Putin przyjął w Soczi prezydenta Syrii Baszara el-Asada i ocenił, że operacja militarna w Syrii dobiega końca.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mc/