Ukraiński wywiad wojskowy: żaden z sojuszników Rosji i Białorusi nie chce występować przeciw Ukrainie

2022-04-27 15:56 aktualizacja: 2022-04-27, 15:58
Spotkanie ODKB w 2018 roku. Fot. SPUTNIK POOL/PAP/EPA
Spotkanie ODKB w 2018 roku. Fot. SPUTNIK POOL/PAP/EPA
Żadne z państw członkowskich Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB), czyli sojuszników Rosji i Białorusi, nie chce podjąć decyzji o udziale w "operacjach pokojowych" za granicą; nikt nie ma zamiaru występować przeciwko Ukrainie - poinformował w środę na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

"Jak dotąd wszyscy członkowie ODKB zachowują neutralną postawę wobec rosyjskiej agresji. Żaden z tych krajów nie uznał też aneksji Krymu ani samozwańczych +republik ludowych+ na wschodzie Ukrainy" - przekazał HUR.

 

#ГУРінформує ❗Держави-члени ОДКБ не підтримують РФ у війні проти України ▪Країни – члени Організації договору...

Posted by Головне управління розвідки Міністерства оборони України on Wednesday, April 27, 2022

W ocenie ukraińskiego wywiadu jedynym scenariuszem, w którym państwa ODKB "rozważyłyby możliwość rozmieszczenia swoich ograniczonych kontyngentów narodowych w Rosji lub na Białorusi" byłoby oficjalne oświadczenie Moskwy lub Mińska o agresji ze strony Kijowa.

"Nierozerwalne braterstwo"

"15 kwietnia minister obrony Kazachstanu Rusłan Żaksyłykow poinformował, że jego kraj nie otrzymał zapytania w sprawie wysłania wojsk na terytorium Ukrainy. Potwierdził, że kwestia udziału w konflikcie zbrojnym na Ukrainie nie była rozważana podczas ostatniego posiedzenia komitetu wojskowego ODKB" - dodano w komunikacie HUR.

ODKB jest systemem bezpieczeństwa zbiorowego i sojuszem wojskowym, utworzonym w 2002 roku na podstawie traktatu taszkenckiego zawartego dziesięć lat wcześniej. Aktualnie członkami organizacji są: Rosja, Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. Ubiegłoroczne manewry sił ODKB, przeprowadzane cyklicznie pod nazwą "Nierozerwalne braterstwo", służyły przećwiczeniu scenariusza udziału wojsk sojuszniczych w "operacjach pokojowych". (PAP)

an/