Premier Morawiecki po rozmowie z premierem Czech: wystąpimy do KE o nowe środki na wsparcie dla uchodźców

2022-04-29 14:27 aktualizacja: 2022-04-29, 20:07
Premier Mateusz Morawiecki premier Republiki Czeskiej Petr Fiala Fot. PAP/Leszek Szymański
Premier Mateusz Morawiecki premier Republiki Czeskiej Petr Fiala Fot. PAP/Leszek Szymański
Ustaliśmy wspólne wystąpienie do Komisji Europejskiej o pozyskanie nowych środków na wsparcie dla uchodźców wojennych z Ukrainy - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem czeskiego rządu Petrem Fialą.

W piątek w KPRM odbyło się spotkanie szefów polskiego i czeskiego rządu. Podczas wspólnej konferencji prasowej Morawiecki zapewniał, że "mamy do czynienia z bardzo wieloma jednocześnie wyzwaniami, kryzysami, które w podobny sposób dotyczą naszych krajów".

"Z jednej strony oczywiście straszna, okrutna wojna na Ukrainie, gdzie Ukraińcy walczą o swoje bezpieczeństwo, ale także o suwerenność, o integralność terytorialną i przecież mamy pewną świadomość, i w Republice Czeskiej, i my w Polsce, że oni tam stają do boju w obronie naszej suwerenności, naszej wolności i dlatego robimy wszystko, aby wzmacniać się nawzajem, nasz głos na forum Unii Europejskiej, na forum NATO w zakresie pomocy Ukrainie w walce o wolność, w walce o przywrócenie pokoju" - podkreślał polski premier.

Morawiecki przyznał, że doskonale zdajemy sobie sprawę, "jak szeroki wpływ ma wojna na funkcjonowanie w naszych krajach". "Po pierwsze jest to wpływ poprzez uchodźców wojennych" - mówił i przypomniał, że wielu uchodźców jest zarówno w Polsce, jak i w Czechach.

"Ustaliliśmy z panem premierem wspólne wystąpienie do Brukseli, wspólne wystąpienie do Komisji Europejskiej o pozyskanie nowych środków, nie takiego przesuwania z jednej szuflady do drugiej, tylko nowych środków na wsparcie dla uchodźców wojennych" - poinformował Morawiecki. "Tę naszą inicjatywę wspólnie wkrótce przedstawimy" - dodał. 

Morawiecki: Polska pomoże Czechom uniezależnić się energetycznie od Rosji 

Polska będzie współpracować z Czechami w celu wypracowania odpowiednich mechanizmów, które pomogą temu państwu przejść przez trudny okres uniezależniania się energetycznego od Rosji - powiedział premier.

Zapewnił, że Polska będzie współpracować z Czechami w celu wypracowania odpowiednich mechanizmów, które pomogą temu państwu przejść przez trudny okres uniezależniania się w tej kwestii od Rosji.

Morawiecki zwrócił też uwagę, że Polska i Czechy są związane mocnymi więzami handlowymi i dlatego rozmawiali m.in. o rozwoju infrastruktury "drogowej, kolejowej, wszelkiej infrastruktury, która podniesie możliwości handlu i współpracy gospodarczej na jeszcze wyższy poziom".

Stwierdził, że Czechy i Polska mają najniższy poziom bezrobocia w UE.  "To powoduje, że na problem uchodźców ukraińskich należy spojrzeć także z innej strony. Uchodźcy z Ukrainy pracują dla Polski, to nie jest tylko zależność jednostronna. Zwracamy na to uwagę, ponieważ dzisiaj - zwłaszcza w dużych miastach - bardzo często brakuje rąk do pracy" - powiedział. 

Premier: mam przekonanie, że po 1 lipca będziemy wspólnie z Czechami kształtować agendę UE 

Objęcie po 1 lipca przez Czechy przewodnictwa w UE to niezwykle ważny moment, mam przekonanie, że razem z naszymi przyjaciółmi z Republiki Czeskiej będziemy w stanie ukształtować agendę unijną tak, aby ona odpowiadała dzisiejszym priorytetom i wyzwaniom - powiedział Mateusz Morawiecki.

Przypomniał, że Czechy obejmują od 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej.

"To oznacza, że Republika Czeska będzie wpływała na tematy, które będą dyskutowane na Radzie Europejskiej i Radzie Unii Europejskiej. To niezwykle ważny moment, bo mam przekonanie, że razem z naszymi przyjaciółmi z Republiki Czeskiej będziemy w stanie ukształtować agendę tak, aby ona odpowiadała dzisiejszym priorytetom i wyzwaniom" - powiedział premier.

Jednym z takich wyzwań, dodał, jest system ETS - system handlu uprawnieniami do emisji CO2. "Nie może być tak, że instytucje finansowe bądź różne bogate podmioty wykorzystują ten instrument, czyli uprawnienia do emisji CO2, jako instrument spekulacji finansowych" - mówił Morawiecki. "Jaki przedsiębiorca może spokojnie planować rozwój, kiedy jeden z głównych czynników kosztowych dziś kosztuje 20, jutro 100, pojutrze 60, potem znowu 80?" - dodał.

"Dlatego zaproponowaliśmy, żeby możliwość handlu uprawnieniami posiadały tylko te podmioty, które muszą posiadać dzisiaj uprawnienia ETS, ale żeby wykluczone były z tego banki, instytucje spekulujące czy finansowe. To też będzie czynnik, który zmniejszy presję inflacyjną" - powiedział Morawiecki.

Stwierdził też, że inflacja obecnie w dużej mierze zależy od Rosji, ale także zależy od takich czynników jak system ETS. 

Fiala: chcemy uniezależnić się od rosyjskich surowców, Polska może nam w tym pomóc 

Chcemy uniezależnić się od rosyjskich surowców, Polska może nam w tym pomóc; otworzyliśmy debatę na temat gazociągu Stork II, złożyliśmy ofertę zakupu LNG z polskich terminali - powiedział premier Czech Petr Fiala.

Podkreślił, że dla Republiki Czeskiej bardzo istotne znaczenie ma kwestia bezpieczeństwa energetycznego.

"Jesteśmy krajem, który w niektórych aspektach jest niestety bardzo uzależniony od zaopatrzenia z Rosji. Jesteśmy w ponad 90 procentach uzależnieni od dostaw gazu z Rosji. Chcemy się uniezależnić od paliw kopalnych z Rosji, ale do tego będzie potrzebna nam pomoc innych krajów. Tutaj pomocną dłoń może wyciągnąć do nas Polska" - powiedział Fiala.

Zaznaczył, że wraz z premierem Morawieckim poruszył szereg tematów, "które na przyszłość mogłyby doprowadzić do znalezienia alternatywnych źródeł gazu". "Postanowiliśmy otworzyć debatę na temat gazociągu Stork II. Jest to temat, który kilka lat temu pojawił się w naszych rozmowach. Niestety, tutaj możemy posypać głowę popiołem - my, Czesi - ten temat został troszeczkę zapomniany, ale chcielibyśmy do tego wrócić, wrócić do tematu zbudowania Stork II" - podkreślił premier Czech.

Fiala poinformował też, że zaproponował w imieniu Republiki Czeskiej zacieśnienie współpracy z Polską, jeżeli chodzi o przepustowość terminali LNG, "które planuje Polska zbudować". "Chcielibyśmy nabyć część gazu w ramach tych nowych terminali LNG i złożyliśmy taką ofertę stronie polskiej. Jesteśmy otwarci na dalsze rozmowy w tym temacie" - zaznaczył Fiala. 

"Niemiecka polityka współzależności rosyjsko-niemieckich zbankrutowała"

Niemiecka polityka zależności czy współzależności rosyjsko-niemieckich zbankrutowała; budowa gazociągów Nord Stream I i II okazała się gigantycznym błędem, staramy się współpracować z Niemcami i zmieniać ich nastawienie do dalszej zależności od Rosji - powiedział premier.

Zwrócił uwagę, że realna polityka w UE jest wypadkową bardzo wielu współzależności. "Dziś widzimy bardzo wyraźnie, że niemiecka polityka zależności czy współzależności rosyjsko-niemieckich zbankrutowała" - ocenił szef polskiego rządu.

Dodał, że budowa gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 okazała się gigantycznym błędem. "Co nie znaczy przecież, że nie staramy się współpracować z Niemcami i zmieniać ich zdania, nastawienia do dalszej zależności od Rosji i właśnie to się dzisiaj dzieje" - powiedział premier.

"Tak jak nie zgadzaliśmy się fundamentalnie z polityką niemiecką wobec np. obowiązkowych kwot i kontyngentów dystrybucji migrantów i uchodźców, wtedy to dotyczyło Bliskiego Wschodu, tak jak nie zgadzaliśmy się i nadal się nie zgadzamy z polityką uzależnienia od Rosji w zakresie węgla, a w szczególności ropy i gazu, to jednak staramy się zmieniać nastawienie naszych partnerów do tych spraw" - powiedział Morawiecki. (PAP)


autorzy: Aleksandra Rebelińska, Rafał Białkowski, Grzegorz Bruszewski, Piotr Śmiłowicz, Edyta Roś, Karol Kostrzewa

mar/