"The Times": nie żyje „Duch z Kijowa” – legendarny pilot myśliwca. Ukraińskie siły dementują doniesienia prasy

2022-04-30 13:29 aktualizacja: 2022-05-05, 08:24
Stepan Tarabałka - ukraiński pilot myśliwca, znany jako „Duch z Kijowa”. Fot. Twitter @nypost New York Post
Stepan Tarabałka - ukraiński pilot myśliwca, znany jako „Duch z Kijowa”. Fot. Twitter @nypost New York Post
Legendarny ukraiński pilot myśliwca, znany jako „Duch z Kijowa”, który zestrzelił co najmniej 40 rosyjskich samolotów, poległ w walce. Ujawniono jego tożsamość – poinformował brytyjski dziennik „Times”, powołując się na anonimowe źródła ukraińskie. Wkrótce potem Ukraińskie Siły Powietrzne zdementowały doniesienia brytyjskiej prasy.

Według źródeł dziennika "Duchem z Kijowa" był 29-letni major Stepan Tarabałka, który zginął 13 marca, gdy pilotowany przez niego MiG-29 został strącony w czasie walki z wrogiem dysponującym znaczną przewagą liczebną. Pozostawił żonę Ołenę i ośmioletniego syna Jaryka.

Pochodzący z obwodu iwanofrankiwskiego Tarabałka otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy i został odznaczony Orderem „Złota Gwiaza” za odwagę w walce.

O niezwykle skutecznym ukraińskim pilocie zrobiło się głośno w lutym, gdy ukraińskie władze opublikowały w internecie nagranie, twierdząc, że pierwszego dnia inwazji zestrzelił sześć rosyjskich samolotów.

„Duch z Kijowa”

„Ludzie nazywają go Duchem z Kijowa. I słusznie, ten as Ukraińskich Sił Powietrznych panuje na niebie nad naszą stolicą i krajem, i już stał się koszmarem atakujących samolotów rosyjskich” – ogłosiły wtedy władze Ukrainy.

Bohater i „anioł stróż”

Ukraińscy internauci określali go jako bohatera i „anioła stróża”. Jego tożsamość nie była jednak znana, a niektórzy nazywali jego historię „miejską legendą”, choć – jak zaznacza „Times” – źródła ukraińskie konsekwentnie twierdziły, że jest prawdziwa.

Po śmierci Tarabałki jego matka, Natalia, powiedziała stacji NPR, że od dziecka chciał być pilotem myśliwca i „zawsze marzył o przestworzach, o lataniu ponad chmurami”. Gdy zdał do szkoły lotniczej, często przelatywał nad rodzinną wsią.

„Przy każdej okazji przelatywał niedaleko naszego domu, robił jakąś małą sztuczkę akrobatyczną. Każdy w wiosce, w każdym domu i we wszystkich wsiach dokoła wiedział, że to leci Stepan” – powiedziała.

Komunikat Ukraińskich Sił Powietrznych

Doniesienia brytyjskiego dziennika "The Times" zdementowały Ukraińskie Siły Powietrzne. "Bohater Ukrainy Stepan Tarabałka nie jest 'Duchem z Kijowa' i nie zestrzelił 40 samolotów" - napisano w komunikacie. Wyjaśniono również, że "13 marca 2022 roku w walce powietrznej z dominującymi siłami rosyjskich okupantów bohatersko zginął major Stepan Tarabałka. 'Duch z Kijowa' to legenda superbohatera, którą stworzyli Ukraińcy". (PAP)

 

❗️ПРОСИМО НЕ НАПОВНЮВАТИ ІНФОПРОСТІР ФЕЙКАМИ❗️ ---------------------------------- У черговий раз просимо українську...

Posted by Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces on Saturday, April 30, 2022
 

🕯️ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ – ГЕРОЇ СЕРЕД НАС!.. Степан Тарабалка – один із тих романтиків, які з дитинства мріють стати...

Posted by Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces on Wednesday, March 23, 2022
ytaj więcej na https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-ukraina-rosja/aktualnosci/news-wyjasnila-sie-zagadka-ducha-z-kijowa-komunikat-ukrainskich-s,nId,5994984#utm_source=paste&utm_medium=paste&
 

❗️ПРОСИМО НЕ НАПОВНЮВАТИ ІНФОПРОСТІР ФЕЙКАМИ❗️ ---------------------------------- У черговий раз просимо українську...

Posted by Командування Повітряних Сил ЗСУ / Air Force Command of UA Armed Forces on Saturday, April 30, 2022
utm_campaign=firefoxDoniesienia "The Times" zdementowało Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy. Poinformowano, że Tarabałka nie był "Duchem z Kijowa"

mj/