Szef MON w Dniu Flagi: wywieśmy polską flagę, wspólnie wyraźmy nasz patriotyzm

2022-05-02 08:34 aktualizacja: 2022-05-02, 11:00
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/D. Delmanowicz
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/D. Delmanowicz
Wywieśmy polską flagę, okażmy szacunek dla narodowych barw i symboli, które kształtowały naród polski na przestrzeni wieków; wspólnie wyraźmy nasz patriotyzm, pokażmy dumę z bycia Polakami - mówił szef MON Mariusz Błaszczak w przesłaniu na obchodzony 2 maja Dzień Flagi.

Szef MON w nagraniu zamieszczonym w poniedziałek na Twitterze powiedział, że biało-czerwoną z dumą noszą na swoich mundurach żołnierze Wojska Polskiego, dla których jest to najważniejszy symbol, którego należy bronić za wszelką cenę.

"Biało-czerwona daje poczucie wyjątkowej jedności i więzi"

"Biało-czerwona daje poczucie wyjątkowej jedności i więzi. Ta jedność jest potrzebna właśnie teraz, gdy w szczególny sposób musimy dbać o bezpieczeństwo Rzeczypospolitej. Dziś, gdy za naszą wschodnią granicą Ukraina bohatersko odpiera agresję rosyjskiego reżimu jeszcze wyraźniej widać, że niepodległość i bezpieczeństwo ojczyzny nie mają ceny. To wartość najwyższa" - powiedział Błaszczak.

Wzywał też, by 2 maja wywiesić polską flagę. "Okażmy szacunek dla narodowych barw i symboli, które kształtowały naród polski na przestrzeni wieków oraz dla wartości, o które nasi przodkowie walczyli i oddawali życie" - mówił.

"Wspólnie wyraźmy nasz patriotyzm, pokażmy dumę z bycia Polakami"

Apelował też, by we wspólne świętowanie w szczególny sposób włączyć dzieci, tak aby "od najmłodszych lat wzrastały w poczuciu miłości do ojczyzny".

"Wspólnie wyraźmy nasz patriotyzm, pokażmy dumę z bycia Polakami" - zaapelował szef MON.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem obchodzonym na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

Polskie barwy narodowe sięgają czasów rządów dynastii Piastów. Wybór barw flagi jest bowiem odwzorowaniem kolorów chorągwi polskiej – białego orła na czerwonym tle. Polskie barwy narodowe po raz pierwszy zostały natomiast uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 r.

Wraz z Dniem Flagi 2 maja w Polsce jest obchodzony Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

gn/