Święto Konstytucji 3 maja. Obchody z udziałem prezydenta w Warszawie

2022-05-03 07:00 aktualizacja: 2022-05-03, 11:43
Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
Mszą św. w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się we wtorek obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W mszy św. uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Liturgii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Koncelebruje ją m.in. biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.

W eucharystii uczestniczyli prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, członkowie rządu, w tym szef MON Mariusz Błaszczak.

We mszy wzięły również udział delegacje służb mundurowych, w tym Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, kombatanci, harcerze i mieszkańcy stolicy.

Przemówienie prezydenta zaplanowano na godz. 12 

Po mszy na Zamku Królewskim prezydent Duda wręczył odznaczenia państwowe. W samo południe odbędą się uroczystości na pl. Zamkowym, podczas których prezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie. 

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

dsk/