Premier: wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne to nasze wielkie dobro narodowe

2022-05-06 10:16 aktualizacja: 2022-05-06, 13:23
Mateusz Morawiecki, Fot. PAP/Rafał Guz
Mateusz Morawiecki, Fot. PAP/Rafał Guz
Wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne - ponad 16 tys. w całym kraju - to nasze wielkie dobro narodowe. To jednostki, które tworzą społeczności lokalne, które spajają te społeczności, spajają naszą wspólnotę - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił na spotkaniu ze strażakami w Kroczewie w woj. mazowieckim, że "wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne - ponad 16 tys. w całym kraju - to nasze wielkie dobro narodowe". "To jednostki, które tworzą społeczności lokalne, które spajają te społeczności, spajają naszą wspólnotę" - powiedział Morawiecki.

"Dlatego wszystko to, co robicie na waszych posterunkach i niedawno w czasie pandemii, i teraz na granicy w przypadku uchodźców, tego kryzysu, który mamy, jest wspaniałą pomocą dla całej Polski" - podkreślił szef rządu, zwracając się do strażaków.

Premier zaznaczył, że wsłuchując się w głos całego środowiska Ochotniczych Straży Pożarnych rząd zdecydował się "na pierwszą w historii ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych".

"W której po pierwsze zabezpieczyliśmy dodatki emerytalne dla druhów, którzy kończą 65. rok życia, dla druhen, które kończą 60. rok życia. I jednocześnie też solidne odszkodowania w przypadku tych, którzy zostali bardzo mocno poszkodowani w akcjach" - powiedział Morawiecki.

Dodał, że w tej ustawie znajdują się takie przepisy, które "odpowiadają na oczekiwania środowiska Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Polski, tych dotyczących szkoleń, specjalistycznych kursów czy sprzętu".

Szef rządu dziękował również wszystkim strażakom. "Bardzo serdecznie z głębi serca dziękuję wam wszystkim za poświęcenie, za wasze serce. Jesteście naszym narodowym skarbem, którego zazdroszczą nam też inne kraje" - mówił szef rządu.

"Jesteście takim skarbem, o który chcemy my także zadbać z naszej strony, ze strony rządzących, bo to wielka wartość, którą dajecie waszym gminom, powiatom, miastom, miasteczkom, wioskom. I ta wartość musi być pielęgnowana. I będzie pielęgnowana przez rząd PiS, bo wierzymy w to, że taka współpraca, wspólnota we wszystkich miejscach w całej Polsce ma sens, że to jest wielka wspaniała wartość, którą chcemy pielęgnować" - dodał Mateusz Morawiecki.

W piątek o godzinie 11 na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędą się Centralne Obchody Dnia Strażaka z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W trakcie uroczystości prezydent wręczy awanse generalskie oraz odbędzie się promocja na pierwszy stopień oficerski w Państwowej Straży Pożarnej. Po raz pierwszy w historii, z racji obchodzonego jubileuszu 30-lecia, Państwowa Straż Pożarna dokona uroczystej Odprawy Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wygłoszony zostanie również apel pamięci, a uroczystość zakończy defilada kompanii reprezentacyjnych PSP. (PAP)

autor: Edyta Roś, Aleksander Główczewski

kw/