Szef Rady Europejskiej podczas niezapowiedzianej wizyty w Odessie musiał udać się do schronu z powodu ostrzału

2022-05-09 15:06 aktualizacja: 2022-05-09, 18:16
Fot. Twitter/ Charles Michel
Fot. Twitter/ Charles Michel
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel złożył niezapowiadaną wizytę w Odessie na południu Ukrainy i podczas spotkania z ukraińskim premierem Denysem Szmyhalem musiał udać się do schronu z powodu ostrzału rakietowego - poinformował w poniedziałek przedstawiciel UE, cytowany przez AFP.

Michel napisał na Twitterze, że przyjechał na Ukrainę z okazji Dnia Europy. "Nie jesteście sami. UE stoi z wami ramię w ramię" - oświadczył.

Według rozmówcy AFP szef Rady Europejskiej podkreślił podczas wizyty, że zablokowanie przez siły rosyjskie ukraińskich portów sprawia, że "wojna Rosji ma wpływ na światowe łańcuchy zaopatrzenia", a zwłaszcza dostawy zboża, których "wiele ton utknęło w portach z powodu blokowania przez Rosjan Morza Czarnego".

Takie postępowanie "szkodzi nie tylko gospodarce ukraińskiej, ale też utrudnia światu dostęp do podstawowych dóbr spożywczych i tworzy zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego" - podkreślił unijny polityk.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który rozmawiał z Michelem, wezwał do natychmiastowego odblokowania ukraińskich portów, aby umożliwić eksport zboża i zapobiec kryzysowi żywnościowemu. "Należy podjąć natychmiastowe kroki, by odblokować ukraińskie porty dla eksportu pszenicy" - napisał Zełenski na Telegramie, cytowany przez Reutersa. (PAP)

kgr/