Niemieckie media: nieliczni motocykliści z grupy "Nocnych Wilków" dotarli do Berlina

2022-05-09 19:10 aktualizacja: 2022-05-09, 19:19
Członkowie "Nocnych Wilków" w Berlinie. For. Twitter/Julian Würzer
Członkowie "Nocnych Wilków" w Berlinie. For. Twitter/Julian Würzer
W obchodach rocznicy kapitulacji Niemiec w II wojnie światowej mieli wziąć udział w RFN członkowie uważanej za sprzyjającą reżimowi Władimira Putina grupy motocyklistów "Nocne Wilki". Pierwotnie zapowiadano, że rano z Frankfurtu nad Menem do Berlina dotrze 150 pojazdów. Dotarło jednak tylko 27 motocykli - pisze portal rbb24.

Przy wjeździe do miasta przeprowadzano ich kontrolę.

Według policji dwa pojazdy nie były ubezpieczone i nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. Pięć innych osób z własnej woli nie kontynuowało podróży. Pozostali udali się w kierunku pomnika żołnierzy sowieckich w Tiergarten.

W ciągu dnia policja skontrolowała na terenie całego miasta 52 motocykle, powiązane z "Nocnymi Wilkami". Grupa ta jest uważana za zwolenników prezydenta Rosji - informuje rbb24.

Berliński dziennikarz Julian Wuerzer napisał na Twitterze, że "'Nocne wilki' robią sobie zdjęcie z rosyjską flagą pod pomnikiem Tiergarten w Berlinie. Absurdalne jest to, że dwa metry dalej policja prosi kobietę i mężczyznę w ubrania w kolorach ukraińskich o opuszczenie terenu".

Na dołączonych zdjęciach widać obie opisane sytuacje.

W Berlinie wprowadzono zakaz eksponowania 8 i 9 maja flag i symboli Ukrainy i Rosji w pobliżu 15 miejsc pamięci i pomników związanych z wojną, aby zapobiec prowokacjom i eskalacji konfliktu między grupami rosyjskimi i ukraińskimi podczas dwudniowych obchodów 77. rocznicy zwycięstwa aliantów nad Niemcami w II wojnie światowej. Decyzja spotkała się z ogromną krytyką.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

dsk/