Klub PiS za powołaniem A. Glapińskiego na kolejną kadencję prezesa NBP. Opozycja przeciw

2022-05-10 08:25 aktualizacja: 2022-05-10, 12:47
Adam Glapiński. Fot. Radek Pietruszka
Adam Glapiński. Fot. Radek Pietruszka
Klub PiS będzie za wyborem Adama Glapińskiego na drugą kadencję prezesa NBP - zapowiedziała rzeczniczka Anita Czerwińska. Przeciw zamierzają głosować KO, Lewica, PSL oraz Konfederacja, podkreślając, że nie jest w tej sprawie potrzebna dyscyplina. Głosowanie w Sejmie - w czwartek.

Według wstępnego harmonogramu Sejmu, w czwartek w bloku głosowań zaplanowanych w godz. 15.30-17 posłowie zdecydują o powołaniu prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jedynym kandydatem zgłoszonym przez jest obecny prezes NBP Adam Glapiński. Szef banku centralnego jest powoływany przez Sejm na wniosek prezydenta RP na 6 lat. Andrzej Duda złożył wniosek w styczniu br. Kadencja Glapińskiego upływa w czerwcu br. Powołanie prezesa NBP następuje w Sejmie bezwzględną większością głosów.

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska pytana o stanowisku klubu ws. prezesa NBP podkreśliła, że ugrupowanie bardzo pozytywnie ocenia kandydaturę Adama Glapińskiego na kolejną kadencję szefa NBP. "To oczywiste, ze Klub Parlamentarny PiS będzie głosował za jego wyborem na kolejną kadencje" - zapowiedziała posłanka. Pytana, czy w klubie PiS będzie zarządzona dyscyplina podczas głosowania, odpowiedziała: "Tak".

Wiceminister aktywów państwowych, polityk Solidarnej Polski Jan Kanthak zadeklarował, że SP poprze kandydaturę Adama Glapińskiego. "Bardzo mocno cenimy kompetencje pana profesora (Adama Glapińskiego). Nie mamy wątpliwości, że problem inflacji, który każdy odczuwa, nie wynika z działań Narodowego Banku Polskiego, tylko mamy do czynienia z +putinflacją+, o której mówi się na całym świecie" – powiedział poseł klubu PiS w poniedziałek w Kielcach.

Opozycja przeciw 

Głosowanie przeciw kandydaturze Glapińskiego zapowiadają sejmowe ugrupowania opozycyjne.

Rzecznik PO Jan Grabiec powiedział PAP, że "jeżeli w ogóle dojdzie do głosowania, klub Koalicji Obywatelskiej będzie przeciwko wyborowi Adama Glapińskiego na stanowisko prezesa NBP na kolejną kadencję". "To człowiek współodpowiedzialny w dużej mierze za obecną inflację, a więc wysokie raty kredytów i drożyznę, która gnębi Polaków. Oczywiście rząd dołożył do tego bardzo wiele, ale na perspektywy finansowe Polaków ogromny wpływ ma to, co robi bank centralny i Rada Polityki Pieniężnej" - mówił Grabiec.

Jego zdaniem "zmiana prezesa Glapińskiego na inna osobę, bardziej kompetentną, pozwoliłaby szybciej ograniczyć inflację i zmniejszyć dolegliwości drożyzny". Pytany, czy w klubie KO będzie obowiązywać dyscyplina zaznaczył, że będzie obowiązywać głosowanie zgodnie z rekomendacją klubu. "Myślę, że w tym przypadku nie ma potrzeba ogłaszania szczególnej dyscypliny. Dla wszystkich członków klubu jest oczywiste, że Adam Glapiński nie powinien pełnić swojej funkcji" - podkreślił rzecznik PO.

Negatywnie kandydata na prezesa NBP ocenia także Lewica. "Klub Lewicy jest gorącym przeciwnikiem powoływania na kolejną kadencję Adama Glapińskiego dlatego, że jest największym szkodnikiem polskiej gospodarki, czarnym charakterem polskiej gospodarki, który jej najwięcej zaszkodził w ostatnich 20 latach" - powiedział PAP szef klubu Krzysztof Gawkowski. "Cały klub będzie głosował przeciwko odnowieniu kadencji pana Glapińskiego" - zapowiedział poseł. Jego zdaniem wprowadzenie w tej sprawie dyscypliny w głosowaniu nie jest potrzebne.

Przeciw powołaniu Glapińskiego na prezesa NBP będzie klub Koalicja Polska-PSL. "Uważamy go za współwinnego drożyzny i niekontrolowanej, galopującej inflacji" - powiedział PAP poseł Dariusz Klimczak. "Dzisiaj dla młodego małżeństwa, które planuje założenie rodziny zakup mieszkania, czy budowa domu i wzięcie kredytu na 300-400 tysięcy, to samobójstwo. Za ten stan rzeczy współodpowiedzialny jest pan prezes Adam Glapiński. I na niego nikt z klubu Koalicji Polskiej nie zagłosuje" - oświadczył Klimczak.

Na pytanie, czy podczas tego głosowania w klubie KP-PSL będzie obowiązywała dyscyplina, poseł odparł, że w tym wypadku jego klub jest jednomyślny. "Jestem pewien, że nie trzeba nikomu o tym przypominać, że ma głosować przeciwko Adamowi Glapińskiemu" - powiedział. Według Klimczaka, "głosowanie +za+ Adamem Glapińskim, to głosowanie przeciwko Polakom".

Kandydatury Glapińskiego nie poprze także Konfederacja. "Nie poprzemy kandydatury prezesa NBP Adama Glapińskiego na kolejną kadencję. To decyzja całego koła i całe koło w ten sposób zagłosuje" - potwierdził w rozmowie z PAP szef koła Konfederacja Jakub Kulesza. Jak zauważył, jedenastka posłów Konfederacji "od prawie dwóch lat ostrzega, że czeka nas wielka inflacja z uwagi na nieodpowiedzialną politykę monetarną NBP".

"Dodruk pieniądza spowodował ogromną inflację, z którą prezes NBP sobie nie radzi z prostego powodu - nie był w stanie jej przewidzieć; a skoro jej się nie spodziewał, skoro sam ją spowodował, to trudno oczekiwać, że potrafi sobie z nią poradzić. W związku z tym pierwszym krokiem do poradzenia sobie z inflacja jest zmiana prezesa Narodowego Banku Polskiego" - oświadczył Kulesza. Pytany o ewentualną dyscyplinę podczas głosowania, odparł, że nie ma takiej potrzeby. "Wszyscy mamy takie zdanie i dla nas sprawa jest bezdyskusyjna" - dodał. (PAP)

autorzy: Grzegorz Bruszewski, Rafał Białkowski, Piotr Śmiłowicz, Edyta Roś, Mieczysław Rudy

an/