BBC wyemituje fragmenty prywatnych  filmów brytyjskiej rodziny królewskiej w dokumencie o Elżbiecie II

2022-05-10 15:02 aktualizacja: 2022-05-10, 15:44
Elżbieta II. Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Elżbieta II. Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Tuż przed planowanymi na czerwiec uroczystościami z okazji 70-lecia panowania Elżbiety II na tronie, 29 maja BBC pokaże dokument „Elizabeth: The Unseen Queen”. Wypełnią go fragmenty niepublikowanych dotąd filmów, nakręconych przez królową oraz jej rodzinę.

Jak poinformowało BBC, brytyjski nadawca publiczny za zgodą królowej uzyskał dostęp do ponad 400 prywatnych domowych filmów nakręconych przez członków rodziny królewskiej, które przechowywano w archiwach British Film Institute. Filmy kręcone były m.in. przez samą Elżbietę, jej rodziców i męża, księcia Filipa. Widzowie prześledzą jej życie od okresu niemowlęctwa, aż do jej koronacji w 1953 r., kiedy to Elżbieta miała 27 lat.

Jeden z fragmentów trwającego 75 minut dokumentu przedstawia pierwszą dłuższą wizytę Filipa w zamku Balmoral w Szkocji, do której doszło w 1946 roku, zanim jego zaręczyny z Elżbietą zostały upublicznione. Nagranie pokazuje rozpromienioną Elżbietę, wówczas księżniczkę, która prezentuje do kamery swój pierścionek zaręczynowy. Zdjęcie przedstawiające ten moment BBC dołączyło do komunikatu, w którym uchyla rąbka tajemnicy na temat niezwykłego projektu. 

Inny udostępniony kadr pochodzi z pierwszej zagranicznej podróży Elżbiety, którą ta odbyła ze swoim ojcem, królem Jerzym VI i siostrą Małgorzatą do RPA w 1947 r.

W film wplecione będę fragmenty przemówień królowej oraz materiały z kronik filmowych. (PAP Life)

kgr/