Nastolatka próbowała się rzucić z mostu. Uratowali ją stołeczni policjanci i świadkowie

2022-05-13 16:13 aktualizacja: 2022-05-13, 16:13
Kobieta na Moście Świętokrzyskim w Warszawie, Fot. Twitter/Policja
Kobieta na Moście Świętokrzyskim w Warszawie, Fot. Twitter/Policja
Policjanci z warszawskiej Pragi Północ wspólnie ze świadkami w ostatniej chwili złapali 17-latkę, która chciała skoczyć z mostu Świętokrzyskiego do Wisły. "Nastolatka została przekazana załodze pogotowia, która przewiozła ją do szpitala" - powiedziała rzeczniczka Komendy Rejonowej Policji Warszawa VI kom. Paulina Onyszko.

Do zdarzenia doszło w piątek kilkanaście minut po godzinie 9 rano. "Policjanci z wydziału wywiadowczo-patrolowego północnopraskiej komendy otrzymali informację od radiooperatora stołecznego stanowiska kierowania, że na moście Świętokrzyskim stoi dziewczyna za barierkami" - podkreśliła kom. Paulina Onyszko.

Policjanci zareagowali natychmiast i potrzebowali niespełna dwóch minut, żeby być na miejscu. "Młoda kobieta w pewnym momencie odwróciła się plecami do policjantów. Mundurowi w ostatniej chwili złapali ją za ramiona i wspólnie ze świadkami sprawnie ściągnęli 17-latkę w bezpieczne miejsce i otoczyli opieką do czasu przyjazdu karetki pogotowia" - przekazała policjantka.

"Ratownicy zdecydowali o przewiezieniu jej do szpitala celem udzielenia specjalistycznej pomocy" - podała.

"Sierżant Martyna Błasiak i sierżant Szymon Greipner wykazali się pełnym profesjonalizmem i ogromną determinacją w ratowaniu nastolatki. Dzięki ich zdecydowanemu działaniu nie doszło do tragedii" - dodała komisarz.

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował z kolei, że każdego roku policjanci z garnizonu stołecznego (Warszawa i powiaty ościenne - PAP) podejmują setki interwencji ratujących ludzkie życie. "Nierzadko bywa tak, że w trakcie tych interwencji narażają również swoje życie. Dzisiaj liczyła się każda sekunda. I w każdej z tych sekund policjanci pokazali swój profesjonalizm. Pomagamy i chronimy. To nasze motto i ta interwencja dzisiaj pokazała je w 100 procentach" - powiedział nadkomisarz.

Przekazał też, że w 2021 roku w Warszawie i powiatach ościennych policjanci odnotowali ponad 600 prób samobójczych, a od początku tego roku było ich 190. "Ważne jest to, by rozmawiać. Dlatego każdy z nas w momencie, kiedy widzi niepokojące sygnały powinien skontaktować się ze specjalistą. Z osobą, która posiada niezbędną wiedzę do tego, żeby takiej pomocy udzielić" - dodał.

Policjanci przypominają, że w razie trudnej sytuacji życiowej, lub gdy ktoś potrzebuje pomocy powinien się skontaktować z Całodobowym Centrum Wsparcia pod numerem telefonu 800-702-222. Pracownicy pełniący dyżur na linii to specjaliści, których celem jest wskazanie drogi wyjścia z sytuacji kryzysowych. Centrum działa 365 dni w roku, 7 dni w tygodniu. Anonimową i bezpłatną pomoc można otrzymać przez telefon, czat oraz e-mail.

Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym — tel. 116 123 (pon-pt. od godz. 14 do godz. 22, połączenie bezpłatne). Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży — 116 111 (czynny 7 dni w tygodniu przez całą dobę). (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

kw/