Szef MSZ Ukrainy do Niemców: dajcie nam wszystko, czego potrzebujemy, a my pokonamy Rosję

2022-05-15 13:53 aktualizacja: 2022-05-15, 18:21
Dmytro Kułeba. Fot. PAP/ EPA/STEPHANIE LECOCQ
Dmytro Kułeba. Fot. PAP/ EPA/STEPHANIE LECOCQ
Dajcie nam wszystko, czego potrzebujemy, a my powstrzymamy Rosję i pokonamy ją na Ukrainie, żeby nigdy nie zapukała do waszych drzwi - powiedział zwracając się do Niemców minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w sobotę wieczorem w Bild TV.

"Czasami lepiej jest pomóc komuś innemu i znieść krótki okres niedostatku, niż siedzieć w domu, oglądać telewizję i nic nie robić, tylko pozwolić, by problem w końcu zapukał do twoich drzwi", podkreślił.

Pytany o działania wojenne Rosjan Kułeba powiedział: "Putin źle ocenił sytuację. Źle ocenił ludzi na Ukrainie i przyjaciół, którzy stoją po naszej stronie na całym świecie. (...) Co mnie zaskoczyło: jak bardzo są bezwzględni, jak wiele okrucieństw popełniają. Nie mogą prowadzić uczciwej wojny i wygrać, więc zabijają, gwałcą i niszczą". (...) "Na Ukrainie nawet nie nazywamy Rosjan zwierzętami, bo zwierzęta zachowują się lepiej niż Rosjanie".

Szef ukraińskiego MSZ podkreślił też w rozmowie z Bild TV: "Chcę usiąść na sali sądowej w międzynarodowym trybunale karnym i chcę zobaczyć Putina na ławie oskarżonych".

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

kgr/