Przez dekady ukrywali ściśle tajne akta PRL-owskich służb. Byłym agentom SB i MO grozi więzienie

2022-05-17 12:56 aktualizacja: 2022-05-17, 16:45
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Adam Warżawa
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Adam Warżawa
Katowicki IPN oskarżył dwóch b. funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej o ukrywanie dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL. Chodzi m.in. o tajne dane o pacyfikacji kopalni Wujek i dokumentację dotyczącą wymiany osób aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa.

Podczas przeszukań w domach i pomieszczeniach gospodarczych b. funkcjonariuszy i ich bliskich znaleziono m.in. ponad 100 tajnych dokumentów z lat 1970-1990, które powinny być przekazane do IPN. Akt oskarżenia w tej sprawie prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach skierował do Sądu Rejonowego w Będzinie.

Jak podał we wtorek katowicki IPN, jednym z oskarżonych jest Witold Z. – były funkcjonariusz Departamentu I MSW PRL, zajmujący następnie kierownicze stanowisko służbowe w strukturach Urzędu Ochrony Państwa. Przed sądem odpowie też Kazimierz Z. – były funkcjonariuszowi MO, zajmujący także kierownicze stanowisko służbowe w Urzędzie Spraw Wewnętrznych jednego z miast województwa katowickiego.

IPN: zabezpieczono m.in. ponad 1000 dokumentów oznaczonych klauzulami "tajne", "ściśle tajne” i "tajne specjalnego znaczenia”

„Oskarżonym zarzucono ukrywanie dokumentów wytworzonych przez organy bezpieczeństwa PRL, które podlegały przekazaniu Instytutowi Pamięci Narodowej, tj. popełnienie czynu z art. 54 ust. 1 ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu” – podał IPN w komunikacie autorstwa naczelnika pionu śledczego w katowickim IPN prok. Michała Skwary.

Dokumenty zostały odnalezione w czasie przeprowadzonych na szeroką skalę przeszukań pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych zajmowanych przez byłych funkcjonariuszy i ich najbliższych. Prowadził je prokurator IPN oraz funkcjonariusze katowickiej delegatury ABW. Zabezpieczono m.in. ponad 100 dokumentów wytworzonych w latach 1970–1990 przez organy bezpieczeństwa PRL, oznaczonych klauzulami "tajne", "ściśle tajne” i "tajne specjalnego znaczenia”. Powstały one w związku z prowadzoną przez Departament I MSW działalnością agenturalną poza granicami Polski i z działaniami Służby Bezpieczeństwa podejmowanymi w okresie obowiązywania w Polsce stanu wojennego.

IPN: wśród odnalezionych dokumentów znajdowały się m.in. legitymacje służbowe wydane przez SB, dokumenty dotyczące zadań realizowanych przez agentów SB, życiorys opracowany dla agenta wywiadu działającego "pod przykryciem”

Jak wylicza IPN, wśród odnalezionych dokumentów znajdowały się m.in. legitymacje służbowe i przepustki wydane przez SB, dokumenty dotyczące zadań realizowanych przez agentów SB, życiorys opracowany dla agenta wywiadu działającego "pod przykryciem” i materiały zgromadzone w celu ulokowania agenta wywiadu poza granicami Polski. Były tam też materiały operacyjne Komendy Wojewódzkiej MO w Katowicach zawierające dane o pacyfikacji kopalni Wujek, informujące o nastrojach społecznych i sytuacji strajkowej w zakładach pracy woj. katowickiego oraz stanie bezpieczeństwa na terenie tego województwa po wprowadzeniu stanu wojennego.

Były też opracowania dotyczące środowisk opozycyjnych oraz wobec duchownych, dokumentacja dotycząca wymiany osób aresztowanych pod zarzutem szpiegostwa, która została przeprowadzona między służbami wywiadowczymi państw bloku wschodniego i państw zachodnich w dniu 11 lutego 1986 roku na moście Glienicke w Berlinie. Był też wykaz opatrzony tytułem "Funkcjonariusze i agentura byłego hitlerowskiego aparatu kontrwywiadowczego i policyjnego” z podziałem na rozdziały: "Abwehra", "Gestapo”, "SD", "Policja”, zawierające łącznie dane 489 osób z podaniem ich miejsc zamieszkania w Polsce, miejsc pracy, wykonywanych zawodów, pełnionych stanowisk i funkcji.

Czyn zarzucony oskarżonym jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.(PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

dsk/