Doradca prezydenta USA: nie będziemy tolerować żadnej agresji wobec Finlandii i Szwecji

2022-05-19 09:11 aktualizacja: 2022-05-19, 10:26
Jake Sullivan. Fot. PAP/EPA/Yuri Gripas
Jake Sullivan. Fot. PAP/EPA/Yuri Gripas
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w środę, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować żadnej agresji wobec Finlandii i Szwecji przed ich akcesją do NATO - relacjonuje dziennik "The Hill" na swych stronach internetowych.

"USA wraz z sojusznikami są gotowe +przesłać bardzo jasny sygnał+ wszelkim potencjalnym agresorom, takim jak Rosja" - ostrzegł Sullivan, cytowany przez "The Hill".

Stany Zjednoczone są gotowe zapewnić Finlandii i Szwecji możliwości obrony, mimo iż Artykuł 5 natowskiego traktatu, obligujący sojuszników do wzajemnej pomocy na wypadek ataku, nie chroni krajów kandydujących do Sojuszu dopóki ich akcesja nie zostanie zatwierdzona przez wszystkie 30 państw NATO - wyjaśnił Sullivan.

Amerykańscy eksperci ustalili, że Rosja, która zagroziła retorsjami państwom nordyckim w związku z ich decyzją o wejściu do Sojuszu, zamierza prawdopodobnie - w najlepszym przypadku - przypuścić serię małych cyberataków przeciw Finlandii i Szwecji - podaje "The Hill".

Sullivan podkreślił, że "agresja Rosji (na Ukrainę) tylko wzmocniła argumenty za (utrzymaniem) sojuszu obronnego jakim jest NATO".

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego powiedział w sposób bardziej bezpośredni to, co wcześniej zasygnalizował w komunikacie szef państwa Joe Biden, który napisał, że Stany Zjednoczone "będą współpracować z Finlandią i Szwecją i pozostaną czujne w kwestiach wspólnego bezpieczeństwa" w okresie, w którym rozpatrywany będzie wniosek tych krajów o akcesję do NATO.

W ostatnich dniach gwarancji bezpieczeństwa w okresie rozpatrywania ich wniosku o akcesję do NATO udzieliły Finlandii i Szwecji między innymi Wielka Brytania, Francja, Norwegia, Dania, Włochy i Islandia. (PAP)

an/