Potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy w Belgii. We Francji diagnozowany podejrzany pacjent

2022-05-20 03:03 aktualizacja: 2022-05-20, 13:04
Badanie mikroskopowe. Fot. STR PAP/EPA
Badanie mikroskopowe. Fot. STR PAP/EPA
W Belgii potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowała w czwartek późnym wieczorem stacja VRT, powołując się na źródła medyczne. Zakażona osoba zgłosiła się do instytutu chorób tropikalnych w Antwerpii.

Według stacji VRT zakażona osoba "nie jest bardzo chora".

W środę brytyjskie i portugalskie władze poinformowały o kolejnych przypadkach zakażeń. W czwartek w Madrycie ogłoszono alert sanitarny, ponieważ w mieście potwierdzono już 7 przypadków zachorowań, a 22 osoby są diagnozowane. Pierwsze zakażenie potwierdziły również władze Szwecji i Francji. Przypadki zachorowań odnotowano również w Kanadzie i USA.

Jak poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia, pierwsze podejrzanie zakażenia wirusem małpiej ospy stwierdzono we Francji, w regionie Paryż/Ile-de-France.

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

Choroba objawia się gorączką, bólem mięśni, powiększeniem węzłów chłonnych oraz wysypką na ciele podobną do ospy wietrznej. Śmiertelność szacuje się na od 1 do 10 proc.

Nie ma sposobu na leczenie małpiej ospy, choroba ustępuje samoistnie. Pomocna może być szczepionka przeciwko ospie wietrznej.

(PAP)

sp/