Rosjanie ostrzeliwali w ciągu ostatniej doby wschodnie regiony Ukrainy [RELACJA NA ŻYWO]

2022-05-20 06:48 aktualizacja: 2022-05-21, 07:31
Fot. OLEG PETRASYUK PAP/EPA
Fot. OLEG PETRASYUK PAP/EPA
Siły rosyjskie "całkowicie zniszczyły" Donbas, region na wschodzie Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Oskarżył Rosjan o prowadzenie bezsensownych bombardowań. Rosyjska artyleria ostrzeliwała pozycje wojsk ukraińskich na północ od Charkowa i na południe od Iziumu, a lotnictwo rosyjskie atakowało trasy możliwego przemieszczania się sił ukraińskich w obwodzie charkowskim - poinformował w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

22:02 Ostatnia grupa obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, złożyła broń i wojska rosyjskie kontrolują teraz cały teren zakładów - podała agencja Reutera, cytując ogłoszony w piątek komunikat ministerstwa obrony Rosji.

20:57 Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

20:52 Najnowszy pakiet pomocy USA dla Ukrainy, wart blisko 40 mld dolarów, zawiera środki na transfer zaawansowanych technologii wojskowych, w tym systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot - podał dziennik "Washington Post".

20:34 450 uchodźców z Ukrainy uczy się w Warszawie języka polskiego w ramach Inkubatorów Przedsiębiorczości Ukraińsko-Polskiej (IPUP) Warszawskiej Izby Gospodarczej. Na lekcje czeka kolejnych 1500 osób. Języka angielskiego stacjonarnie i online będzie się uczyło 200 uchodźców. Planowane są także kursy językowe dla dzieci.

20:10 W najbliższym czasie zostaną wywiezieni z kombinatu Azowstal w Mariupolu wszyscy, którzy się tam jeszcze znajdują – oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla kanałów telewizyjnych.

19:51 Ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Marek Magierowski poinformował w piątek na Twitterze, że w przyszłym tygodniu "będzie miał zaszczyt zeznawać przed Komisją Helsińską w sprawie wyzwań humanitarnych stojących przed Polską i pomocy dla uchodźców z Ukrainy".

19:41 512 mieszkańców zajętego przez wojska rosyjskie Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, zostało wywiezionych do Rosji w ciągu ostatniej doby – poinformował w piątek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

19:33 Siły Ukraińskie zniszczyły rosyjskie czołgi w obwodzie ługańskim - informuje na Twitterze Ukrainska Prawda.

19:25 Ukraina odzyska wszystkie tymczasowo zajęte przez Rosję terytoria i dokona tego siłą, ponieważ nie ma innego sposobu - powiedział w piątek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow w wywiadzie dla "Wall Street Journal".

19:24 Rosyjski pocisk uderzył w piątek w jeden z obiektów infrastruktury nieopodal Odessy - poinformowała Natalia Humeniuk, szefowa centrum prasowego sił zbrojnych Ukrainy "Południe".

19:15 Prezydent Rosji Władimir Putin może utworzyć na zajętych przez siły rosyjskie terenach Ukrainy „tymczasowe administracje” w celu ich późniejszej aneksji – oświadczyła w piątek ukraińska rzecznika praw człowieka Ludmyła Denisowa na Telegramie.

18:58 Siły rosyjskie ostrzeliwały w ciągu ostatniej doby m.in. obwody ługański, doniecki i charkowski na wschodzie Ukrainy; zaminowano też most w obwodzie chersońskim na południu – poinformował w piątek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosyjska artyleria ostrzeliwała pozycje wojsk ukraińskich na północ od Charkowa i na południe od Iziumu, a lotnictwo rosyjskie atakowało trasy możliwego przemieszczania się sił ukraińskich w obwodzie charkowskim.

 

Оперативна інформація станом на 18.00 20.05.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Friday, May 20, 2022

 

18:52 Z kosmosu widziałem uderzenia rakiet i dym – mówi w rozmowie z gazetą „Bild” niemiecki astronauta Matthias Maurer, który po sześciomiesięcznej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) 6 maja powrócił na Ziemię.

18:45 Żołnierze rosyjscy wywieźli ciała osób, które zginęły w połowie marca w wyniku rosyjskiego bombardowania Teatru Dramatycznego w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko na Telegramie.

Dodał, że zabici zostali pochowani w zbiorowej mogile w Manhuszu.

18:30 Dzisiejsza Rosja spełnia większość kryteriów państwa faszystowskiego: kult wodza, kult zmarłych skupiony wokół II wojny światowej i mit o minionej imperialnej wielkości przywracany przez uzdrawiającą przemoc, morderczą wojnę z Ukrainą - pisze na łamach "New York Timesa" amerykański historyk Timothy Snyder.

18:23 Rosyjscy żołnierze jadący na wojnę z Ukrainą muszą sami kupować sobie sprzęt - poinformowało w piątek Radio Swoboda, powołując się na portal Moscow Times.

18:10 Aby wojna zakończyła się na trwałe, musimy nadal wspierać Ukrainę; dzisiejsze koszty dla gospodarki to nie konsekwencja sankcji, które nakładamy, ale konsekwencja wojny - powiedział dziennikarzom w Brukseli wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński.

18:05 Przebywający w Kijowie szef dyplomacji Watykanu arcybiskup Paul Gallagher oświadczył w piątek, że celem jego wizyty jest "okazanie bliskości Stolicy Apostolskiej i papieża Franciszka z narodem ukraińskim, zwłaszcza w świetle agresji Rosji przeciwko Ukrainie".

17:58 Na Morzu Czarnym pływa 400 min, które pojawiły się tam w efekcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - twierdzi rumuńska telewizja Digi24. Powołując się na informacje rządu w Bukareszcie, stacja podała w piątek, że w najbliższych dniach do Rumunii dotrą wyspecjalizowane w poszukiwaniu i neutralizowaniu min jednostki pływające z Włoch.

17:44 Władze Kanady nałożyły kolejne sankcje na bogatych Rosjan i wprowadziły zakaz eksportu luksusowych dóbr do Rosji, a także importu z Rosji, w tym alkoholu i biżuterii – poinformowała w piątek kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

17:43 Podczas piątkowego posiedzenia komisji senackich omówiono wyzwania związane z integracją uchodźców wojennych z Ukrainy. Ponad 1,1 mln obywateli tego kraju uzyskało numer PESEL. Blisko 160 tys. podjęło pracę w Polsce – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker.

17:22 "Szli zdobywać Kijów ze starą teczką, w której były kredki, klej i cyrkiel. Ostatni raz widziałem taką teczkę wiele lat temu, gdy byłem studentem. I to w muzeum" - powiedział portalowi Ukrainska Prawda komendant policji w obwodzie kijowskim Andrij Niebytow.

Portal opublikował w piątek reportaż, w którym generał Niebytow demonstruje, co rosyjscy żołnierze zabrali ze sobą na wojnę.

17:04 Umacniamy granicę z Białorusią. Stawiamy na całej długości betonowe bloki - poinformował w piątek mer Żytomierza Serhij Suchomłyn cytowany przez portal Nowoje Wriemia.

16:52 „Chcemy utworzyć organizację broniącą praw ukraińskich jeńców wojennych” – ogłosiła w piątek Natalia Zarytska, żona bojownika Azowa podczas konferencji prasowej w Stambule.

16:44 Siedem osób zostało rannych w piątek w efekcie uderzenia rosyjskiej rakiety w dom kultury w Łozowej w obwodzie charkowskim - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Portal Suspilne poinformował wieczorem o ostrzale rakietowym jednej z dzielnic Charkowa.

 

16:25 W lipcu Ukraina ma otrzymać pierwszych piętnaście samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, pochodzących z zasobów niemieckich firm zbrojeniowych. To efekt piątkowej rozmowy minister obrony RFN Christine Lambrecht z jej ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem – informuje portal NTV.

16:15 Minister finansów Niemiec Christian Lindner powiedział w piątek, że rząd RFN nie popiera kolejnego wspólnego zadłużenia się UE na rzecz odbudowy Ukrainy, na wzór mechanizmu wykorzystanego do wsparcia unijnej gospodarki po pandemii Covid-19. Rozwiązanie takie rozważa Komisja Europejska.

16:10 Od początku rosyjskiej inwazji zginęło w wyniku działań wojennych na Ukrainie 28 dziennikarzy – poinformował w piątek Instytut Masowej Informacji j, który zajmuje się monitoringiem sytuacji mediów na Ukrainie.

16:03 Ministrowie finansów krajów grupy G7 zdecydowali w piątek o wsparciu Ukrainy dodatkowym, krótkoterminowym wsparciem budżetowym w wysokości 9,5 mld dolarów – podała agencja dpa. Ministrowie siedmiu wiodących gospodarek spotkali się w Petersbergu koło Bonn.

15:56 Rozminowywanie obwodu kijowskiego po rosyjskiej okupacji zostało zakończone - poinformował w piątek zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

Według Tymoszenki w regionie w pełni przywrócono już dostawy energii elektrycznej. W realizacji tego zadania brało udział ponad 1000 specjalistów, którzy ponownie przyłączyli do sieci około 260 tys. odbiorców.

15:50 Siły rosyjskie zablokowały wszystkie wyjazdy z okupowanego obwodu chersońskiego z wyjątkiem tych, które prowadzą na Krym – poinformował rzecznik dowództwa operacyjnego Południe Władysław Nazarow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

„Nie mając innych opcji walki, okupanci zablokowali wyjazd z obwodu chersońskiego na terytoria kontrolowane przez władze ukraińskie i próbują wszystkich chętnych do wyjazdu kierować na Krym jako jedyny możliwy kierunek” – oznajmił Nazarow.

15:40 Wojska rosyjskie ćwiczą wystrzeliwanie rakiet w stronę Ukrainy z nowych pozycji – poinformował w piątek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk na briefingu w Kijowie.

15:28 Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej agresji, zatrzymaliśmy około 800 osób, podejrzanych o działalność dywersyjną lub zwiadowczą na rzecz wroga - poinformował w piątek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin w rozmowie z portalem nv.ua.

14:56 Co najmniej trzy osoby zginęły w wyniku ostrzelania w piątek rano szkoły w Siewierodoniecku, gdzie ukrywało się ponad 200 osób, w tym dzieci – poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

„Rano orki (tj. Rosjanie) ostrzelali z artylerii szkołę w Siewierodoniecku, gdzie ukrywali się ludzie. Ponad 200 osób, dużo dzieci. Troje dorosłych zginęło na miejscu” – napisał Hajdaj.

Jak dodał, policja próbuje przeprowadzić teraz ludzi do innego ukrycia

14:05 21-letni sierżant Wadim Szyszymarin, pierwszy rosyjski żołnierz, który przyznał się przed sądem do zabicia nieuzbrojonego ukraińskiego cywila, wyraził skruchę i przekonywał, że nie chciał tego zrobić; grozi mu dożywocie – podała w piątek stacja Sky News.

Trwający w Kijowie proces Szyszymarina, to pierwszy proces rosyjskiego żołnierza, oskarżonego o zbrodnie wojenne na Ukrainie. Sierżant przyznał się w środę do zastrzelenia 62-letniego Ołeksandra Szelipowa, mieszkańca wsi Czupachiwka w obwodzie sumskim na północy Ukrainy.

„Szczerze żałuję. Byłem wtedy zdenerwowany, nie chciałem zabić (…) Tak do tego doszło” – zeznał Szyszymarin, cytowany przez Sky News.

 

13:21 Otrzymaliśmy od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz o zaprzestaniu walk w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w celu uratowania życia i zdrowia naszych żołnierzy; cywile oraz ciężko ranni wojskowi zostali już ewakuowani na tereny kontrolowane przez Kijów - oświadczył dowódca pułku Azow Denys Prokopenko.

13:01 Żołnierze wojsk powietrzno-desantowych zniszczyli dwa koleje czołgi rosyjskie i opublikowali potwierdzające ten fakt nagranie - poinformował w piątek Ukrinform.

„Żołnierze 80. specjalnej brygady desantowo-szturmowej wojsk szturmowo-desantowych Sił Zbrojnych Ukrainy nadal skutecznie niszczą czołgi rosyjskich okupantów” – czytamy w facebookowym  wpisie dowództwa wojsk szturmowo-desantowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jeden z czołgów został zniszczony za pomocą amerykańskiego pocisku „Javelin”, drugi dzięki nowoczesnemu pociskowi przeciwczołgowemu i przeciwrakietowemu „Stugna-P” produkcji ukraińskiej.

12:48 Komisja Europejska w imieniu Unii Europejskiej wypłaciła w piątek Ukrainie 600 mln euro w ramach pomocy makrofinansowej.

Środki te dostarczane są Ukrainie w formie długoterminowych pożyczek na bardzo korzystnych warunkach. Przyczyniają się do sfinansowania luki finansowej kraju, szacowanej przez międzynarodowe instytucje finansowe na ok. 15 mld dolarów na II kwartał 2022 r.

Szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że „w tych niezwykle trudnych czasach UE niezmiennie wspiera Ukrainę i jej odważnych obywateli”.

12:38 W piątek na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii - napisał szef KPRM Michał Dworczyk. Polityk podziękował też ukraińskim władzom za ten gest. Wcześniej posągi były zasłonięte płytami paździerzowymi.

12:28 Dziękuję prezydentowi Słowenii Borutowi Pahorowi za wsparcie kilka tygodni temu wspólnej inicjatywy, by Ukrainie został przyznany status kandydata do UE; mam nadzieję, że Rada Europejska nie tylko tę inicjatywę podejmie, ale że Ukraina ten status uzyska - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

"W moim głębokim przekonaniu Ukraina musi odzyskać swoje terytorium, to międzynarodowo uznane, jako terytorium Ukrainy, zgodnie ze wszystkimi regułami prawa międzynarodowego. To jest to dążenie, do którego powinien zmierzać wolny i demokratyczny świat, i powinni zmierzać przywódcy tego świata" - oświadczył prezydent Duda.

12:25 Rosja poddaje Tatarów Krymskich takim samym represjom, jakim poddawano ich w czasach Związku Radzieckiego - powiedział Mustafa Dżemilew, parlamentarzysta Rady Najwyższej Ukrainy i były prezydencki komisarz zajmujący się sprawami Tatarów Krymskich.

"Sowiecka administracja próbowała wymazać wszelkie ślady naszej obecności na Półwyspie Krymskim, zakazano naszego języka, burzono cmentarze; 46 proc. deportowanej ludności zmarło w ciągu kolejnych dwóch lat" - przypomniał, cytowany w piątek przez turecki dziennik "Daily Sabah", Dżemilew. "To było prawdziwe ludobójstwo" - dodał.

12:15 Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poprosiła sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina o pomoc w uwolnieniu Ukraińców przymusowo wywiezionych do Rosji i podjęcie działań dyplomatycznych na rzecz ich relokacji do innych państw - poinformowała w piątek agencja Ukrinform.

11:58 Duma Państwowa Rosji rozważy zniesienie wszelkich ograniczeń wieku dla zawodowych żołnierzy służących w rosyjskim wojsku, co oznaczałoby, że będą do niego mogli wstępować Rosjanie po 40. i obcokrajowcy po 30. roku życia – podała w piątek stacja Sky News.

11:21 Od początku inwazji na Ukrainę Rosja mogła stracić już jedną czwartą swoich czołgów typu T-72, T-80 i T-90 – uważa ekspert ds. wojskowych Leo Peria-Peigne z Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI), cytowany w piątek przez portal dziennika "Le Monde". To kolosalna strata - podkreśla.

11:15 Miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy podzieliło los Mariupola i zostało doszczętnie zniszczone przez rosyjskie wojska; na podwórkach znajdują się groby, ocalałych budynków już nie ma, a wielu domów nie uda się odbudować - poinformował w piątek na Telegramie szef regionalnych władz Serhij Hajdaj.

11:10 Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss jest przeciwna poszukiwaniu drogi wyjścia dla Rosji - tak we włoskim dzienniku "Corriere della Sera" odniosła się do stanowiska prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który nie chce "upokarzać Rosji" za wojnę na Ukrainie.

10:45 Ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) poinformowało w piątek o kolejnych rosyjskich działaniach propagandowych wymierzonych w Ukrainę. W ocenie CPD ministerstwo obrony Rosji miało rozpowszechniać kłamstwa o wykorzystywaniu przez wojska Ukrainy szkół i przedszkoli w Donbasie jako składów broni.

09:37 W wojskach samozwańczych, kontrolowanych przez Moskwę Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej walczą nawet inwalidzi - poinformowała w piątek na Facebooku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która opublikowała zeznania jeńca z tych terenów, zmobilizowanego mimo częściowej utraty wzroku.

09:17 Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 28,7 tys. żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

Minionej doby wojska rosyjskie straciły też samolot, śmigłowiec, 9 czołgów, 27 pojazdów opancerzonych, system artylerii, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet oraz 5 dronów – wynika z komunikatu.

 

Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 20.05 орієнтовно склали / The total combat losses of the enemy from 24.02...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Thursday, May 19, 2022

09:07 W Rosji zaczęto potwierdzać straty swoich wojsk na Wyspie Węży na Morzu Czarnym - poinformował w piątek Serhij Bratczuk, rzecznik władz obwodu odeskiego leżącego na południu Ukrainy.

"Rosjanie zaczęli grzebać tych, którzy polegli na Wyspie Węży, przyznając się tym samym do poniesionych tam strat. Wyspa Węży nie jest przychylna okupantom!" - zapewnił Bratczuk.

09:04 Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,486 mln osób - podała w piątek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 22 tys. osób - dodano.

08:57 Ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk skrytykował Niemcy za niedostarczanie ciężkiej broni. W kwietniu Bundestag podjął decyzję w tej sprawie, ale nic się nie dzieje. "To gra na czas. Niemcy czekają, aż dojdzie do zawieszenia broni i nie trzeba będzie podejmować już żadnych odważnych decyzji" - powiedział Melnyk portalowi RND.

08:50 Około 3,5 tys. nauczycieli na okupowanych terytoriach Ukrainy przechodzi obecnie szkolenia, które mają ich przygotować do nauczania według "rosyjskich standardów" - poinformowała w czwartek na Facebooku ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

08:21 Minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy zginęło 13 cywilów; rosyjski szturm na Siewierdonieck został jednak odparty – poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj, cytowany przez stację Sky News.

12 osób zginęło w Siewierdoniecku, a jedna w innej z miejscowości ostrzelanej przez Rosjan. Przeprowadzony przez nich szturm na Siewierdonieck zakończył się jednak niepowodzeniem, a wojska rosyjskie poniosły straty i wycofały się – napisał Hajdaj na Telegramie, załączając zdjęcia zniszczonych ostrzałami budynków.

08:18 Opublikowane przez "New York Times" nagrania ukazują egzekucję co najmniej ośmiu Ukraińców dokonaną przez rosyjskich spadochroniarzy 4 marca w podkijowskiej Buczy. To potencjalna zbrodnia wojenna - wskazuje dziennik.

Dwa filmy zostały nagrane przez kamerę bezpieczeństwa i świadka wydarzeń, który przebywał w tym czasie w pobliskim domu. Na nagraniach widać co najmniej 8 mężczyzn idących w asyście uzbrojonych rosyjskich żołnierzy. Niektórzy idą pochyleni, inni trzymają ręce nad głową. Po podejściu do ogrodzenia, Ukraińcy położyli się na ziemi, wśród nich był mężczyzna w niebieskiej bluzie. W tym miejscu kończy się nagranie - pisze "NYT".

07:55 Do 1700 ukraińskich obrońców Azowstalu poddało się, ale nieznana liczba pozostaje nadal w zakładach; silny ukraiński opór powoduje, że rosyjskie wojska wymagają wzmocnień, zanim zostaną przerzucone do Donbasu - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

"Prawdopodobnie do 1700 ukraińskich żołnierzy z zakładów stalowych Azowstal w Mariupolu poddało się. Nieznana liczba ukraińskich wojsk pozostaje wewnątrz zakładów. Gdy Rosja zabezpieczy kontrolę nad Mariupolem, prawdopodobnie przerzuci swoje siły, by wzmocnić działania w Donbasie. Silny opór ukraiński w Mariupolu od początku wojny oznacza, że rosyjskie siły w tym rejonie muszą zostać ponownie wyposażone i odświeżone, zanim będą mogły zostać efektywnie rozmieszczone. Może to być długotrwały proces, jeśli miałby zostać przeprowadzony dokładnie. Rosyjscy dowódcy są jednak pod presją, by w sposób widoczny osiągnąć cele operacyjne. Oznacza to, że Rosja zapewne szybko przerzuci swoje siły bez odpowiedniego przygotowania, co grozi im dalszymi stratami" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej. 

07:36 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zdobył najwięcej głosów w ankiecie czytelników magazynu „Time” na najbardziej wpływowe osobistości świata w 2022 roku przed publikacją nowej listy „TIME100” – poinformowała amerykańska gazeta.

„Gdy w lutym rosyjskie wojska zaczęły inwazję na Ukrainę na pełną skalę, Zełenski, komik, który nie miał doświadczenia politycznego przed swoim wyborem na prezydenta Ukrainy w 2019 roku, został wciągnięty na scenę międzynarodową i jednoczył przywódców, by wspierać Ukrainę” – napisał „Time”.

07:31 Z każdym dniem do stolicy Ukrainy wraca coraz więcej mieszkańców, którzy kilka tygodni temu uciekli przed rosyjskimi rakietami. Czynne są już niektóre kawiarnie, restauracje, sklepy, funkcjonuje też komunikacja miejska. Wraz z ludźmi do Kijowa powraca normalność, jest to jednak nowa codzienność w cieniu wojny.

07:12 Wojna jest najpoważniejszym testem, jaki może przytrafić się politykowi. Wołodymyr Zełenski zdaje egzamin – mówi PAP Wojciech Konończuk z warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich. Zełenski wkroczył do polityki ze świata showbiznesu. 20 maja 2019 roku został zaprzysiężony na prezydenta Ukrainy. W lutym br. stał się prezydentem czasu wojny.

06:46 W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie operujące na terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego przypuściły 14 ataków, które zostały odparte przez Ukraińców - wynika z podsumowania sytuacji operacyjnej opublikowanej w piątek rano przez sztab generalny ukraińskiej armii na Facebooku.

W trakcie walk Ukraińcy zniszczyli 8 czołgów, 14 bojowych wozów opancerzonych, 6 pojazdów kołowych oraz zestrzelili 1 bezzałogowiec - podało ukraińskie dowództwo.

"Na kierunku Słowiańska nieprzyjaciel ostrzeliwał infrastrukturę cywilną w rejonie miejscowości Dowheńke, Wełyka Komyszuwacha i Dołyna. (...) Na kierunku donieckim nieprzyjaciel zintensyfikował operacje ofensywne i szturmowe, aby poprawić sytuację taktyczną" - czytamy w komunikacie

 

Оперативна інформація станом на 06.00 20.05.2022 щодо російського вторгнення Відео (речник Генерального Штабу Збройних...

Posted by Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine on Thursday, May 19, 2022

02:37 Dla Ukrainy obrona przed rosyjską agresją oznacza każdego miesiąca dziurę w budżecie w wysokości około 5 miliardów dolarów - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo, wyemitowanym w czwartek późnym wieczorem.

"Jeśli mamy sprostać w tej wojnie o wolność, to potrzebujemy natychmiastowej i pełnej pomocy finansowej" - stwierdził Zełenski.

Jego zdaniem zagraniczni partnerzy Ukrainy nie powinni tej pomocy traktować jako wydatku lub prezentu. "To jest wasz wkład w wasze własne bezpieczeństwo. Wspólnie musimy powstrzymać rosyjską agresję" - pokreślił ukraiński prezydent.

02:05 Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział w czwartek, że USA oczekują od Rosji traktowania ukraińskich żołnierzy wywiezionych z kombinatu Azowstal w Mariupolu zgodnie z Konwencją genewską.

"Jak już stwierdziliśmy wcześniej, oczekujemy, że wszyscy jeńcy wojenni będą traktowani zgodnie z Konwencją genewską i prawem wojennym. Będziemy to uważnie obserwować" – podkreślił Kirby na konferencji prasowej.

01:08 Unia Europejska szuka sposobów na wykorzystanie zamrożonych aktywów rosyjskich oligarchów do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy - powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w telewizji ZDF. Zaproponowała jednocześnie, by przyszłą pomoc dla Ukrainy powiązać z reformami w tym kraju.

00:04 Rosyjskie wojska zaminowały ukraińskie pola, by uniemożliwić pracę rolnikom – poinformował w czwartek kanadyjski minister rozwoju międzynarodowego Harjit Sajjan po spotkaniu ministrów rozwoju krajów G7 z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.

Sajjan po berlińskim spotkaniu przytoczył informacje przekazane przez Szmyhala i powiedział, że sytuacja jest „groźna”, oraz że należy uczynić wszystko, by umożliwić dostęp do ukraińskich zapasów ziarna – cytowała wypowiedź Sajjana agencja The Canadian Press.

23:57 Siły rosyjskie "całkowicie zniszczyły" Donbas, region na wschodzie Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo, wyemitowanym w czwartek późnym wieczorem. Oskarżył Rosjan o prowadzenie bezsensownych bombardowań.

"W Donbasie okupanci próbują wywierać jeszcze większą presję. Tam jest piekło – i to nie jest przesada" – podkreślił Zełenski.

23:00 Rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję, przygotowanie NATO na nowe zagrożenia, perspektywy europejskie Ukrainy, scenariusze związane z wojną rosyjsko-ukraińską - to m.in., jak mówił szef BBN Paweł Soloch, tematy czwartkowej narady prezydenta z przedstawicielami rządu w BBN.

22:40 Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek z uczestnikami konferencji PISM Arka Strategiczna.

O spotkaniu w Pałacu Prezydenckim poinformowały w mediach społecznościowych Biuro Polityki Międzynarodowej i Kancelaria Prezydenta.

Konferencja PISM Arka Strategiczna, która rozpoczęła się w czwartek w Warszawie, poświęcona jest strategii w wojnie z Rosją. Uczestnicy czwartkowych obrad podkreślali, że walka Ukrainy z Rosją, to walka o zakończenie zimnej wojny, w której potrzebna jest "cierpliwość strategiczna".

22:30 W czwartek wieczorem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego spotkali się m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef BBN Paweł Soloch - poinformowało BBN.

22:20 Uczestnicy poświęconej strategii w wojnie z Rosją konferencji PISM Arka Strategiczna, która rozpoczęła się w czwartek w Warszawie podkreślili, że walka Ukrainy z Rosją, to walka o zakończenie zimnej wojny, w której potrzebna jest "cierpliwość strategiczna".

22:00 W swoim oświadczeniu rządowym Olaf Scholz stłumił nadzieje Ukrainy na szybkie przystąpienie do UE; jeśli przemówienie Scholza miało na celu poprawienie napiętych stosunków z Kijowem, to wszystko poszło nie tak - ocenia w czwartek dziennik "Welt".

21:37 Papież Franciszek i Stolica Apostolska "są gotowi zrobić wszystko, co możliwe", by skończyła się wojna na Ukrainie - zadeklarował w czwartek szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Paul Gallagher podczas wizyty w tym kraju. Ujawnił, że Watykan jest też w kontakcie z Rosją.

21:13 Amerykańska minister finansów Janet Yellen poinformowała, że państwa grupy G7 zgodziły się zapewnić Ukrainie środki finansowe, których potrzebuje w walce z inwazją Rosji. Nie potwierdziła jednak kwoty 18,4 mld dolarów wsparcia, zadeklarowanej w projekcie komunikatu grupy.

20:55 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres: na świecie jest wystarczająco dużo żywności dla wszystkich. „Problemem jest dystrybucja i jest on głęboko związany z wojną na Ukrainie” – ocenił szef ONZ.

20:35 Prezydent Duda dla "Polski Times": Potencjalne zagrożenie ze strony Rosji oczywiście cały czas istnieje, ale prawdopodobieństwo, że ktokolwiek, w tym Rosja, odważy się zaatakować państwo NATO, narażając się na starcie z m.in. z armią amerykańską, jest bardzo niewielkie - mówi w wywiadzie dla "Polski Times" prezydent Andrzej Duda.

20:17 Ukraińskie władze: Na rosyjskim posterunku kontrolnym w miejscowości Wasyliwka zablokowanych jest ponad 1000 aut z ludźmi, którzy chcą wyjechać z okupowanej części obwodu zaporoskiego; w samochodach są głównie kobiety i dzieci - podały władze tego regionu południowej Ukrainy.