Marszałkowie Sejmu i Senatu podpisali z szefem parlamentu Gruzji porozumienie o współpracy

2017-12-18 13:53 aktualizacja: 2018-09-26, 19:02
Warszawa, 18.12.2017. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (L), marszałek Senatu Stanisław Karczewski (P) i przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze (C) podczas podpisania porozumienia o partnerstwie strategicznym, 18 bm. w Sejmie. Przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze wraz z delegacją przebywa z trzydniową wizytą w Polsce. Gruzińscy parlamentarzyści przyjechali na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. (cat/nlat)  PAP/Marcin Obara
Warszawa, 18.12.2017. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (L), marszałek Senatu Stanisław Karczewski (P) i przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze (C) podczas podpisania porozumienia o partnerstwie strategicznym, 18 bm. w Sejmie. Przewodniczący parlamentu Gruzji Irakli Kobakhidze wraz z delegacją przebywa z trzydniową wizytą w Polsce. Gruzińscy parlamentarzyści przyjechali na zaproszenie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. (cat/nlat) PAP/Marcin Obara
Marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, podpisali w poniedziałek porozumienie o strategicznej współpracy z szefem parlamentu Gruzji Iraklim Kobachidzem. To niezwykle ważne wydarzenie w pogłębianiu naszej współpracy - oświadczył Kuchciński.

"Dla nas, dla Sejmu RP jest to niezwykle ważna sprawa, ale jednocześnie jest to niezwykle ważne wydarzenie w pogłębianiu naszej współpracy. Traktujemy to porozumienie jako zapowiedź utworzenia zgromadzenia parlamentów Polski i Gruzji" - powiedział Kuchciński na konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia.

Jak dodał, że pogłębianie współpracy Polski i Gruzji "traktujemy jako wzmacnianie współpracy państw całej Europy Środkowej i Wschodniej".

Podkreślił, że "kierujemy się zasadą: +równi z równymi, wolni z wolnymi+". Według marszałka Sejmu, współpraca gospodarcza, społeczna, polityczna, współpraca w każdym obszarze naszej aktywności, "powinna charakteryzować się i obejmować wszystkie państwa kontynentu europejskiego bez względu na ich wielkość".

"Szczególnie zależy nam na współpracy z Gruzją" - podkreślił Kuchciński.

Z kolei we wpisie na Twitterze marszałek Sejmu odniósł się do aspiracji Gruzji dotyczących członkostwa w Unii Europejskiej. "Jeśli wyobrazimy sobie, że Gruzja staje się członkiem UE, to Unia wówczas przybiera nową jakość. Do tej pory, w perspektywie kilkuset lat, żadna organizacja międzynarodowa, która w swym obszarze ma Europę Środkową i Wschodnią, tak daleko na Wschód nie sięgała" - napisał Kuchciński.

Również marszałek Senatu podczas konferencji prasowej ocenił, że podpisane w poniedziałek porozumienie, będzie "kolejnym krokiem, kolejnym impulsem dla wzmocnienia" relacji Polski i Gruzji. "Będzie to przyczynek do naszych częstych spotkań i wymiany naszych doświadczeń" - stwierdził Karczewski.

We wpisie na Twitterze marszałek Senatu dodał, że porozumienie "jest doskonałym podsumowaniem dotychczasowych niezwykle żywych kontaktów między Polską i Gruzją". "Wpisuje się ono symbolicznie w 25.rocznicę odnowienia oficjalnych stosunków pomiędzy naszymi krajami" - napisał Karczewski.

Natomiast Kobachidze podkreślał, że dla Gruzji niezwykle ważne są relacje z Polską oraz że cieszy go dynamiczny rozwój relacji polsko-gruzińskich. "Bardzo ważne jest dla nas przeniesienie tych kontaktów na poziom międzyparlamentarny" - zaznaczył.

"Myślę, że podpisanie porozumienie o strategicznej współpracy między naszymi parlamentami wzniesie na inny poziom nasze kontakty i współpracę bilateralną naszych krajów, a także pomoże jeszcze bardziej zacieśnić więzi między naszymi krajami" - dodał Kobachidze.

Szef gruzińskiego parlamentu zaznaczył ponadto, że polsko-gruzińskie grupy parlamentarne wnoszą bardzo duży wkład w rozwój relacji między naszymi krajami. "Myślę, że porozumienie będzie dodatkowym impulsem do tej pogłębienia współpracy" - dodał szef gruzińskiego parlamentu. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mok/

TEMATY: