Politycy komentują odsłonięcie lwów na Cmentarzu Orląt: to jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy

2022-05-20 13:40 aktualizacja: 2022-05-21, 07:51
Jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Otrzymałem wiadomość, że właśnie zostały odsłonięte. To również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy - napisał premier Mateusz Morawiecki. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zadeklarowało, że posągi lwów otoczy opieką konserwatorską, tak jak od lat otacza nią inne zabytki na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

We wpisie na Facebooku premier podkreślił, że "jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich". "Podczas mojej ostatniej wizyty we Lwowie rozmawialiśmy o dalszych pracach konserwatorskich związanych z ich renowacją" - poinformował.

PAP/Vitaliy Hrabar

"Właśnie otrzymałem wiadomość, że - odnowione - dziś zostały odsłonięte" - napisał szef polskiego rządu. "Cieszę się, że wspólnie dbamy o zabytki związane z naszą wspólną historią" - dodał.

Jak wskazał premier Morawiecki, "to również symboliczna, czytelna i jasna wiadomość dla wszystkich wrogów Polski i Ukrainy". "Nic nas nie podzieli - jesteśmy zjednoczeni jak nigdy dotąd!" - podkreślił.

 

Jednym z symboli trudnej historii polsko-ukraińskiej są słynne lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Podczas mojej ostatniej...

Posted by Mateusz Morawiecki on Friday, May 20, 2022

Odsłonięcie lwów skomentował na Twitterze także wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński oraz wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

"To ważny moment i krok, który cementuje polsko-ukraińskie relacje". "W oparciu o prawdę historyczna i wzajemny szacunek - razem możemy wiele" - dodał. "Było to możliwe dzięki zaangażowaniu wielu Polaków i Ukraińców" - podkreślił Przydacz. A prof. Gliński podkreślił: "To wzruszająca, ważna chwila. Jesteśmy solidarni z Ukrainą w wojnie obronnej przeciw Federacji Rosyjskie".

PAP/Vitaliy Hrabar

Z kolei mer Lwowa Andrij Sadowy ocenił, że jest to krok w kierunku ostatecznego przebaczenia wzajemnych (polsko-ukraińskich - PAP) krzywd. "Wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem" - podkreślił polityk. I dodał: "W historii między Ukraińcami a Polakami było wiele kart. Groby naszych przodków po obu stronach granicy były świadkami konfliktów i wzajemnych krzywd. I choć są to dawne przypadki, często stawały na przeszkodzie wzajemnemu porozumieniu, a nasz wspólny wróg skutecznie te karty historii wykorzystywał".

W ocenie Sadowego lwy powinny stać się symbolem nowego otwarcia w polsko-ukraińskich relacjach. "Niech żyje Polska! Chwała Ukrainie!" - zakończył swój wpis na twitterze polityk.

Lilija Onyszczenko, kierowniczka zarządu ds. ochrony zabytków w lwowskim magistracie, poinformowała o planowanej renowacji rzeźb.

PAP/Vitaliy Hrabar

Michał Dworczyk: to bardzo dobry prognostyk dla dalszych relacji polsko-ukraińskich

Informację o lwowskiej nekropolii szef KPRM Michał Dworczyk przekazał na Twitterze. "Dziś na Cmentarzu Orląt Lwowskich odsłonięto posągi lwów, strzegących wejścia do symbolicznej dla Polaków nekropolii" - napisał. "Dziękujemy ukraińskim władzom za ten ważny dla Polski gest" - podkreślił.

Szef KPRM w rozmowie z PAP podkreślił, że "to bardzo ważny dzień dla relacji polsko-ukraińskich". "Dzisiejsze relacje polsko-ukraińskie są szczególnie dobre" - powiedział. Jak dodał, Polska wspiera Ukraińców w ich walce o niepodległość. "Dzisiaj Polacy i Ukraińcy są sobie chyba tak bliscy, jak nigdy wcześniej" - zaznaczył minister. Dlatego - jak dodał - "z radością witamy tę decyzję władz ukraińskich".

Dworczyk zwrócił uwagę, że "zabiegi o to, aby przywrócić pierwotny wygląd tej nekropolii trwały od dawna". "Zabiegali o to przedstawiciele polskiego rządu, polskich organizacji pozarządowych. Jestem przekonany, że w ostatnich dniach kluczowe były rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Denysem Szmyhalem oraz prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim" - podkreślił szef KPRM.

"Uważam, że to bardzo dobry prognostyk dla dalszych relacji polsko-ukraińskich, dla wzmacniania współpracy między Polską, a Ukrainą" - zaznaczył Dworczyk.

PAP/Vitaliy Hrabar

Tusk: jesteśmy świadkami cudownych zdarzeń w relacjach polsko-ukraińskich

"Zasłonięcie pomników lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich kładło się cieniem na polsko-ukraińskie relacji; dziś jesteśmy świadkami cudownych zdarzeń, które pozwalają nie zapomnieć, ale unieważnić wzajemne krzywdy" - ocenił natomiast lider PO Donald Tusk.

Wskazywał, że zasłonięcie lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich kładło się cieniem na naszych dobrych relacjach. "(Mer Lwowa Andrij Sadowy) napisał piękne słowa, że to, co dzisiaj przeżywamy, ta wielka pozytywna energia, solidarność, autentyczne, głębokie uczucia, jakie rodzą się na naszych oczach, że one pozwalają nie zapomnieć, ale unieważnić wzajemne krzywdy. One w pamięci pozostaną, ale już chyba nie będą nas dzielić, skoro doświadczamy wspólnie takiej pięknej lekcji solidarności i gotowości do wzajemnego współdziałania. One już nie będą ważyły, te krzywdy, resentymenty, pamięć tego, co działo się nie tylko na Wołyniu" - mówił Tusk

W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za "symbol polskiej okupacji Lwowa". "Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych" - ogłosiła wówczas Rada.

Do tej pory posągi lwów były zasłonięte płytami paździerzowymi.

Cmentarz Obrońców Lwowa, znany jako Cmentarz Orląt, stanowi wydzieloną część Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Na Cmentarzu Orląt spoczywają Polacy polegli w obronie Lwowa w czasie wojny polsko-ukraińskiej w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski, Edyta Roś,  Aleksandra Rebelińska

kw/