Wicepremier Gliński: renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa jest konieczna

2022-06-29 20:34 aktualizacja: 2022-06-29, 22:35
Piotr Gliński, Eliza Dzwonkiewicz na Cmentarzu Orląt Lwowskich, Fot. PAP/Karina Sało
Piotr Gliński, Eliza Dzwonkiewicz na Cmentarzu Orląt Lwowskich, Fot. PAP/Karina Sało
Renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa jest konieczna, bo ostatni generalny remont cmentarza był przeprowadzony ponad 20 lat temu. Jest dobra wola z obu stron, złożyliśmy już wniosek, więc renowacja zostanie szybko przeprowadzona - podał w środę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Szef resortu kultury przebywał w środę z delegacją w Lwowie. "Ta wizyta, to kontynuacja naszego zaangażowania przede wszystkim we wsparcie Ukrainy w czasie wojny. To była mocna deklaracja również ze strony innych ministrów kultury Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział Gliński dziennikarzom na zakończenie wizyty we Lwowie.

Poinformował, że część czasu poświęcił tam na polskie sprawy. "Byliśmy rano na Panteonie na Cmentarzu Łyczakowskim, widzieliśmy lwy, które już są odsłonięte i rozmawialiśmy na temat renowacji cmentarza, bo to od dawna należało zrobić. Ta renowacja była wstrzymywana, a teraz już nie ma przeszkód, więc będzie renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa" - przekazał.

Wicepremier pytany, czy renowację sfinansuje strona polska czy ukraińska, odpowiedział: "My jesteśmy w stanie pokryć sto procent". "To jest drugorzędna sprawa. Renowacja tego miejsca jest konieczna, bo ostatni generalny remont cmentarza został przeprowadzony ponad 20 lat temu. Jest dobra wola z obu stron, złożyliśmy już wniosek, więc ta renowacja zostanie szybko przeprowadzona" - dodał.

"Oglądaliśmy wspaniałe efekty pracy konserwatorów, również naszych, w dawnym kościele jezuickim, obecnie jest (tam) greckokatolicka cerkiew garnizonowa. To w niej odbywają się dramatyczne pogrzeby ofiar, żołnierzy, obrońców Ukrainy, którzy giną na froncie" - relacjonował.

"Widzieliśmy wybitny efekt 10-letnich prac nad odnowieniem fresków Franza i Sebastiana Ecksteinów, cały sufit kościoła został odmalowany. Wielki ukłon wobec ludzi, którzy to zrobili. My przekazujemy środki, ale nad tym pracują nasi urzędnicy, m.in z Instytutu Polonika, który założyliśmy kilka lat temu specjalnie do prac nad polskim dziedzictwem za granicą, i konserwatorzy, historycy sztuki, którzy tymi sprawami się zajmują" - powiedział.

Wizyta wicepremiera i ministra kultury Glińskiego we Lwowie zakończyła się zwiedzaniem polskiej Katedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i spotkaniem z metropolitą archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego abp. Mieczysławem Mokrzyckim.

Z Lwowa Olga Łozińska (PAP)

kw/