Warszawska Izba Gospodarcza uruchomiła dla uchodźców z Ukrainy kursy języka polskiego i angielskiego

2022-05-20 21:05 aktualizacja: 2022-05-20, 21:05
Na zajęcia z języka angielskiego zgłosiło się 300 osób. Fot. UM Warszawa/Twitter (zdjęcie ilustracyjne)
Na zajęcia z języka angielskiego zgłosiło się 300 osób. Fot. UM Warszawa/Twitter (zdjęcie ilustracyjne)
450 uchodźców z Ukrainy uczy się w Warszawie języka polskiego w ramach Inkubatorów Przedsiębiorczości Ukraińsko-Polskiej (IPUP) Warszawskiej Izby Gospodarczej. Na lekcje czeka kolejnych 1500 osób. Języka angielskiego stacjonarnie i online będzie się uczyło 200 uchodźców. Planowane są także kursy językowe dla dzieci.

W odpowiedzi na spowodowany wojną napływ uchodźców zza wschodniej granicy Warszawska Izba Gospodarcza uruchomiła Inkubator Przedsiębiorczości Ukraińsko-Polskiej (IPUP), który wspiera Ukraińców na polskim rynku pracy.

"Podstawą jest znajomość języka polskiego"

"Podstawą jest znajomość języka polskiego. W związku z tym w ramach IPUP postanowiliśmy zorganizować dla uchodźców naukę języka polskiego i angielskiego" – powiedział PAP prezes zarządu Warszawskiej Izby Gospodarczej Marek Traczyk.

Poinformował, że jest obecnie pięciu nauczycieli języka polskiego, którzy prowadzą zajęcia dla 450 osób. "Na liście oczekującej jest kolejnych 1500 uchodźców z Ukrainy. W związku z tym potrzebnych jest dodatkowych 15 nauczycieli" – powiedział Traczyk. Dodał, że aby ich opłacić, cały czas poszukiwani są sponsorzy.

Poinformował, że na zajęcia z języka angielskiego zgłosiło się 300 osób w większości w średnim wieku, choć zdarzają się też starsze kobiety.

"Na razie mamy jednego nauczyciela, którym jest emerytowany pastor dr Jima Bowdena z Waples Memorial United Methodist Church (Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego Pamięci Walii). Będzie on nieodpłatnie uczył ok. 200 uchodźców z Ukrainy przez pół roku. Nauka będzie odbywała się w 6 grupach. Łącznie pastor będzie miał tygodniowo 20 godzin" – powiedział prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej.

Przekazał, że wsparcie w postaci miejsc na naukę zaoferowało kilka instytucji publicznych, w tym m.in. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, trzy placówki edukacyjne i Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód. Dodał, że w tej kwestii prowadzone są także rozmowy z urzędem m.st. Warszawy.

"Mamy bardzo dużo zgłoszeń, więc nie możemy zostać obojętni"

Przekazał, że planowane jest również uruchomienie lekcji języka angielskiego online. "Mamy bardzo dużo zgłoszeń, więc nie możemy zostać obojętni" – stwierdził Traczyk. Powiedział, że liczy na kolejnych wolontariuszy z Teksasu, którego mieszkańcy interesują się sytuacją uchodźców z Ukrainy.

Wspomniał, że trwają także prace nad uruchomieniem kursów języka angielskiego dla dzieci.

Poinformował, że naukę będzie koordynowała fundacja "Pomagamy Sobie Nawzajem" Jednym z partnerów Warszawskiej Izby Gospodarczej jest Mazowiecka Wspólnota Samorządowa, która pomaga uchodźcom z Ukrainy, m.in. organizując naukę języka polskiego.

"Mamy siedmiu nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia stacjonarnie i online, w grupach 15– osobowych. Zajęcia trwają godzinę. Uczy się u nas łącznie 728 osób z Ukrainy" – powiedział Artem Żurakowski wiceprezes fundacji Klub Możliwości, która działa w ramach Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.

Artem Żurakowski zaznaczył, że nauka języka polskiego jest bezpłatna. Powiedział, że zajęcia finansowane są z pieniędzy ofiarowanych przez darczyńców z kraju i z zagranicy.

Zapowiedział, że Mazowiecka Wspólnota Samorządowa planuje otworzyć w najbliższym czasie kolejne grupy nauki języka polskiego. "W kolejce na za zajęcia oczekuje obecnie blisko 2500 osób" – powiedział.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,486 mln osób – podała w piątek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechały 22 tys. osób – dodano.

Autor: Magdalena Gronek
gn/