ONZ: liczba uchodźców w skali świata po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 mln

2022-05-23 12:53 aktualizacja: 2022-05-23, 12:55
Odessa, Ukraina, 30.04.2022. Uchodźcy z Mikołajowa dotarli autobusami na dworzec kolejowy w Odessie, 30 bm. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Fot. PAP/Alena Solomonova
Odessa, Ukraina, 30.04.2022. Uchodźcy z Mikołajowa dotarli autobusami na dworzec kolejowy w Odessie, 30 bm. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Fot. PAP/Alena Solomonova
W wyniku wojny na Ukrainie liczba uchodźców w skali świata po raz pierwszy w historii przekroczyła 100 mln - poinformował w poniedziałek Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi. "To rekord, który nigdy nie powinien zostać ustanowiony" - ocenił dyplomata.

Pod koniec ubiegłego roku odnotowano 90 milionów przymusowo przesiedlonych osób w skali świata. Najwięcej uchodźców zarejestrowano w Etiopii, Burkina Faso, Birmie, Nigerii, Afganistanie i Demokratycznej Republice Konga. Agresja Rosji na Ukrainę, rozpoczęta w lutym, skutkowała do tej pory przesiedleniem 8 milionów osób w granicach zaatakowanego kraju, natomiast ponad 6 milionów Ukraińców wyjechało do innych państw - przekazano w komunikacie UNHCR (https://tinyurl.com/3h4m5ryk).

Łączna liczba uchodźców to ponad 1 proc. globalnej populacji, co odpowiadałoby czternastemu pod względem ludności państwu świata - oceniono na stronie internetowej UNHCR.

"Sto milionów to liczba porażająca i jednocześnie alarmująca. (...) Musimy ją potraktować jako sygnał alarmowy i dążyć do rozwiązania niszczących konfliktów. Należy położyć kres prześladowaniom i zająć się przyczynami, które zmuszają niewinnych ludzi do ucieczki z domów" - ocenił Grandi, podkreślając przy tym "pozytywną reakcję" społeczności międzynarodowej na napływ uchodźców z Ukrainy.

UNHCR jest agendą Narodów Zjednoczonych istniejącą od 1950 roku. Do zadań Wysokiego Komisarza należy koordynowanie międzynarodowych wysiłków służących ochronie praw uchodźców, szczególnie wsparcie w zapewnieniu im azylu i repatriacji. Siedziba urzędu mieści się w Genewie w Szwajcarii. Funkcję Wysokiego Komisarza sprawuje od 2016 roku włoski dyplomata Filippo Grandi. (PAP)

szm/ tebe/