Jest akt oskarżenia przeciwko 16 gangsterom z "grupy siedleckiej"

2022-05-23 08:29 aktualizacja: 2022-05-23, 10:22
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Prokurator skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko tzw. grupie siedleckiej. Na ławie oskarżonych usiądzie 16 osób, w tym szef grupy Mirosław G. ps. Grochal oraz drugi z kierujących tą grupą Artur Ch. ps. Gruby.

Akt oskarżenia przeciwko "grupie siedleckiej" z "Grochalem" na czele skierował do sądu Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Śledztwo w tej sprawie prokuratura prowadziła wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

"Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie łącznie 164 przestępstw, w tym Mirosławowi G. ps. Grochal oraz Arturowi Ch. ps. Gruby, założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze zbrojnym, czerpanie korzyści z nierządu innych osób, posiadanie broni palnej bez zezwolenia, a także wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków" - podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Grochal" i "Gruby" odpowiedzą również przed sądem za dokonanie i zlecenie szeregu pobić, w tym z użyciem niebezpiecznych narzędzi oraz za zniszczenie mienia, w tym spalenie samochodów osób, które nie chciały podporządkować się grupie.

"Paweł P. ps. Pako został oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, a ponadto o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków. Natomiast Michał B. ps. Kogut odpowie przed sądem za udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, a także za zbrodnie wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych oraz handel narkotykami. Obaj zostali również oskarżeni m.in. o nielegalne posiadanie broni" - podkreśliła PK.

Grupa siedlecka. Areszt tymczasowy dla 14 oskarżonych 

Prokuratorzy wskazali, że pozostałym oskarżonym zarzucono m.in udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, produkcję oraz handel znaczną ilością narkotyków w tym amfetaminą oraz kokainą. Odpowiedzą także za pobicia, w tym z użyciem niebezpiecznych narzędzi oraz zniszczenie mienia, w tym spalenie samochodów należących do osób, które nie chciały podporządkować się grupie.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz zagrożenie wysoką karą, na wniosek prokuratora nadal stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 14 oskarżonych" - zaznaczyła PK.

Według ustaleń śledczych "grupa siedlecka" działała w województwie mazowieckim, lubelskim i podlaskim głównie w okolicach Siedlec, Łukowa, Hajnówki i Białej Podlaskiej. "Jej członkowie podejrzani są o czerpanie korzyści z cudzego nierządu, przestępstwa narkotykowe, a także przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu. Dotychczas w sprawie zarzuty przedstawiono już prawie 100 osobom" - przekazała PK.

"W toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczenia majątku oskarżonych w tym m.in. 200 tysięcy euro w gotówce, nieruchomości, złotej biżuterii. Ponadto w toku śledztwa zabezpieczono długą broń palną, naboje, tłumik, kamizelkę kuloodporną, pałki teleskopowe, maczety, kastety oraz amunicję, na którą zatrzymani nie posiadali zezwolenia" - dodała PK.

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny może im grozić do 15 lat więzienia. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

mmi/