Sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka nową przewodnicząca KRS

2022-05-24 15:26 aktualizacja: 2022-05-24, 18:26
Nowa przewodnicząca KRS, sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Nowa przewodnicząca KRS, sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Krakowska sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka została we wtorek nową przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa. Nowym wiceprzewodniczącym KRS został sędzia sądu w Jarosławiu Rafał Puchalski. Posiedzenie Rady zwołała I prezes SN Małgorzata Manowska po niedawnym wyborze przez Sejm w skład KRS nowych sędziowskich członków Rady. Dziś także odbył się wybór składu prezydium KRS. Weszli do niego sędziowie Anna Dalkowska, Joanna Kołodziej-Michałowicz i Maciej Nawacki.

W głosowaniu sędzię poparło 17 członków Rady, przeciw było trzech, zaś czterech członków Rady wstrzymało się od głosu.

Jedyny kontrkandydat Pawełczyk-Woickiej - poprzedni przewodniczący sędzia Paweł Styrna - otrzymał 10 głosów poparcia, przy czterech przeciw i 10 wstrzymujących się.

Sędzia Rafał Puchalski wiceprzewodniczącym KRS

Nowym wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa został sędzia sądu w Jarosławiu Rafał Puchalski. W wyborach w KRS pokonał kandydaturę przedstawiciela prezydenta, sędziego TK w stanie spoczynku i dotychczasowego wiceprzewodniczącego Wiesława Johanna.

Kandydaturę Puchalskiego poparło 14 członków Rady, czterech było przeciw, zaś trzech wstrzymało się od głosu.

Z kolei za kandydaturą Johanna opowiedziało się ośmiu członków Rady, czterech było przeciw, zaś 10 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej o poparcie kandydatury Johanna apelował członek KRS, poseł Bartosz Kownacki (PiS). "Jestem zasmucony tym, ze został zgłoszony jeszcze jakiś inny kandydat na wiceprzewodniczącego. (...) To głosowanie będzie dla mnie testem przyzwoitości wszystkich tych, którzy są na tej sali, czy różnego rodzaju uwarunkowania polityczne, mniej lub bardziej słuszne, mniej lub bardziej przyzwoite są ważniejsze od tego, dlaczego jak trafiłem na przykład do polityki, troskę o dobro wspólne" - mówił.

Wcześniej we wtorek KRS wybrała na przewodniczącą krakowską sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką. Z kolei w skład prezydium Rady wybrano sędziów Annę Dalkowską, Joannę Kołodziej-Michałowicz i Macieja Nawackiego.

Posiedzenie Rady zwołała I prezes SN Małgorzata Manowska po niedawnym wyborze przez Sejm w skład KRS nowych sędziowskich członków Rady.

Posiedzenie KRS

KRS spotkała się we wtorek na pierwszym posiedzeniu po wyborze przez Sejm sędziów-członków kolejnej kadencji. Dokonany ostatnio przez Sejm wybór sędziowskich członków Rady był drugim dokonywanym w tej procedurze - wcześniej wybierały ich środowiska sędziowskie. Pierwszego wyboru sędziów do KRS Sejm poprzedniej kadencji dokonał 6 marca 2018 r. Ich kadencja upłynęła 7 marca br. Kolejny wybór 15 sędziów na członków KRS Sejm dokonał 12 maja br. Osiem kandydatur wskazało Prezydium Sejmu, zaś siedem - klub PiS. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur.

Zgodnie z ustawą o KRS to do I prezes Sądu Najwyższego należy zwołanie posiedzenia Rady w sytuacji braku przewodniczącego. Prezes Małgorzata Manowska wyznaczyła termin pierwszego posiedzenia Rady na popołudnie 24 maja.

Sędziowie Dalkowska, Kołodziej-Michałowicz i Nawacki - w prezydium KRS

Następnie po wyborze nowej przewodniczącej KRS wybrano sędziów, którzy weszli w skład prezydium Krajowej Rady Sądownictwa. 

Byłą wiceminister sprawiedliwości i sędzię Naczelnego Sądu Administracyjnego Annę Dalkowską poparło 14 członków KRS, przeciw było trzech, sześciu wstrzymało się od głosu.

Słupską sędzię Joannę Kołodziej-Michałowicz poparło 16 członków KRS, przeciw było pięciu, dwóch wstrzymało się od głosu.

Prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego poparło 15 członków KRS, pięciu było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Procedura wyboru sędziów do KRS 

Dokonana ponad cztery lata temu reforma procedury wyłaniania sędziów do KRS była i jest krytycznie oceniana przez część środowiska prawniczego i polityków. Ich zdaniem, zmiana sposobu wyboru sędziów - członków KRS doprowadziła do m.in. braku niezależności tej Rady od władzy ustawodawczej i wykonawczej.

Organizacja KRS jest też jednym z przedmiotów sporu polskiego rządu z instytucjami europejskimi. (PAP)

Autor: Marcin Jabłoński

mmi/gn/