Francja. Kryzys rządowy z powodu nominacji ministra oskarżanego o gwałty

2022-05-25 14:51 aktualizacja: 2022-05-25, 19:04
Francuski minister ds. społecznych i osób niepełnosprawnych Damien Abad Fot. CHRISTOPHE PETIT TESSON/PAP/EPA
Francuski minister ds. społecznych i osób niepełnosprawnych Damien Abad Fot. CHRISTOPHE PETIT TESSON/PAP/EPA
Nowy rząd premier Elisabeth Borne przechodzi pierwszy kryzys polityczny z powodu nominacji Damiena Abada na ministra ds. społecznych i osób niepełnosprawnych. Jak poinformował portal śledczy Mediapart, Abad jest oskarżany przez dwie kobiety o gwałty, do których miało dojść w 2010 i 2011 r.

Mediapart ujawnił w sobotę, że jedna z oskarżających Abada kobiet złożyła na niego dwie skargi do prokuratury, w 2012 i 2017 roku, ale obie zostały oddalone. Po publikacji politycy opozycji i opinia publiczna oskarżają nowy rząd o akceptowanie w swoim składzie polityków oskarżanych o przemoc seksualną.

Stacja BFM TV twierdzi, że Pałac Elizejski został poinformowany o pierwszej skardze wniesionej przeciwko ministrowi jeszcze przed jego powołaniem. Premier Borne zapewniła we wtorek, że w sprawach molestowania seksualnego "nie może być bezkarności", dodała jednak, że wymiar sprawiedliwości nie skazał Abada.

Pałac Elizejski zaprezentował skład gabinetu premier Borne w piątek, w poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie rady ministrów.

Z Paryża Katarzyna Stańko 

mar/