Porwania Polaków za granicą. Andzel: nie ma żadnych drastycznych spraw

2022-05-25 17:42 aktualizacja: 2022-05-25, 17:59
Szef komisji służb specjalnych Waldemar Andzel Fot. PAP/Leszek Szymański
Szef komisji służb specjalnych Waldemar Andzel Fot. PAP/Leszek Szymański
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych zapoznała się w środę z informacją na temat porwań polskich obywateli poza granicami kraju w latach 2013-22 - poinformował PAP przewodniczący komisji Waldemar Andzel (PiS). Posłowie zapoznali się też z sytuacją w Ukrainie.

"Rozmawialiśmy o tych zdarzeniach, to jest pod kontrolą państwa, tu nie ma żadnych drastycznych spraw. O szczegółach nie mogę mówić ze względu na tajny charakter przekazanych informacji" - powiedział PAP szef komisji ds. służb specjalnych.

"Nie ma żadnych drastycznych porwań, które skończyłyby się źle. Ostatnia taka dramatyczna sytuacja była w 2009 r." - powiedział PAP Andzel.

W lutym 2009 r. w Pakistanie zginął polski geolog inżynier Piotr Stańczak, który został porwany przez talibów jesienią 2008 r. podczas pracy w tym kraju dla firmy Geofizyka Kraków. Samochód, którym jechał Polak został ostrzelany, a pakistańscy kierowca i ochroniarz zabici.

Informacje komisji przekazali w środę przedstawiciele ministra koordynatora służb specjalnych, resortu spraw zagranicznych, obrony narodowej oraz prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego i cywilnych, a także wojskowych służb specjalnych: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

"Ten obszar jest pod kontrolą państwa, poszczególnych służb, ministerstwa spraw zagranicznych i ministerstwa obrony narodowej, więc można powiedzieć, że państwo trzyma nad tym pieczę" - podkreślił w rozmowie z PAP przewodniczący komisji.

"Bezpieczeństwo Polaków poza naszymi granicami jest ważnym dla nas tematem" - zaznaczył.

Posłowie wysłuchali też informacji o sytuacji w Ukrainie

Posłowie - jak podczas większości posiedzeń po agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego - wysłuchali też w środę informacji Ośrodka Studiów Wschodnich o aktualnej sytuacji w tym kraju.

"Przełomu, jak wiadomo nie ma, ale Ukraińcy bardzo dobrze się bronią. Zobaczymy za jakiś czas, czy uda im się ewentualna kontrofensywa. Oczywiście liczymy na zwycięstwo strony ukraińskiej i wyparcie Rosjan z terenów zajętych przez agresora"- podkreślił w rozmowie z PAP Andzel.

autor: Aleksander Główczewski

mar/