Za nami licytacja radiowej Jedynki dla szpitala w Kijowie. Licytowano koszulkę Lewandowskiego czy biżuterię Pierwszej Damy

2022-05-25 19:04 aktualizacja: 2022-05-27, 08:37
Licytacja PR1, Fot. Printscreen
Licytacja PR1, Fot. Printscreen
W Dniu Matki na antenie Programu 1 Polskiego Radia została przeprowadzona charytatywna licytacja na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się biżuteria Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, piłka tenisowa z podpisem Igi Świątek i koszulka Roberta Lewandowskiego.

W Dniu Matki na antenie Programu 1 Polskiego Radia została przeprowadzona charytatywna licytacja na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się m.in. biżuteria Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy, piłka tenisowa z podpisem Igi Świątek i koszulka Roberta Lewandowskiego.

Naszyjnik Pierwszej Damy wylicytowano za 9 tys. zł, koszulka i piłka Wilfredo Leona uzyskały 3 tys. zł, koszulka z autografem Roberta Lewandowskiego została wylicytowana za 6,5 tys. zł, a piłka Igi Świątek "poszła" za 3,5 tys.

Potrzeby szpitala w Kijowie

Jak mówili lekarze z największego ukraińskiego Dziecięcego Szpitala Ochmatdyt w Kijowie, "potrzebujemy przede wszystkim pokoju na Ukrainie, ale też lekarstw, środków finansowych i sprzętu medycznego". Medycy w ciągu trzech miesięcy wojny uratowali życie ponad stu poważnie rannym dzieciom, a kolejnemu tysiącu udzielili podstawowej pomocy lekarskiej.

"Sam szpital w czasie, gdy Rosjanie nacierali na Kijów, był ostrzeliwany. Mimo to lekarze ani na moment nie przerwali pracy" – powiedział Polskiemu Radiu dyrektor placówki Wołodymyr Żownir, cytowany w informacji przesłanej PAP. W szpitalu Ochmatdyt dzieci otaczane są także pomocą psychologiczną.

Matkom i dzieciom z Ukrainy, które ucierpiały w wyniku rosyjskiej agresji, poświęcona jest akcja charytatywna Polskiego Radia i Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, której celem jest pozyskanie środków na rzecz Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Zbiórka została zainicjowana podczas koncertu "Matki Matkom – Polskie Matki Matkom Ukraińskim", który odbył się 8 maja, w ukraińskim Dniu Matki, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Finałowy koncert

Finał akcji "Matki Matkom" odbędzie się 29 maja podczas organizowanego przez publicznego nadawcę koncertu "To, co najpiękniejsze – Dzieciom". W programie wieczoru znajdą się m.in. "Melodia" ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. Następnie do Orkiestry dołączy Kiev Piano Duo w składzie Oleksandra Zaitseva i Dmytro Tavanets (artyści przyjadą specjalnie z Kijowa) i wspólnie wykonają "Karnawał zwierząt" Camille’a Saint-Saensa. W drugiej części wieczoru zaprezentuje się zespół Krajka z Przemyśla. Muzycy Krajki wystąpią z udziałem utalentowanych dzieci uchodźców z Ukrainy, którymi się zaopiekowali.

Transmisja wydarzenia będzie w radiowej Jedynce od godz. 19.00, a streaming wideo na stronie www.polskieradio.pl i w mediach społecznościowych publicznego nadawcy.

Polskie Radio poinformowało, że jest to kolejne charytatywne przedsięwzięcie Polskiego Radia na rzecz Ukrainy. Przypomniano, że 20 marca publiczny nadawca, wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, zorganizował koncert "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem", z którego dochód został przeznaczony na pomoc naszym wschodnim sąsiadom. W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego do europejskiej trasy koncertowej przygotowywali się również muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

kw/ mar/