Unia Europejska przeznaczy prawie 1 mld euro na wzmocnienie zdolności obronnych

2022-05-26 15:41 aktualizacja: 2022-05-26, 20:57
Fot. PAP/ EPA/PATRICK SEEGER
Fot. PAP/ EPA/PATRICK SEEGER
Komisja Europejska ogłosiła przyjęcie drugiego rocznego programu prac Europejskiego Funduszu Obronnego (EFR). Na ten cel KE w 2022 r. proponuje przeznaczenie łącznie do 924 mln euro finansowania.

Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, powiedział, że Unia zdecydowała o zmobilizowaniu w tym roku 1 mld euro z budżetu UE na rozwój wspólnych projektów obronnych, zwłaszcza w przestrzeni kosmicznej oraz cybernetycznej. 

„W naszym nowym kontekście bezpieczeństwa inwestycje te przyczynią się do zlikwidowania europejskiej luki obronnej. Uruchamiamy również program innowacji w dziedzinie obronności UE o wartości 2 miliardów euro, aby uczynić Europę centrum innowacji w dziedzinie obronności” - powiedział.

Dodał, że UE musi w kolejnym kroku przejść do wspólnych zamówień w dziedzinie obronności. Europejski Fundusz Obronny ma poprawiać konkurencyjność przemysłu i promować interoperacyjność w całej Europie. 

Na co pójdą środki 

120 mln euro ma trafić na rozwój technologii dot. kosmosu, m.in. na zdolności wczesnego ostrzegania o rakietach w przestrzeni kosmicznej oraz innowacyjne zdolności obserwacji Ziemi w przestrzeni kosmicznej na potrzeby wywiadu i rozpoznania. Ponadto przewidziane jest finansowanie badań dot. szybkiego umieszczania małych satelitów na różnego rodzaju orbitach.

Kolejne 120 mln euro ma trafić na technologie morskie. Sfinansowane zostaną działania związane z rozwojem klasy okrętów szczególnie odpowiednich dla małych i średnich marynarek wojennych oraz rozwój zdolności wspólnego nadzoru morskiego w Europie.

70 mln euro zostanie przeznaczonych na prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i wojny informacyjnej dot. obronności. Kolejne 70 mln euro UE chce przeznaczyć na europejskie systemy dowodzenia i kontroli oraz mobilne stanowiska dowodzenia operacjami specjalnymi. 

Pieniądze mają też trafić na opracowanie średniej wielkości taktycznego samolotu transportowego, który przyczynia się do mobilności wojskowej, powietrzną wojnę elektroniczną, współpracę sił lądowych, technologie i zrównoważone komponenty do zastosowań podwodnych, w tym podwodne zespoły załogowe i bezzałogowe.

Europejski Fundusz Obronny

Fundusz jest sztandarowym instrumentem Komisji wspierającym współpracę obronną w Europie. Promuje współpracę między przedsiębiorstwami różnej wielkości i podmiotami badawczymi w całej UE. Fundusz wspiera konkurencyjne i oparte na współpracy projekty obronne w całym cyklu badań i rozwoju, koncentrując się na projektach prowadzących do najnowocześniejszych i interoperacyjnych technologii i sprzętu obronnego. 

Fundusz dysponuje budżetem w wysokości 7 mld 953 mln euro w cenach bieżących na lata 2021-27.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

mmi/