FakeHunter PAP z nagrodą Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej w Genewie

2022-06-01 13:00 aktualizacja: 2022-06-02, 09:18
#FakeHunter PAP - społeczny projekt weryfikacji treści publikowanych w internecie - zdobył nagrodę Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej w Genewie. Polski projekt uznano za jeden z 5 najlepszych na świecie w kategorii „Media” i nadano mu tegoroczny tytuł „WSIS Champion”.

Projekt #FakeHunter uznano jednym z 5 najlepszych projektów z całego świata w konkursie WSIS Prizes 2022 w kategorii „Media”. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w środę, 1 czerwca 2022 roku w Genewie.

- Cieszę się z tej nagrody. W ciągu ostatnich miesięcy wykonaliśmy dużo pracy, by dostosować nasze działania do wyzwania, które postawiła przed nami rosyjska agresja na Ukrainę i wojna, która toczy się również w przestrzeni informacyjnej. To także duża praca analityczna związana z rozpoznawaniem dróg rozpowszechniania się dezinformacji, modelu jej konstruowania, jej zasięgów. Bardzo dziękuję zarówno dziennikarzom PAP, jak i całej społeczności polskich internautów, którzy przyczyniają się do rozwoju tego projektu – komentował po odbiorze nagrody Wojciech Surmacz, prezes PAP.

2000 zweryfikowanych fake newsów

#FakeHunter został uruchomiony w trakcie pandemii COVID-19 przez Polską Agencję Prasową wspólnie z GovTech Polska. W ciągu 2 lat działalności projektu wyłapano ok. 2000 fałszywych informacji dotyczących koronawirusa, rynku finansowego, telekomunikacyjnego i technologicznego. Projekt łączy w sobie komponent społecznościowy z profesjonalnym. Budzące wątpliwość informacje zgłaszane są przez użytkowników internetu, a weryfikują je społeczni weryfikatorzy i wyspecjalizowany zespół funkcjonujący w ramach PAP.

Obecnie weryfikatorzy koncentrują się przede wszystkim na wojnie na Ukrainie i rosyjskiej dezinformacji.

- Razem z naszym zespołem przygotowaliśmy dla PAP rozwiązania, które weryfikują nieprawdziwe informacje mające milionowe zasięgi w sieci. Kluczowym fundamentem wolnego świata jest prawda. Dlatego walka z dezinformacją w szczególności dziś, w obliczu brutalnej rosyjskiej agresji na Ukrainę i zamachu na wolność całego demokratycznego świata jest naszą racją stanu. – stwierdziła tuż po odbiorze nagrody Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech.

W ceremonii wręczenia nagrody brał udział także Zbigniew Czech, ambasador, stały przedstawiciel RP przy ONZ w Genewie.

- Cieszy nas takie wyróżnienie dla polskiego projektu Fakehunter także dlatego, że powinno wpłynąć na większe zainteresowanie walką z dezinformacją w tym trudnym czasie, a także ogólnie, na kluczową dla Polski kwestię reakcji na zagrożenia związane z rosyjską agresją na Ukrainę – powiedział Zbigniew Czech w rozmowie z PAP.

WSIS Forum 2022

Światowy Szczyt Społeczeństwa Informacyjnego to największe na świecie wydarzenie, mające na celu rozwój branży teleinformatycznej. WSIS Forum 2022 rozpoczęło się 15 marca w formie wirtualnej. Finałowy tydzień rozpoczął się 30 maja i trwać będzie do 3 czerwca 2022 roku. Wydarzenie odbywa się w siedzibie głównej Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej w Genewie. WSIS ściśle współpracuje z UNESCO, UNDP oraz UNCTAD.

Do konkursu WSIS Prizes zgłoszonych zostało 966 projektów, z czego 360 zostało zatwierdzonych do głosowania online. Internauci oddali ponad 1,3 mln głosów, wybierając 20 najlepszych projektów, które przedstawiono grupie ekspertów ITU. Ci wyłonili 5 finalistów. Oprócz serwisu #FakeHunter w finałowej piątce w kategorii „Media” znaleźli się: COVID-19 Radio Response z Kanady, Social Watcher z Kuwejtu, TDRA Digital Awareness Program ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Visceral Podcast z Afryki Południowej. (PAP)

mj/