Mariusz Błaszczak w Powidzu: rozpoczęliśmy budowę magazynu środków bojowych

2022-06-02 12:57 aktualizacja: 2022-06-02, 19:21
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Artur Reszko
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Fot. PAP/Artur Reszko
Rozpoczęliśmy budowę magazynu środków bojowych przeznaczonych dla brygadowej grupy bojowej sił zbrojnych USA, inwestycja zakończy się w kwietniu 2024 roku - poinformował w czwartek szef MON Mariusz Błaszczak w Powidzu w Wielkopolsce.

Podczas inauguracji budowy magazynów środków bojowych szef MON przypomniał, że jego ostatnia wizyta w Powidzu była związana z wizytą sekretarza obrony USA Lloyda Austina, który właśnie w tej bazie NATO spotykał się z żołnierzami polskimi i amerykańskimi.

"Dziś symbolicznie rozpoczęliśmy inwestycję, która już jest przygotowana, która zakończy się w kwietniu 2024 roku, a która polega na stworzeniu magazynu środków bojowych przeznaczonych dla brygadowej grupy bojowej sił (zbrojnych) Stanów Zjednoczonych" - dodał Błaszczak podczas briefingu prasowego.

Minister zaznaczył, że inwestycja w Powidzu jest "w bardzo bliskim położeniu, w sąsiedztwie inwestycji, która zakończy się w tym roku". "Ta wcześniejsza inwestycja polega na zbudowaniu kompleksu magazynowego dla urządzeń, bojowych maszyn oraz utrzymania tych maszyn. To spowoduje możliwość wyposażenia w ciągu krótkiego czasu brygadowej grupy bojowej" - wyjaśnił.

Błaszczak poinformował, że nowa inwestycja jest współfinansowana przez Polskę, przez Sojusz Północnoatlantycki oraz przez Stany Zjednoczone. "Założeniem tej inwestycji, jak i poprzedniej (...) która właśnie już dobiega końca, jest stworzenie warunków takich, aby w bardzo krótkim czasie wojska sojusznicze, przede wszystkim wojska Stanów Zjednoczonych mogły być wyposażone w sprzęt bojowy, tak, żeby w sytuacji kryzysowej mogły realnie wspierać wojsko polskie" - oświadczył.

"Jesteśmy dumni z tego, że 12 tys. żołnierzy amerykańskich stacjonuje w Polsce" - powiedział. "Żołnierze polscy ćwiczą ramię w ramię z żołnierzami amerykańskimi, ćwiczą interoperacyjność, ćwiczą procedury. A wszystko to robimy dla bezpieczeństwa Polski i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO" - dodał Błaszczak.

W ramach inwestycji powstanie 56 magazynów typu ECM (Earth Covered Magazines) oraz budynków administracyjno–obsługowych. 5 magazynów przeznaczonych będzie dla strony polskiej, a 51 magazynów dla strony amerykańskiej. Przewidziano możliwość dalszej rozbudowy MSA. (PAP)

Autorzy: Mieczysław Rudy, Szymon Kiepel

kgr/