Prezydent Zełenski: walczymy już od stu dni. Jest z nami cały naród Ukrainy, zwyciężymy

2022-06-03 12:12 aktualizacja: 2022-06-03, 19:29
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot.HANDOUT EDITORIAL USE ONLY PAP/EPA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot.HANDOUT EDITORIAL USE ONLY PAP/EPA
"Jest z nami cały naród Ukrainy, zwyciężymy" - zadeklarował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym na swoim kanale na Facebooku wideo. Na filmiku widać również premiera tego kraju Denysa Szmyhala, szefa kancelarii głowy państwa Andrija Jermaka, doradcę prezydenta Mychajło Podolaka i szefa frakcji parlamentarnej partii Sługa Narodu Dawyda Arachamija. Filmik opublikowano z okazji stu dni wojny z Rosją.

Filmik nawiązuje do podobnego nagrania zamieszczonego 25 lutego, czyli w drugim dniu rosyjskiej agresji. Ci sami politycy poinformowali wówczas, że znajdują się w Kijowie, będą bronić ojczyzny do końca, a wojna zakończy się zwycięstwem, ponieważ władze mogą liczyć na ukraińskie siły zbrojne i społeczeństwo tego kraju.

"Lider frakcji jest tutaj, szef kancelarii prezydenta - też tutaj, premier - tutaj, Podolak - tutaj i prezydent również tutaj. Nasz zespół liczy jednak znacznie więcej osób. Są tu również nasze siły zbrojne i, przede wszystkim, naród. Bronimy Ukrainy już od stu dni. Zwycięstwo będzie nasze" - zapewnił w piątek Zełenski w nagraniu zamieszczonym na jego profilu na Facebooku.

 

Захищаємо Україну вже 100 днів. Перемога – за нами! 🇺🇦 David Braun Денис Шмигаль Андрій Єрмак Михаил Подоляк

Posted by Володимир Зеленський on Friday, June 3, 2022

 

Wcześniej, w czwartek, podczas wystąpień przed parlamentem Luksemburga i w ramach forum bezpieczeństwa GLOBSEC 2022 w Bratysławie, Zełenski poinformował, że Rosja okupuje obecnie około 20 proc. terytorium Ukrainy, wykorzystała podczas inwazji "niemal całą swoją armię", a dalsze losy wojny są uzależnione od szybkości dostaw zachodniego uzbrojenia dla Kijowa. (PAP)

mj/