Zełenski: jestem wdzięczny prezydentowi Dudzie za wysiłki na rzecz wsparcia Ukrainy

2022-06-06 20:52 aktualizacja: 2022-06-07, 10:36
Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Dudzie. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi Dudzie. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w poniedziałek, że jest wdzięczny prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie za jego wysiłki na rzecz konsolidacji wsparcia międzynarodowego dla otrzymania przez Ukrainę statusu kandydata do Unii Europejskiej.

"Rozmawiałem telefonicznie z prezydentem Andrzejem Dudą na temat współpracy obronnej Ukrainy i Polski. Jestem wdzięczny za jego wysiłki na rzecz konsolidacji wsparcia międzynarodowego dla otrzymania przez Ukrainę statusu kandydata do UE" - przekazał na Twitterze Zełenski.

Duda i Zełenski omówili sytuację na wschodzie Ukrainy

O rozmowie telefonicznej prezydentów Polski i Ukrainy poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej na Twitterze. Przekazał, że Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski omówili aktualną sytuację na wschodzie Ukrainy i dalsze działania obu państw.

"Polska będzie wspierać Ukrainę zarówno w jej walce o niepodległość, jak i w jej aspiracjach unijnych" - zapewnił Jakub Kumoch.

Ukraina chce do Unii 

28 lutego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej.

Za szybkim wstąpieniem Ukrainy do UE natychmiast opowiedzieli się prezydenci dziewięciu państw Europy Środkowo-Wschodniej - Polski, Słowenii, Estonii, Litwy, Bułgarii, Łotwy, Czech, Węgier i Słowacji. Wezwali państwa członkowskie do umożliwienia instytucjom unijnym podjęcia kroków dla natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego i rozpoczęcia procesu negocjacji.

W minionym tygodniu, na konferencji GLOBSEC 2022 w Bratysławie, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że dołączenie Ukrainy do Unii Europejskiej jest "nie tylko naszym strategicznym interesem, ale także obowiązkiem moralnym". 

103. dzień wojny na Ukrainie

Amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) podkreślił w dobowym sprawozdaniu, że w niedzielę wojska ukraińskie kontynuowały skuteczne kontrataki w skali lokalnej w różnych częściach kraju i odzyskały kontrolę nad dużymi obszarami Siewierodoniecka, miasta w obwodzie ługańskim, na zdobyciu którego Rosja skupiła w ostatnich dniach większość swoich sił.

W poniedziałek rano szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj ocenił, że walki w Siewierodoniecku toczą się ze zmiennym szczęściem. "Po udanym kontruderzeniu siłom ukraińskim udało się odbić prawie pół miasta, ale teraz sytuacja znowu się trochę dla nas pogorszyła" – podkreślił gubernator w ukraińskiej telewizji, zaznaczając, że wojska ukraińskie utrzymują pozycje w dzielnicy przemysłowej.

Zdobycie Siewierodoniecka - nieformalnej stolicy części obwodu ługańskiego kontrolowanej przez rząd w Kijowie - pozostaje najważniejszym celem inwazji Kremla na wschodzie Ukrainy. Przed rosyjską agresją miasto liczyło ponad 100 tys. mieszkańców. Obecnie przebywa tam wciąż około 12-13 tys. osób. (PAP)

Autorka: Aleksandra Rebelińska

mmi/