Będzie druga część „Jokera”. W kultowego bohatera znów wcieli się Joaquin Phoenix

2022-06-08 12:08 aktualizacja: 2022-06-08, 13:45
Joaquin Phoenix. Fot. PAP/ EPA/ETIENNE LAURENT
Joaquin Phoenix. Fot. PAP/ EPA/ETIENNE LAURENT
„Joker: Folie a deux” - taki tytuł nosić będzie sequel słynnego filmu Todda Phillipsa z 2019 roku. Ujawnił to sam reżyser, który opublikował na Instagramie zdjęcie pierwszej strony scenariusza kontynuacji "Jokera" oraz zdjęcie odtwórcy głównej roli.

To, że powstanie druga część "Jokera", było wiadomo od dawna. Film zyskał świetne recenzje, zdobył szereg nagród, więc tylko kwestią czasu było ogłoszenie, że ruszyły prace nad sequelem. Tę informację właśnie podał na Instagramie reżyser Todd Phillips. Opublikował dwie fotografie. Na pierwszej jest okładka scenariusza, z której można się dowiedzieć, że film będzie nosił tytuł „Joker: Folie a deux”. Drugie zdjęcie przedstawia Joaquina Phoeniksa czytającego scenariusz. Instagramowy post reżysera udostępniła na Twitterze wytwórnia Warner Bros., co można uznać za oficjalne potwierdzenie rozpoczęcia prac nad sequelem. Szczegółów fabuły ani daty premiery nie ujawniono.

Uwagę zwraca podtytuł drugiej części filmu, zaczerpnięty z języka francuskiego. Frazę "folie a deux" bezpośrednio można tłumaczyć jako „szaleństwo dwojga”. Ten zwrot jest jednak nazwą jednostki chorobowej znanej jako paranoja indukowana bądź paranoja udzielona. Jest to zaburzenie psychiczne polegające na tym, że osoba blisko związana z chorym zaczyna podzielać jego paranoiczne myśli i urojenia. Użycie tego terminu w tytule drugiej części "Jokera" może sugerować, że tematem będzie relacja między głównym bohaterem a Harley Quinn.

Zrealizowany w 2019 roku "Joker" był jednym z najgłośniejszych filmów ostatnich lat. Film zdobył Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji, dwa Złote Globy trzy nagrody BAFTA i dwa Oscary. (PAP Life)

kgr/

TEMATY: