Zaciekłe walki w obwodzie ługańskim. "Niebezpieczny nawet pobyt w schronie" [RELACJA NA ŻYWO]

2022-06-09 06:42 aktualizacja: 2022-06-10, 06:52
Fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ
Fot. PAP/EPA/MIGUEL GUTIERREZ
Jak poinformował dowódca sił obrony Ukrainy Serhij Najew, najbardziej zacięte walki trwają obecnie w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, gdzie siły rosyjskie atakują m.in. w kierunku Popasnej i Siewierodoniecka. Wojska rosyjskie stosują amunicję dużego kalibru i niebezpieczne jest przebywanie nawet w schronach

21:53 Doradca prezydenta Ukrainy: codziennie ginie 100-200 naszych wojskowych

Każdego dnia na wojnie z Rosją ginie 100-200 ukraińskich wojskowych - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany w czwartek przez BBC. Portal podkreśla, że to największe liczby upublicznione od początku inwazji.

21:34 Ukraina. PKB w pierwszym kwartale zmniejszył się o 15 proc.

Z powodu wojny 15-procentowy spadek PKB w pierwszym kwartale 2022 r. odnotowała ukraińska Państwowa Służba Statystyki – powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.

20:43 Zastępca sekretarza generalnego NATO: wojna na Ukrainie stymuluje inwestycje militarne na wschodniej flance Sojuszu

Inwazja rosyjska na Ukrainę stanowiąca zagrożenie dla państw członkowskich NATO sąsiadujących z Ukrainą jest dla nich okazję do inwestycji militarnych - powiedział w czwartek w Bukareszcie zastępca sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Mircea Geoana.

20:13 Prezydent: do nadania Ukrainie statusu kandydata do UE trzeba przekonywać wielostronnie

Ukraińcy chcą być częścią Wspólnoty Europejskiej, o to dziś walczą; Status kandydata do UE dla Ukrainy jest bardzo potrzebny jako "symbol otwarcia" - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Dodał, że trzeba do tego przekonywać i najlepiej, aby to czynić wielostronnie. Prezydent Duda rozmawiał z dziennikarzami na pokładzie samolotu w drodze z Lizbony do Rzymu. 

Fot. PAP/Marcin Obara

20:03 Dowództwo Południe: rosyjscy wojskowi przewożą do obwodu chersońskiego swoje rodziny

Rosyjscy wojskowi przywożą na okupowane tereny obwodu chersońskiego swoje rodziny, by w ten sposób pokazać, że zostaną tam „na zawsze” – przekazało dowództwo Południe armii ukraińskiej.

20:01 Obrońcy Mariupola nie zostali wywiezieni do Rosji, są w Ołeniwce w tzw. DRL

Wszyscy z 2449 ukraińskich obrońców Mariupola, którzy opuścili zakłady Azowstal, przebywają w byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Rosję Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) - pisze w czwartek portal Ukrainska Prawda powołując się na źródło w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR).

19:55 wojska rosyjskie chcą wznowić ofensywę w obwodzie zaporoskim

Wojska rosyjskie usiłują wznowić działania ofensywne w obwodzie zaporoskim; prawdopodobnie będą dążyć do zajęcia całego obwodu – oświadczył w czwartek przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

19:46 Pomoc finansowa dla Ukrainy znacznie przekroczy 105 mld dolarów

Straty w infrastrukturze w Ukrainie przekroczyły 105 mld dolarów. Rzecznik MFW zapowiedział, że pomoc finansowa, która trafi do Ukrainy, znacznie przekroczy tę kwotę - przekazał w czwartek Reuters.

19:32 Doradca prezydenta Zełenskiego: Rosja przygotowuje aneksję wschodu i południa Ukrainy

Rozmowy o osłabieniu sankcji na Rosję są niedopuszczalne na tle tego, że Rosja planuje aneksję wschodu i południa Ukrainy - podkreślił w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

19:28 Sztab Generalny Ukrainy: wojska rosyjskie wciąż szturmują Siewierodonieck

Wojska rosyjskie kontynuują szturm Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim; w mieście trwają walki – informuje w czwartek w wieczornym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:20 W Lisiczańsku niebezpieczny nawet pobyt w schronie

Trwają zaciekłe walki w Siewierodoniecku, a w sąsiednim Lisiczańsku wojska rosyjskie stosują amunicję dużego kalibru i niebezpieczne jest przebywanie nawet w schronach - poinformował w czwartek Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego, na terenie którego leżą oba miasta.

18:43 Szefowa KE: odbudujemy Ukrainę, to nasz moralny obowiązek

"Odbudujemy Ukrainę, musimy to zrobić i zrobimy" - powiedziała w czwartek w Rzymie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przybyła ona na inaugurację organizowanego po raz pierwszy przez KE festiwalu poświęcony nowemu europejskiemu Bauhausowi. To projekt, którego celem jest przyspieszenie transformacji różnych sektorów gospodarki.

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

18:10 MSZ Ukrainy: dokładamy wszelkich starań, by uwolnić skazanych w tzw. DRL na karę śmierci cudzoziemców

Ukraiński rząd będzie dokładać wszelkich starań, by uwolnić wszystkich obrońców Ukrainy, w tym cudzoziemców skazanych na karę śmierci przez tzw. Doniecką Republikę Ludową (DRL) - oznajmił w czwartek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

17:42 Zełenski podpisał dekret nakładający sankcje na Putina

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret nakładający sankcje na 35 przedstawicieli władz rosyjskich, w tym na prezydenta Władimira Putina. Sankcje, obejmujące m.in. zamrożenie aktywów, wprowadzono bezterminowo.

17:41 Rzecznik premiera Johnsona: będziemy zabiegać o uwolnienie skazanych za walkę o Ukrainę

Rzecznik brytyjskiego premiera Borisa Johnsona oświadczył w czwartek, że Wielka Brytania jest do głębi oburzona skazaniem na śmierć dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka przez prorosyjskie władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i będzie zabiegać o ich uwolnienie.

17:07 Prezydent Zełenski: inwazja Rosji może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie mórz

Rosyjska inwazja może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie Morza Azowskiego i Morza Czarnego, z którymi graniczy Ukraina - ostrzegł w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym wystąpieniu podczas  Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu.

16:15 Kreml planuje utworzyć z okupowanych terytoriów Ukrainy kolejny okręg Federacji Rosyjskiej

Kreml chce połączyć okupowane na Ukrainie terytoria i stworzyć z nich kolejny okręg federalny, który miałby wejść w skład Federacji Rosyjskiej - pisze w czwartek rosyjski niezależny portal Meduza, powołując się na źródła bliskie administracji prezydenta Rosji.

16:10  „Sąd” separatystów w Doniecku skazał na śmierć trzech obcokrajowców za walkę po stronie Ukrainy 

„Sąd” w tzw. Donieckiej Republice Ludowej skazał na karę śmierci dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka za to, że walczyli po stronie Ukrainy – podała w czwartek agencja Reutera powołując się na rosyjskie media państwowe. Skazani to dwaj Brytyjczycy Shaun Pinner i Aiden Aslin oraz obywatel Maroka Brahim Saadoun.

15:30 Rosjanie chcą wypuszczać jeńców na zaminowane tereny

Rosjanie chcą rozminowywać Mariupol, w obwodzie donieckim, wypuszczając ukraińskich jeńców na zaminowane tereny - poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

15:12 Mińsk już nie jest miastem partnerskim Kijowa

Władze Kijowa odebrały w czwartek miastu Mińsk statut miasta partnerskiego - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Decyzja ma związek z wykorzystaniem przez Rosję terytorium Białorusi do prowadzenia ataków na Ukrainę.

15:07 Mer Kliczko: cmentarz wojenny w Kijowie powinien powstać w pobliżu Babiego Jaru

Rada Miejska Kijowa zwróci się do rządu z propozycją stworzenia cmentarza wojennego dla honorowych pochówków obrońców Ukrainy w pobliżu Babiego Jaru - poinformował w czwartek mer Kijowa Witalij Kliczko.

15:00 rosyjskie samoloty przeprowadziły atak rakietowy z terytorium Białorusi

Rosyjskie samoloty przeprowadziły atak rakietowy na obwód żytomierski na północy Ukrainy z terytorium Białorusi - poinformował w czwartek generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

14:44 Mieszkańcy tak niechętnie odnoszą się do przechodzenia na płatności w rosyjskich rublach, że okupanci w obwodzie chersońskim muszą używać hrywien. Rosjanie zachęcają też przedsiębiorców z Krymu do przenoszenia działalności na południe Ukrainy - poinformował w czwartek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

14:07 Żołnierze z samozwańczych "republik ludowych" na wschodzie Ukrainy są zmuszani do zawierania kontraktów z rosyjską armią, a następnie wysyłani na pierwszą linię frontu, gdzie giną lub zostają ranni - wynika z przechwyconej rozmowy dwojga mieszkańców tzw.  Donieckiej Republiki Ludowej. Zapis rozmowy opublikował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

13:55 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zażądał w czwartek wykluczenia Rosji z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w związku z blokowaniem i kradzieżą przez Rosję ukraińskiego zboża.

13:43 "Na Ukrainie obsiano 75 procent pól, pomimo ich zniszczenia przez Rosjan, bo nasz kraj robi wszystko, aby zapobiec globalnemu głodowi - napisała na Twitterze ukraińska posłanka Łesia Wasyłenko, zamieszczając pod wpisem zdjęcie satelitarne jednego z ostrzelanych pól.

13:08 Rosyjscy okupanci w Melitopolu na południu Ukrainy pilnie poszukują dodatkowych chłodni do przechowywania ciał zabitych żołnierzy rosyjskich, bo te w miejscowym kombinacie mięsnym są już zapełnione – poinformował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy na stronie ministerstwa obrony.

12:18 "Podczas mojej wizyty na Ukrainie zaoferuję naszą pomoc w opiece nad rannymi" - poinformował niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach w czwartek w radiu Deutschlandfunk.

Lauterbach wspomniał w szczególności o pomocy dla osób z ciężkimi oparzeniami i dla tych, którzy stracili kończyny w czasie wojny.

12:01 Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że wojska ukraińskie odzyskały część terytorium w kontrofensywie w rejonie Chersonia na południu Ukrainy - poinformowała w czwartek agencja Reutera.

11:38 "Ktoś zauważył, że niebezpiecznym byłoby upokarzanie Putina. Jednak stworzenie precedensu, według którego agresor może zająć część terytorium innego kraju poprzez układ pokojowy zawarty po nieusprawiedliwionej agresji, to byłby bardzo niebezpieczny sygnał"- powiedział na antenie brytyjskiej stacji Sky News były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

11:22 Siły rosyjskie minują obwód chersoński na południu Ukrainy i w tym celu przetransportowano na okupowane tereny miny z lat 50. XX wieku – poinformował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy na stronie ministerstwa obrony.

11:02 "Wzrosło niebezpieczeństwo rosyjskich ataków na obwód odeski i mikołajowski z Morza Czarnego" – poinformował szef władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk w ukraińskiej telewizji.

10:25 "W Siewierodoniecku trwają nieustanne walki uliczne; jeśli jednak szybko otrzymamy zachodnią broń artyleryjską dalekiego zasięgu, będziemy mogli wyzwolić miasto w ciągu 2-3 dni" - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

10:04 W miejscowości Kadijiwka (Stachanow) na terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy zniszczono bazę rosyjskich najemników z Grupy Wagnera - poinformowała agencja UNIAN za ukraińskim dziennikarzem Romanem Boczkałą.

09:32 "Najbardziej zacięte walki trwają obecnie w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, gdzie siły rosyjskie atakują m.in. w kierunku Popasnej i Siewierodoniecka" – poinformował dowódca sił obrony Ukrainy (tj. wojska i ochotników) Serhij Najew na Telegramie.

09:05 Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 31,7 tys. żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

08:36 Dwie osoby zginęły, a cztery odniosły obrażenia w pożarze, który wybuchł w środę późnym wieczorem w Charkowie na wschodzie Ukrainy na skutek rosyjskiego ostrzału – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu charkowskiego.

08:17 Rosja przywróciła dostawy słodkiej wody na okupowany Krym, wykorzystując w tym celu Kanał Północnokrymski, który pozostawał nieczynny od 2014 roku - poinformował w czwartek amerykański dziennik "New York Times", powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych.

07:38 Wojska rosyjskie wciąż ostrzeliwują cywilną infrastrukturę na wschodzie Ukrainy i bezskutecznie starają się znaleźć słabe punkty w obronie Siewierodoniecka. W okolicach wsi Kateryniwka ponieśli straty i wycofali się – podał w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:07 "Trzydzieści czołgów T-62 przemieściły siły rosyjskie do Wasylówki w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy" – poinformował rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez portal Armija Inform.

06:40 Na Ukrainę mają trafić amerykańskie wyrzutnie HIMARS i brytyjskie M270. Ukraińska armia ma je dostać w wersji, która strzela kierowanymi pociskami na odległość ponad 70 km z błędem do kilku metrów. „Amerykanie nazywają HIMARS karabinem snajperskim ze 100-kg głowicą” – mówi Marek Świerczyński z Polityki Insight.

01:54 Ukraina, której PKB zmalał o połowę, będzie potrzebować międzynarodowej pomocy wojskowej, humanitarnej i gospodarczej, bez niej nie będzie w stanie wypłacać emerytur ani wynagrodzeń w sferze budżetowej – mówili eksperci zaproszeni przez sejmową komisję obrony.

01:21 "Pośrednie skutki wojny na Ukrainie spowodowały już znaczny wzrost kosztów utrzymania, których nie uniknie żaden kraj, ani lokalna społeczność" - powiedział skretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Dodał, że wojna powoduje kryzys światowy w trzech dziedzinach - bezpieczeństwa  żywnościowego, energii i finansów.

00:37 "Państwa Europy Środkowo-Wschodniej chcą, aby Ukraina już w czerwcu została uznana za państwo kandydujące do UE; liczymy, że nikt nie będzie wetować czegoś, co jest jedyną sprawiedliwą decyzją w tym momencie"  - powiedział w portugalskiej Bradze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

23:55 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w środę do zagranicznych biznesmenów, aby zaprzestali działalności w Rosji i nie finansowali  swoimi podatkami jej wojny z Ukrainą. Zaprosił ich, aby rozpoczęli działalność na Ukrainie - informuje agencja Ukrinform..

22:40 Dwóch obywateli Ukrainy pochodzących z okupowanego przez Rosję Krymu, którzy w 2014 roku zdradzili ojczyznę, a w lutym zaatakowali ją w szeregach rosyjskiej armii, zostało skazanych na 13 lat pozbawienia wolności wraz z konfiskatą majątku - poinformowała w środę na Telegramie ukraińska Prokuratura Generalna.

22:23 Równo 10 lat temu zaczęło się Euro-2012; niby minęło tylko 10 lat, a wydaje się jakby to było w innym świecie - podkreślił w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

22:17 Jeszcze w czerwcu parlament zarekomenduje przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE. 

21:47 Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w środę z prezydentem Polski Andrzejem Dudą m.in. na temat wsparcia obu krajów dla Ukrainy - przekazał w komunikacie Biały Dom. Biden miał również podkreślić zobowiązania USA dotyczące bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO.

(PAP)