Małpia ospa. Zaskakujące doniesienia niemieckich naukowców

2022-06-09 10:11 aktualizacja: 2022-06-09, 20:00
We wtorek RKI potwierdził 80 aktywnych przypadków w całym kraju. Fot. PAP/Leszek Szymański (zdjęcie ilustracyjne)
We wtorek RKI potwierdził 80 aktywnych przypadków w całym kraju. Fot. PAP/Leszek Szymański (zdjęcie ilustracyjne)
W Niemczech, trzy tygodnie po pojawieniu się pierwszego przypadku małpiej ospy, oficjalna liczba potwierdzonych zachorowań wynosi 113. „Wszystkie przypadki zgłoszone do Instytutu Roberta Kocha (RKI) w Niemczech dotyczą mężczyzn” – poinformowała w środę rzeczniczka tej instytucji.

We wtorek RKI potwierdził 80 aktywnych przypadków w całym kraju. Znaczna część zgłoszonych infekcji dotyczy stolicy Niemiec; we wtorek w Berlinie pod opieką służby zdrowia znajdowały się 72 osoby dotknięte chorobą, z czego 13 wymagało hospitalizacji.

Wykryte zachorowania

Z dotychczasowych danych wynika, że Niemcy, obok Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii, są wśród krajów europejskich o szczególnie dużej liczbie wykrytych zachorowań na małpią ospę.

Według RKI, w przypadku małpiej ospy patogen jest najczęściej przenoszony z osoby na osobę poprzez bliski kontakt fizyczny. Eksperci ostrzegają przed rozprzestrzenianiem się wirusa, między innymi podczas nadchodzących festiwali i imprez. Według WHO małpia ospa występuje głównie wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, chociaż odnotowano także przypadki zakażeń u kobiet.

Jak podało w ubiegłym tygodniu europejskie biuro WHO, epidemia małpiej ospy w Europie rozpoczęła się już w połowie kwietnia. Jest to największa i najbardziej rozpowszechniona geograficznie epidemia tej choroby, jaką kiedykolwiek odnotowano poza endemicznymi obszarami Afryki. (PAP)

gn/