Nowy traktat ukraińsko-polski. Ambasador Deszczyca: powinien uwzględniać zmianę w naszych relacjach

2022-06-09 18:01 aktualizacja: 2022-06-10, 10:18
Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca Fot. PAP/Leszek Szymański
Ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca Fot. PAP/Leszek Szymański
Nowy ukraińsko-polski traktat o sąsiedztwie powinien uwzględniać zbliżenie, jakie się dokonało we wzajemnych relacjach po rosyjskiej napaści na Ukrainę – powiedział PAP kończący misję w Polsce ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.

Przemawiając w Radzie Najwyższej Ukrainy 22 maja prezydent Andrzej Duda wyraził przekonanie, że traktat o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy z 1992 r. należy zastąpić nowym dokumentem, uwzględniającym zbliżenie obu narodów.

"Jesteśmy w trakcie przygotowania nowego traktatu" – powiedział Deszczyca w rozmowie z pap.pl, wyrażając nadzieję, że dokument będzie gotowy w ciągu kilku miesięcy. "To dość trudna praca, przygotowujemy dokument, który wyznaczy nasze relacje na kolejnych parędziesiąt lat" – zaznaczył.

Według ambasadora traktat powinien odzwierciedlać bliskość Ukraińców i Polaków widoczną wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę. "Ta atmosfera, w której znaleźliśmy się w czasie wojny; tak bliska współpraca pomiędzy państwami i narodami musi być podstawa do rozwoju relacji na przyszłość" – powiedział ambasador.

Jak dodał, czuł wsparcie ze strony Polski, od kiedy został tu ambasadorem w roku 2014, i kiedy Rosja anektowała część terytorium Ukrainy, "a teraz w ciągu trzech ostatnich miesięcy, kiedy Ukraina dzielnie walczy z rosyjska agresją".

"Przez te wszystkie lata padło dużo deklaracji na szczeblu prezydentów, premierów, ministrów, duchownych, liderów opinii społecznej, że musi nastąpić pojednanie ukraińsko-polskie. To pojednanie między naszymi narodami w rzeczywistości nastąpiło teraz, kiedy i Ukraina, i w części Polska, odczuła zagrożenie ze strony Rosji" – powiedział.

Deszczyca: Wielka zmiana w naszych nastrojach

Zwrócił uwagę na pojednanie, które stało się widoczne w pomocy okazanej przez Polaków "Ukraińcom w biedzie". "To wielka zmiana w naszych nastrojach. Mam nadzieję, że ona będzie dalej zbliżać nasze kraje" – dodał Deszczyca.

W wystąpieniu w Kijowie Duda przypomniał, że przed 30 laty "pierwsi nasi prezydenci niepodległych wtedy w pełni krajów podpisali traktat o dobrej współpracy, wzajemnym sąsiedztwie". "Dziś można śmiało powiedzieć, że moment dziejowy na nowo kształtuje nasze relacje. Nadszedł czas na nowy polsko-ukraiński traktat o dobrym sąsiedztwie. Na traktat, który uwzględni wszystko to, co razem zbudowaliśmy w naszych relacjach choćby w ostatnich miesiącach" – mówił prezydent RP w Werchownej Radzie.

Cały wywiad z ambasadorem jest dostępny pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1239488,studio-pap-o-godzinie-15-gosciem-bedzie-ambasador-ukrainy-w-polsce-andrij .(PAP)

mar/