Rosja przygotowuje aneksję wschodu i południa Ukrainy. Ujawniono plan Moskwy

2022-06-09 19:38 aktualizacja: 2022-06-10, 08:12
Prezydent Rosji Władimir Putin Fot. MIKHAIL METZEL/KREMLIN POOL/SPUTNIK/PAP/EPA
Prezydent Rosji Władimir Putin Fot. MIKHAIL METZEL/KREMLIN POOL/SPUTNIK/PAP/EPA
Rozmowy o osłabieniu sankcji na Rosję są niedopuszczalne na tle tego, że Rosja planuje aneksję wschodu i południa Ukrainy - podkreślił w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Jakiekolwiek rozmowy o możliwości osłabienia sankcji wobec Rosji na tle przygotowania aneksji południa i wschodu Ukrainy są kategorycznie niedopuszczalne" - oznajmił Podolak. 

"Jakakolwiek próba +zalegalizowania+ okupowanych terytoriów ma spotkać się z ostrą sankcyjną odpowiedzią. Kreml powinien być świadomy ceny każdego następnego kroku" - dodał doradca szefa państwa.

Kreml chce stworzyć kolejny okręg federalny

Rosyjski niezależny portal Meduza, powołując się na źródła bliskie administracji prezydenta Rosji, napisał w czwartek, że Kreml chce połączyć okupowane na Ukrainie terytoria i stworzyć z nich kolejny okręg federalny, który miałby wejść w skład Federacji Rosyjskiej.

Do nowego okręgu miałyby wejść samozwańcze Doniecka Republika Ludowa, Ługańska Republika Ludowa i okupowane terytoria obwodów chersońskiego i zaporoskiego - czytamy. "Okręg ma pojawić się po przeprowadzeniu na tych terytoriach referendów o dołączeniu do Rosji" - przekazało jedno ze źródeł.

Omawiane są dwie daty przeprowadzenia takich "referendów". Pierwsza z nich to "połowa lipca, jeśli pozwoli na to sytuacja na froncie", a druga, "bardziej realna" to 11 września, kiedy w Rosji będą odbywać się wybory władz samorządowych, w tym gubernatorów. (PAP)

mar/