Alarmujące dane z Indii. Przyczyny ponad trzech czwartych zgonów w tym kraju w 2020 roku nie zostały wyjaśnione

2022-06-12 18:38 aktualizacja: 2022-06-13, 11:45
Kolejka po darmową żywność w Indiach Fot. PIYAL ADHIKARY/PAP/EPA
Kolejka po darmową żywność w Indiach Fot. PIYAL ADHIKARY/PAP/EPA
W 2020 roku w Indiach nie ustalono przyczyn ponad trzech czwartych zgonów - informuje rządowy raport, na który powołuje się w niedzielę singapurski dziennik "The Straits Times".

Według raportu ustalono przyczyny mniej niż jednej czwartej zgonów zarejestrowanych w 2020 roku. Wskaźnik wyniósł zaledwie 22,5 proc. z 8 115 882 zgonów zarejestrowanych tamtego roku.

Brak danych na temat przyczyn tak dużej liczby zgonów rodzi niepokojące pytania dla Indii, ponieważ takie informacje mają kluczowe znaczenie dla śledzenia trendów chorobowych i planowania polityki zdrowia publicznego w każdym kraju - komentuje singapurski dziennik.

"Kształtowanie polityki zaczyna się od ustalenia priorytetów popartych danymi dobrej jakości i rzetelnymi badaniami" - powiedział dr Anuj Kumar Pandey z Międzynarodowego Instytutu Badań nad Zarządzaniem Zdrowiem w Delhi (IIHMR). "Jeśli nie mamy dokładnych danych dotyczących śmiertelności spowodowanej określonymi chorobami, nie uda nam się opracować dla nich skutecznej polityki" - dodał.

Brak odnotowania liczby zgonów z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym czy wypadków drogowych powoduje, że nie są prowadzone odpowiednie strategie reagowania mające na celu ograniczenie liczby śmierci - pisze "The Strait Times".

Brakuje ekspertów

Zgłaszanie i poświadczanie zgonów musi być dokonywane przez rządowych pracowników służby zdrowia i ekspertów medycznych z lokalnych placówek opieki zdrowotnej. Wiąże się to z przeprowadzaniem sekcji zwłok w celu zidentyfikowania przyczyny śmierci, ale dr Pandey uważa, że w Indiach brakuje ekspertów, patomorfologów czy lekarzy medycyny sądowej, a pracownicy służby zdrowia nie są wystarczająco przeszkoleni, aby samodzielnie przeprowadzać sekcje.

Nie tylko mniej rozwinięte stany, takie jak Uttar Pradesh (12,6 proc.) i Bihar (3,4 proc.), mają niski wskaźnik medycznego poświadczenia zgonów. Nawet Kerala, stan o dobrych parametrach służby zdrowia, ma niski wskaźnik, wynoszący zaledwie 11,2 proc.

Stany Goa i Manipur, choć mniejsze pod względem wielkości i populacji, osiągnęły 100-procentowy wskaźnik, mimo że niektórzy eksperci utrzymywali, że muszą dalej poprawiać jakość certyfikacji medycznej. (PAP)

mar/