Były żołnierz brytyjski zginął w walkach o Siewierodonieck. "Był prawdziwym bohaterem"

2022-06-12 19:49 aktualizacja: 2022-06-13, 08:33
FOT. Dean Gatley/Facebook
FOT. Dean Gatley/Facebook
Były żołnierz brytyjski poniósł śmierć, uczestnicząc w walkach z siłami rosyjskimi w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim – poinformowała jego rodzina. Śmierć mężczyzny potwierdził brytyjski resort spraw zagranicznych.

Jordan Gatley odszedł z armii brytyjskiej w marcu i wkrótce potem poleciał do Ukrainy, by pomagać w odparciu rosyjskiego ataku oraz szkolić ukraińskich żołnierzy.

Jego ojciec napisał na Facebooku, że informację o zastrzeleniu syna dostał w sobotę. „Jordan i jego oddział byli bardzo dumni z tego, co robią. Często mi mówił, że misje, w których uczestniczy, są niebezpieczne, ale konieczne” – oznajmił.

Rzecznik brytyjskiego MSZ, potwierdzając śmierć mężczyzny zaznaczył: „Wspieramy rodzinę Brytyjczyka, który zginął na Ukrainie”.

Gatley jest drugim byłym żołnierzem brytyjskim, który zginął na Ukrainie. Pierwszy poniósł śmierć pod koniec kwietnia. 
 

Doradca prezydenta Ukrainy: poległy były brytyjski żołnierz był prawdziwym bohaterem

Poległy na Ukrainie w walce z Rosjanami były brytyjski żołnierz Jordan Gatley był prawdziwym bohaterem - napisał w niedzielę na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"Wiele odwagi wymaga opuszczenie domu i przejechanie tysięcy mil, aby bronić tego, w co się wierzy. Tylko dlatego, że tak mówi ci serce. Bo nie możesz zdzierżyć zła. Jordan Gatley był prawdziwym bohaterem" - napisał Podolak 

Zapewnił, że wkład Gatleya w ochronę Ukrainy i wolnego świata zostanie "na zawsze zapamiętany". (PAP)

mar/